تست تیروئید

تست تیروئید

ممکن است از تعدادی آزمایش خون برای اطلاع از عملکرد طبیعی غده تیروئید استفاده شود. این تست های عملکرد تیروئید نشان می دهد که آیا تیروئید شما مقدار مناسبی از هورمون های تیروئید را تولید می کند یا خیر. آزمایش خون تیروئید ممکن است درخواست شود:

 • برای بررسی بیماری تیروئید قبل از ایجاد علائم، به ویژه در نوزادان
 • برای تشخیص کم کاری یا پرکاری تیروئید
 • برای تعیین اینکه آیا یک اختلال زمینه ای، مانند تیروئیدیت هاشیموتو، بیماری گریوز، یا التهاب تیروئید، ممکن است باعث کم کاری یا پرکاری تیروئید شود.
 • برای ارزیابی یک توده روی غده تیروئید که ندول تیروئید نامیده می شود
 • برای ارزیابی بزرگ شدن غده تیروئید که گواتر نامیده می شود
 • برای نظارت بر درمان اختلالات تیروئید

درک نحوه عملکرد تیروئید به پزشک شما امکان می دهد تا در صورت وجود اختلال تیروئید، آن را درمان کند

نقش تست های عملکرد تیروئید

تست عملکرد تیروئید را می توان به روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد، از جمله:

غربالگری: غربالگری به معنای آزمایش بیماری در صورت عدم وجود علائم است. همه نوزادان در ایالات متحده به طور معمول از نظر تیروئید کم کار غربالگری می شوند. برخی از بزرگسالان نیز ممکن است برای اختلالات تیروئید غربالگری شوند، اگرچه همه متخصصان موافق نیستند که این کار مفید است.

تشخیص: آزمایش تشخیصی عملکرد تیروئید با هدف یافتن علت علائم یک فرد است. آزمایش عملکرد تیروئید می تواند مشخص کند که غده تیروئید به طور طبیعی یا غیر طبیعی کار می کند و ممکن است فرد چه اختلال خاصی داشته باشد.

نظارت بر درمان: آزمایشات خون تیروئید اطلاعات ارزشمندی در مورد اینکه آیا درمان اختلالات تیروئید آنطور که باید کار می کند یا نیاز به تنظیم دارد ارائه می دهد.

چه کسی باید آزمایش بدهد؟

آزمایش عملکرد تیروئید اغلب زمانی تجویز می شود که بیماران علائم اختلال تیروئید را داشته باشند. آزمایش می تواند به تشخیص یا رد کردن مشکلات تیروئید به عنوان علت علائم بیمار کمک کند.

بسیاری از علائم مشکلات رایج تیروئید غیراختصاصی هستند، به این معنی که طیف گسترده ای از بیماری ها و اختلالات وجود دارد که ممکن است آنها را ایجاد کند. آزمایش عملکرد تیروئید ممکن است همراه با آزمایش‌های دیگر برای ارزیابی بیماری که با علائم غیراختصاصی مانند خستگی، افسردگی، یا مشکل در باردار شدن یا ماندن مشکل دارد، گنجانده شود.

جدول زیر نمونه هایی از علائم مرتبط با اختلالات تیروئید را نشان می دهد:

 

علائم احتمالی اختلالات تیروئید
خستگی، افزایش وزن، عدم تحمل سرما، خشکی پوست و مو، مشکلات باروری، افسردگی، یبوست کم کاری تیروئید یا کم کاری تیروئید؛ تیروئیدیت هاشیموتو
کاهش وزن، تحریک پذیری، اضطراب، بی خوابی، نوسانات خلقی، عدم تحمل گرما، ضربان قلب سریع، حرکات مکرر روده پرکاری تیروئید یا پرکاری تیروئید؛ بیماری گریوز
توده قابل مشاهده در گردن، علائم پرکاری تیروئید، علائم کم کاری تیروئید، گرفتگی صدا، درد ندول تیروئید
بزرگ شدن غده تیروئید، علائم کم کاری یا پرکاری تیروئید، گرفتگی صدا، مشکل در بلع، درد گواتر
توده یا تورم غدد در گردن، گرفتگی صدا، درد، مشکل در بلع سرطان تیروئید

غربالگری بیماری تیروئید

علاوه بر استفاده برای تشخیص، آزمایش‌های عملکرد تیروئید ممکن است برای غربالگری بیماری تیروئید در بیمارانی که هیچ علامتی ندارند انجام شود. نوزادان تازه متولد شده اندکی پس از تولد به طور معمول از نظر کم کاری تیروئید غربالگری می شوند.

غربالگری بیماری تیروئید در بزرگسالان بحث برانگیز است. برخی از متخصصان غربالگری گروه های خاصی را که در معرض خطر کم کاری تیروئید هستند توصیه می کنند. این عوامل خطر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سن
 • سابقه خانوادگی بیماری تیروئید
 • سابقه شخصی دیابت نوع I
 • سابقه شخصی بیماری خودایمنی
 • سابقه شخصی پرتو به سر و گردن

سایر متخصصان غربالگری معمول برای اختلالات تیروئید را در بزرگسالان توصیه نمی کنند. کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده، که توصیه های غربالگری را صادر می کند، به این نتیجه رسیده است که در حال حاضر شواهد کافی برای ارزیابی مزایا و معایب غربالگری اختلالات تیروئید وجود ندارد.

از تست های عملکرد تیروئید نیز برای نظارت بر درمان استفاده می شود. بیماران مبتلا به اختلالات تیروئید شناخته شده برای اطمینان از موثر بودن درمان، آزمایش عملکرد دوره ای تیروئید خواهند داشت.

گرفتن نتایج آزمون

به طور معمول، پزشک شما نتایج چندین آزمایش عملکرد تیروئید را همراه با علائم و سابقه سلامتی شما تفسیر می کند تا تشخیص دهد که آیا اختلال تیروئید وجود دارد یا خیر.

اغلب چند روز کاری طول می کشد تا نتایج آزمایش(های) عملکرد تیروئید شما در دسترس باشد. ممکن است نتایج را از طریق پست یا از طریق یک پورتال سلامت آنلاین دریافت کنید، یا پزشکتان ممکن است یک قرار ملاقات برای بررسی نتایج با شما و بحث در مورد مراحل بعدی تعیین کند.

انواع تست های عملکرد تیروئید

تعدادی از آزمایشات خون ممکن است برای غربالگری و تشخیص اختلالات تیروئید استفاده شود.

جدول زیر تست های عملکرد تیروئید را که ممکن است برای غربالگری و تشخیص مورد استفاده قرار گیرند فهرست می کند:

آنچه را اندازه گیری میکند نام تست
یک هورمون هیپوفیز که غده تیروئید را تحریک می کند و عملکرد تیروئید را منعکس می کند هورمون محرک تیروئید (TSH)
هورمون تیروئیدی که به پروتئین متصل نیست تیروکسین آزاد شده (T4)
یک هورمون تیروئیدی که هم به پروتئین متصل است و هم غیر متصل یا آزاد Total T4
هورمون تیروئیدی که به پروتئین متصل نیست تری یدوتیرونین آزاد شده (T3)
یک هورمون تیروئیدی که هم به پروتئین متصل است و هم غیر متصل یا آزاد Total T3
پروتئینی که توسط تیروئیدهای سالم و برخی سرطان های تیروئید ساخته می شود تیروگلوبولین (Tg)

اغلب، پزشکان با آزمایش TSH شروع می کنند. اگر غیر طبیعی باشد، آزمایشات بیشتری برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد تیروئید تجویز می شود. بسیاری از آزمایشگاه‌ها آزمایش‌های انعکاسی ارائه می‌دهند، به این معنی که اگر TSH غیرطبیعی باشد، آزمایش دیگری مانند تیروکسین آزاد (T4) به طور خودکار با استفاده از همان نمونه خون انجام می‌شود.

آزمایش آنتی بادی تیروئید نیز ممکن است برای تشخیص اختلالات تیروئید استفاده شود. آنتی بادی ها توسط سیستم ایمنی ساخته می شوند و پروتئین های خاصی را روی سلول ها هدف قرار می دهند. آنتی بادی های زیر ممکن است برای تعیین اینکه آیا یک بیماری خودایمنی، مانند تیروئیدیت هاشیموتو یا بیماری گریوز، بر عملکرد تیروئید تأثیر می گذارد اندازه گیری شود:

آنتی بادی پراکسیداز تیروئید (TPOAb)

تست آنتی بادی گیرنده تیروتروپین (TRAb)

تست آنتی بادی آنتی تیروگلوبولین (TgAb)

در بسیاری از موارد، بیماران آزمایش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی، اسکن تیروئید یا جذب ید رادیواکتیو را نیز انجام می‌دهند تا تشخیص خود را مشخص کنند.

بیمارانی که قبلاً مبتلا به اختلال تیروئید تشخیص داده شده اند، معمولاً آزمایشات عملکرد تیروئید را برای نظارت بر درمان انجام می دهند. انتخاب آزمایش ها بستگی به اختلال تحت درمان دارد. آزمایش های رایج نظارت بر درمان عبارتند از:

آزمایش TSH برای نظارت بر بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید استفاده می شود

تست های T4 رایگان و گاهی اوقات تست T3 توتال برای نظارت بر بیماران تحت درمان فعال پرکاری تیروئید استفاده می شود. اندازه گیری TRAb ممکن است برای بیمارانی که پرکاری تیروئیدشان ناشی از بیماری گریوز است استفاده شود.

Tg تستی است که برای نظارت بر بیماران پس از درمان سرطان تیروئید استفاده می شود.

انجام تست عملکرد تیروئید

آزمایش‌های عملکرد تیروئید معمولاً توسط یک پزشک مراقبت‌های اولیه، متخصص غدد، یا سایر متخصصان پزشکی سفارش می‌شوند. تست های عملکرد تیروئید اغلب در مطب پزشک، کلینیک، آزمایشگاه پزشکی، بیمارستان یا سایر محیط های پزشکی انجام می شود.

تست در منزل

برخی از آزمایشات غده تیروئید به عنوان آزمایشات خانگی در دسترس هستند. کیت‌های آزمایشی موجود در بازار، آزمایش رایج‌ترین آزمایش‌ها، مانند هورمون محرک تیروئید (TSH) و پانل‌های تیروئید با TSH، T3 آزاد و T4 را امکان‌پذیر می‌کنند. برخی از پانل های تیروئید خانگی نیز شامل آزمایش آنتی بادی تیروئید هستند.

تشخیص اختلالات تیروئید شامل تفسیر چندین آزمایش عملکرد تیروئید همراه با فاکتورهای فردی بیمار است. مهم است که در مورد نگرانی های مربوط به عملکرد تیروئید و نتایج تست های عملکرد تیروئید در خانه با پزشک صحبت کنید.

نتایج آزمایش غیرطبیعی به‌دست‌آمده در آزمایش‌های خانگی، به‌ویژه آزمایش‌های آنتی‌بادی تیروئید، احتمالاً برای تأیید باید توسط پزشک مجدداً آزمایش شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.