آلانین آمینوترانسفراز

آلانین آمینوترانسفراز (ALT)

راهنمای سریع تست

آلانین آمینوترانسفراز که معمولاً به آن ALT گفته می شود، آنزیمی است که عمدتاً در کبد متمرکز است. آنزیم ها پروتئین هایی هستند که عملکردهای مهمی را در بدن تسهیل می کنند.

آزمایش ALT میزان این آنزیم را در خون اندازه گیری می کند. هنگامی که سلول های کبدی آسیب می بینند، سطح ALT می تواند افزایش یابد، بنابراین می توان از این آزمایش برای ارزیابی وضعیت کبد استفاده کرد.

به طور کلی، ALT به تنهایی آزمایش نمی شود. در عوض، معمولاً همراه با سایر آنزیم های کبدی به عنوان بخشی از یک آزمایش پانل مانند پانل کبدی یا پانل متابولیک جامع (CMP) اندازه گیری می شود.

درباره تست

هدف از تست

هدف از آزمایش ALT کمک به ارزیابی سلامت کبد است. آسیب به سلول های کبد می تواند باعث نشت ALT به خون شود، بنابراین آزمایش ALT می تواند به تشخیص مشکلات کبدی کمک کند.

ALT معمولاً با سایر آنزیم ها و ترکیبات کبدی در خون آزمایش می شود. این اندازه گیری ها با هم می توانند برای تشخیص، غربالگری و نظارت استفاده شوند.

تشخیص آزمایشی است که پس از شروع علائم انجام می شود. هدف آن یافتن مشکل یا علت علائم است. آزمایش ALT ممکن است در تشخیص علائمی که می تواند با مشکلات کبدی مانند تهوع و استفراغ، درد شکم، خارش، یرقان، خستگی و از دست دادن اشتها مرتبط باشد، مفید باشد.

غربالگری آزمایشی برای یافتن مشکلات سلامتی قبل از بروز علائم است. در برخی از بیماری های کبدی، سطح ALT ممکن است قبل از شروع علائم در خون افزایش یابد، بنابراین آزمایش ALT و سایر آنزیم های کبدی ممکن است برای تشخیص زودهنگام تجویز شود. در صورت داشتن عوامل خطرزای بیماری کبدی مانند مصرف زیاد الکل، دیابت، چاقی یا سابقه خانوادگی مشکلات کبدی، غربالگری به احتمال زیاد توصیه می شود. حتی اگر فاکتورهای خطری نداشته باشید، ممکن است پزشک آزمایش‌هایی را برای اندازه‌گیری ALT در طول معاینات معمول سلامت تجویز کند.

مانیتورینگ شامل تمام روش هایی است که برای پیگیری چگونگی پیشرفت وضعیت شما استفاده می شود. اگر قبلاً بیماری کبدی یا آزمایش غیرطبیعی ALT داشته‌اید، ممکن است از آزمایش مداوم برای مشاهده اینکه چگونه سطوح شما در طول زمان تغییر می‌کند استفاده شود. آزمایش‌های ALT و آنزیم‌های کبدی همچنین می‌توانند عوارض جانبی داروهایی را که می‌توانند بر سلامت و عملکرد کبد تأثیر بگذارند، نظارت کنند.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش ALT سطح این آنزیم، آلانین آمینوترانسفراز را در خون شما اندازه گیری می کند.

ALT یکی از چندین آنزیم است که به عملکرد صحیح کبد کمک می کند. اگرچه مقادیر کمی ALT در سایر قسمت های بدن یافت می شود، اما عمدتاً در کبد یافت می شود.

در بیشتر موارد، ALT به خودی خود اندازه گیری نمی شود. در عوض، ALT به طور معمول یکی از چندین اندازه گیری در پانل کبد یا پانل متابولیک جامع است. انجام چندین اندازه گیری همراه با ALT زمینه بیشتری را برای ارزیابی سلامت کبد فراهم می کند.

چه زمانی باید آزمایش آلانین آمینوترانسفراز را انجام دهم؟

آزمایش ALT در طیف وسیعی از شرایط مختلف پزشکی مناسب است. اگر علائمی داشته باشید که می تواند با یک مشکل اساسی که بر کبد شما تأثیر می گذارد توضیح داده شود، اغلب به عنوان یک آزمایش تشخیصی اولیه تجویز می شود.

حتی اگر علائم عمومی دارید، ممکن است از یک تست پانل شامل ALT در فرآیند تشخیصی استفاده شود. پانل کبد یا پانل متابولیک جامع، که هر دو شامل ALT هستند، ممکن است بخشی از ارزیابی اولیه در مراقبت های فوری یا اتاق اورژانس باشد.

به عنوان ابزاری برای تشخیص زودهنگام بیماری کبد، ALT می تواند به صورت دوره ای با سایر آنزیم های کبدی اندازه گیری شود، حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشید. اگر شما در معرض خطر بالاتر بیماری کبدی هستید، ممکن است پزشک غربالگری شامل ALT را توصیه کند.

آزمایش ALT همچنین ممکن است در معاینات پزشکی معمولی شما گنجانده شود، اگرچه داده‌ها برای نشان دادن اینکه غربالگری گسترده مزایای بیشتری نسبت به جنبه‌های منفی دارد، محدود است، که می‌تواند شامل هزینه‌های پزشکی اضافی و اقدامات پزشکی غیرضروری باشد.

اگر آزمایش قبلی با نتیجه غیر طبیعی انجام داده اید، می توان از آزمایش ALT بعدی استفاده کرد. اگر در گذشته بیماری کبدی برای شما تشخیص داده شده است، آزمایش مکرر ALT می تواند به نظارت بر پیشرفت بیماری کمک کند. هنگامی که پزشک شما دارویی را تجویز می کند که می تواند بر کبد شما تأثیر بگذارد، آزمایش ALT می تواند ابزاری برای مراقبت از عوارض جانبی ناخواسته باشد.

یافتن تست آلانین آمینوترانسفراز

نحوه آزمایش

آزمایش آلانین آمینوترانسفراز معمولاً به عنوان بخشی از یک پانل اندازه گیری که توسط پزشک تجویز می شود انجام می شود. آزمایش ALT بر روی نمونه خونی انجام می شود که معمولاً از ورید بازوی شما در بیمارستان، آزمایشگاه، کلینیک یا مطب پزشک گرفته می شود.

آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟

گزینه هایی برای تست های ALT در خانه وجود دارد، اما انجام این آزمایش در یک محیط پزشکی بسیار رایج تر است.

برخی از کیت‌های تست در خانه شامل چندین اندازه‌گیری مرتبط با سلامت کبد، از جمله ALT است. با این آزمایش‌ها می‌توانید نمونه خون را در خانه جمع‌آوری کنید، اما باید آن را به آزمایشگاه پست کنید تا بتوان آن را تجزیه و تحلیل کرد. آزمایشات خانگی معمولاً نیازی به نسخه ندارند.

هزینه تست چقدر است؟

چقدر هزینه تست ALT متفاوت است. عواملی که می‌توانند بر هزینه تأثیر بگذارند عبارتند از اینکه آیا سایر اندازه‌گیری‌ها همراه با ALT آزمایش می‌شوند، محل انجام آزمایش و اینکه آیا شما بیمه سلامت دارید یا خیر.

علاوه بر این، مهم است بدانید که هزینه کل مرتبط با آزمون ممکن است مجموع چندین مؤلفه مختلف باشد، از جمله:

 • هزینه‌هایی برای تکنسینی که خون شما را می‌گیرد
 •  برای آزمایشگاهی که ALT و هر ترکیب دیگری را در خون شما اندازه گیری می کند
 • ویزیت مطب در زمان تجویز آزمایش
 • بازدید از دفتر برای بررسی نتایج آزمایش شما

این هزینه های مختلف اغلب توسط شرکت بیمه درمانی شما پرداخت می شود، اگر آزمایش توسط پزشک شما تجویز شود. با این حال، ممکن است هنوز هم هزینه‌هایی از جیب خود داشته باشید، مانند کسر یا پرداخت هزینه. برای جزئیات در مورد هزینه های مورد انتظار خاص برای آزمایش ALT با بخش مراقبت از مشتری ارائه دهنده بیمه سلامت خود تماس بگیرید.

انجام آزمایش آلانین آمینوترانسفراز

آزمایش ALT با نمونه خون انجام می شود که با استفاده از سوزنی که در ورید بازوی شما وارد می شود، به دست می آید. این نوع خونگیری یک روش معمولی است که معمولاً در مطب پزشک یا محیط پزشکی مشابه انجام می شود.

در یک نسخه خانگی از آزمایش، شما یک نمونه خون کوچک با استفاده از مواد آزمایشی ارائه شده جمع آوری می کنید و سپس نمونه خود را بسته بندی می کنید تا به آزمایشگاه پست شود.

قبل از تست

از آنجایی که ALT معمولاً همراه با سایر اندازه‌گیری‌ها در یک پانل آزمایش می‌شود، معمولاً به شما گفته می‌شود که تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش خون ناشتا باشید. در این مدت نمی توانید هیچ غذایی بخورید و غیر از آب چیزی بنوشید.

هنگامی که ALT به تنهایی آزمایش می شود، ناشتایی ضروری نیست. به همین دلیل، باید با پزشک خود در مورد جزئیات آزمایش برنامه ریزی شده خود مشورت کنید. هر دستور پزشک خود را در مورد روزه گرفتن از قبل دنبال کنید.

بسیاری از انواع مختلف داروها و مکمل ها این پتانسیل را دارند که بر سطح ALT شما تأثیر بگذارند. قبل از انجام آزمایش، باید به پزشک خود در مورد هر دارو یا مکمل غذایی که مصرف می کنید، اطلاع دهید. در برخی موارد، ممکن است به شما گفته شود که قبل از انجام آزمایش، مصرف دارو را متوقف کنید.

ورزش شدید همچنین می تواند بر سطح ALT شما تأثیر بگذارد، بنابراین اگر مرتباً تمرینات بدنی سختی انجام می دهید، زودتر به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر در خانه امتحان می دهید، حتما دستورالعمل های ارائه شده را به طور کامل بخوانید تا بدانید که چگونه هر مرحله از فرآیند تست را به درستی انجام دهید.

در طول تست

یک تکنسین یا پرستار برای آزمایش ALT شما نمونه خون می گیرد. آنها یک نوار الاستیک را در قسمت بالای بازوی شما می بندند که جریان خون را در رگ های شما افزایش می دهد. آنها یک ماده ضد عفونی کننده را به بخش کوچکی از بازوی شما اعمال می کنند و سپس یک سوزن را در رگ وارد می کنند تا یک ویال خون خارج شود.

کل فرآیند فقط چند دقیقه طول می کشد. زمانی که سوزن وارد بازو می شود یا از بازوی خارج می شود، احساس سوزش مختصر یا درد ضربان دار طبیعی است.

برای آزمایشات خانگی، خون از نوک انگشت شما گرفته می شود. کیت آزمایش معمولاً شامل یک ضد عفونی کننده، یک سوزن کوچک و کاغذ مخصوص آزمایش است. پس از تمیز کردن و نوک انگشت خود، می توانید یک قطره خون را روی کاغذ آزمایش قرار دهید که سپس به آزمایشگاه ارسال می شود.

بعد از تست

خونگیری یک روش معمول و معمول است که معمولاً عوارض جانبی کمی دارد. معمولاً یک بانداژ روی محل سوراخ قرار می‌گیرد تا از خونریزی جلوگیری کند. برخی از افراد پس از آزمایش دچار کبودی یا درد در بازوی خود می شوند، اما این اثرات به ندرت طولانی مدت هستند.

اگر به شما گفته شود که قبل از خونگیری روزه بگیرید، اغلب مفید است که یک میان وعده همراه خود داشته باشید تا بتوانید بلافاصله پس از انجام آزمایش چیزی بخورید. معمولاً می‌توانید رانندگی کنید و پس از خونگیری بیشتر فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید.

پس از آزمایش ALT در خانه، اگر به خودی خود خونریزی متوقف نشد، ممکن است لازم باشد روی انگشت خود بانداژ کنید. سایر عوارض جانبی نادر است. پس از گرفتن نمونه خون، باید آن را به درستی بسته بندی کرده و در پست قرار دهید.

 

نتایج آزمایش آلانین آمینوترانسفراز

دریافت نتایج آزمون

نتایج آزمایش ALT شما معمولاً ظرف چند روز کاری در دسترس است. ممکن است توسط مطب پزشک شما از نتایج آزمایش خود مطلع شوید. همچنین می توانید به طور معمول یک کپی از گزارش آزمون را از طریق پست یا الکترونیکی دریافت کنید.

نتایج حاصل از تست های ALT در خانه معمولاً به صورت الکترونیکی از طریق یک برنامه تلفن هوشمند یا یک وب سایت خاص قابل دسترسی است. دریافت نتایج ممکن است چند روز بیشتر طول بکشد زیرا زمان لازم است تا نمونه شما از طریق پست به آزمایشگاه برسد.

تفسیر نتایج آزمون

گزارش آزمایش باید دارای خطی باشد که هم سطح ALT شما و هم محدوده مرجعی را که آزمایشگاه برای طبقه‌بندی سطوح ALT به عنوان نرمال یا غیر طبیعی استفاده می‌کند، نشان دهد. در بیشتر موارد، ALT بر حسب واحد در لیتر (U/L) یا واحد بین المللی در لیتر (IU/L) اندازه گیری می شود.

هنگام بررسی نتایج خود، به خاطر داشته باشید که هیچ محدوده مرجع جهانی برای ALT وجود ندارد. ممکن است در روش های آزمایشگاهی تغییراتی وجود داشته باشد که بر آنچه طبیعی تلقی می شود تأثیر می گذارد. به همین دلیل، مهم است که به محدوده ارائه شده توسط آزمایشگاه خاصی که خون شما را تجزیه و تحلیل کرده است، نگاه کنید.

اغلب، ALT همراه با سایر آنزیم ها و پروتئین های کبدی در یک آزمایش پانل آزمایش می شود. گزارش آزمایش شما سطوح شما و محدوده مرجع آزمایشگاه را برای هر اندازه گیری نشان می دهد. این مهم است زیرا نتایج آزمون شما با نگاه کردن به این اجزای آزمون با هم تفسیر می شود.

سطوح بالای ALT

سطوح بالای ALT می تواند در نتیجه آسیب یا آسیب به سلول ها باشد. از آنجایی که ALT بیشتر در کبد متمرکز است، نتایج غیرطبیعی تست ALT به طور کلی با شرایطی مرتبط است که بر کبد تأثیر می گذارد، مانند التهاب (هپاتیت) و اسکار (سیروز).

در عین حال، ALT را می توان بدون هیچ مشکل اساسی سلامتی بالا برد. عوامل متعددی می توانند بر ALT تأثیر بگذارند و در بیشتر موارد، ALT بالا نشانه بیماری شدید کبدی نیست.

برای تفسیر نتیجه آزمایش شما، پزشک فاکتورهای متعددی را در نظر می گیرد. اینها شامل سابقه سلامتی و سلامت فعلی شما و همچنین سطوح سایر اندازه گیری ها در آزمایش شما می شود. علاوه بر این، پزشک شما ممکن است عوامل فردی را در نظر بگیرد که می تواند بر سطح طبیعی ALT شما تأثیر بگذارد، از جمله:

 • ورزش: ورزش شدید یا شدید می تواند باعث افزایش موقت سطح ALT شود.
 • داروها: تعدادی از داروها و مکمل ها می توانند اندازه گیری ALT را تغییر دهند.
 • جنسیت: مردان معمولاً سطوح بالاتری از ALT دارند که اعتقاد بر این است که به تفاوت های هورمونی مربوط می شود.
 • قاعدگی: سطح ALT می تواند در طول چرخه قاعدگی بالا یا پایین برود.
 • سن: تمایل به کاهش سطح ALT با افزایش سن وجود دارد، اگرچه دلیل دقیق آن مشخص نیست.
 • شاخص توده بدنی: چندین مطالعه تحقیقاتی ارتباطی بین سطح ALT و شاخص توده بدنی پیدا کرده اند که ممکن است تفسیر نتایج آزمایش را در افراد چاق تغییر دهد.

زمانی که سطح ALT بسیار بالا باشد، ممکن است نشانه ای از مشکل حاد کبدی باشد. ارتفاع خفیف یا متوسط، به خصوص اگر در چندین آزمایش در طول زمان ادامه یابد، می تواند نشان دهنده یک بیماری مزمن باشد. با این حال، درجه ارتفاع به تنهایی یک پیش بینی قابل اعتماد برای وسعت آسیب به کبد نیست.

از آنجایی که بسیاری از انواع مشکلات کبدی می توانند باعث افزایش سطح ALT شوند، آزمایش به تنهایی نمی تواند علت زمینه ای را شناسایی کند. اگرچه غیر معمول است، ALT می تواند در نتیجه بیماری خارج از کبد افزایش یابد. بررسی نحوه ارتباط سطح ALT با سایر آنزیم های کبدی می تواند سرنخ هایی را ارائه دهد که ممکن است به پزشک کمک کند وضعیت شما را ارزیابی کند و هر آزمایش بعدی مناسب را توصیه کند.

پزشک شما به بهترین وجه می تواند به شما کمک کند تا عوامل مختلفی را که بر تفسیر آزمایش ALT شما تأثیر می گذارد و نتایج شما برای سلامت کلی شما تأثیر می گذارد، درک کنید.

آیا نتایج تست دقیق است؟

روش‌های آزمایشگاهی برای اندازه‌گیری ALT قابل اعتماد و قابل تکرار هستند. با این حال، هیچ آزمایشی 100٪ دقیق نیست. هنگامی که خطا رخ می دهد، اغلب به مشکلات مربوط به نمونه گیری نادرست نمونه خون مربوط می شود.

آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟

اگر سطح غیرطبیعی ALT در پانل کبدی یا تست پانل متابولیک جامع شما یافت شود، آزمایش‌های پیگیری معمول هستند. اگر ALT به میزان قابل توجهی افزایش یافته و/یا علائم مشکلی که بر کبد شما تأثیر می گذارد، ممکن است فوراً انجام شود. این آزمایش بعدی ممکن است دقیق تر باشد و شامل آزمایش خون، تصویربرداری و در برخی موارد بیوپسی باشد.

پس از آزمایش غیرطبیعی ALT اولیه، آزمایش مجدد ممکن است بلافاصله پس از اولین آزمایش یا در تاریخ بعدی توصیه شود. مجموعه ای از آزمایشات در طول زمان ممکن است ارزیابی قوی تری از سلامت کبد شما ارائه دهد و گاهی اوقات می تواند از نیاز به آزمایش های پرهزینه یا تهاجمی تر جلوگیری کند.

مناسب ترین پیگیری به وضعیت سلامتی شما و تفسیر نتیجه آزمایش شما بستگی دارد و پزشک شما می تواند مزایا و معایب گزینه های مختلف را برای آزمایش بیشتر بررسی کند.

سوالاتی از پزشک در مورد نتایج آزمایش

گفتگو با پزشک در مورد آزمایش ALT می تواند به شما کمک کند که از نتایج خود مطلع شوید. برخی از سوالات زیر ممکن است پوشش دادن اطلاعات کلیدی را هنگام صحبت با پزشکتان آسان‌تر کند:

 • سطح ALT من چقدر بود؟ آیا در محدوده مرجع معمولی بود؟
 • آیا اندازه گیری های دیگری انجام شد؟ اگر چنین است، آیا آنها طبیعی هستند یا غیر طبیعی؟
 • نتایج آزمایش برای سلامت کلی من چه معنایی دارد؟
 • آیا تست های بعدی را توصیه می کنید؟ اگر چنین است، کدام یک و چه مزایا و خطراتی دارند؟

تست های مرتبط

آلانین آمینوترانسفراز یکی از چندین آنزیم تولید شده در کبد است که معمولاً با هم آزمایش می شوند. بخش‌های زیر به برخی شباهت‌ها و تفاوت‌های بین ALT و سایر تست‌های مرتبط می‌پردازد.

آزمایش آلانین آمینوترانسفراز چه تفاوتی با آزمایش پانل کبدی دارد؟

ALT یکی از پنج اندازه گیری در تست استاندارد پانل کبد است. پانل کبد معمولاً شامل اندازه گیری آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)، آلکالین فسفاتاز (ALP)، آلبومین و بیلی روبین است.

اندازه گیری ALT در پانل کبدی بیشتر از آزمایش ALT به صورت جداگانه رایج است.

آلانین آمینوترانسفراز چه تفاوتی با آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) دارد؟

آسپارتات آمینوترانسفراز که AST نیز نامیده می شود، آنزیم دیگری است که اغلب در پانل با ALT اندازه گیری می شود.

AST و ALT هر دو به عنوان آنزیم های کبدی شناخته می شوند، اما غلظت های بیشتری از AST در سایر قسمت های بدن مانند استخوان ها وجود دارد. در نتیجه، ALT مستقیماً با سلامت کبد مرتبط است، اما ALT و AST هنوز معمولاً با هم آزمایش و تفسیر می شوند.

آلانین آمینوترانسفراز چه تفاوتی با آلکالین فسفاتاز (ALP) دارد؟

آلکالین فسفاتاز یا ALP آنزیم کبدی دیگری است که در پانل استاندارد کبدی یا پانل متابولیک جامع اندازه گیری می شود. ALP در کبد تولید و یافت می شود، اما در تعدادی از بافت های دیگر بدن از جمله استخوان ها نیز وجود دارد.

ALP و ALK برای تشخیص انواع مختلف مشکلات کبدی استفاده می شود. ALT نشانگر آسیب احتمالی به سلول های کبد است و ALP اغلب برای ارتباط آن با انسداد احتمالی مجاری صفراوی داخل و خارج کبد مورد بررسی قرار می گیرد.

از آنجایی که ALP در استخوان ها وجود دارد، آزمایش ALP روش بهتری برای تشخیص اختلالات استخوانی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 12 = 16

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم