hpv

آزمایش HIV

هدف از آزمایش اچ آی وی تعیین وجود عفونت HIV با استفاده از نمونه خون، مایع دهان یا ادرار است. آزمایشات HIV ممکن است به عنوان یک آزمایش غربالگری معمول، به عنوان یک آزمایش تشخیصی پس از قرار گرفتن در معرض احتمالی HIV یا در بیمارانی که علائم عفونت HIV دارند استفاده شود.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

آزمایش HIV وجود ویروس HIV، آنتی ژن های HIV و/یا آنتی بادی های HIV را تشخیص می دهد. اگر این مواد شناسایی شوند، آزمایش نتیجه مثبت HIV را نشان می دهد.

سه نوع آزمایش HIV وجود دارد:

تست آنتی بادی: آنتی بادی ها پس از عفونت HIV توسط بدن تولید می شوند. ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا بدن آنتی‌بادی تولید کند، بنابراین آزمایش‌های آنتی‌بادی HIV فقط 3 تا 12 هفته پس از عفونت می‌توانند HIV را شناسایی کنند.

تست آنتی ژن/آنتی بادی: آنتی ژن ها مواد خارجی هستند که پاسخ ایمنی را فعال می کنند. آنتی ژن ها قبل از تولید آنتی بادی در بدن ظاهر می شوند، بنابراین آزمایش های آنتی ژن/آنتی بادی HIV می توانند عفونت HIV را زودتر از آزمایش های آنتی بادی، طی 2 تا 4 هفته پس از آلوده شدن، تشخیص دهند.

تست بار ویروسی HIV: آزمایش بار ویروسی HIV به بررسی مقدار ویروس HIV در خون می پردازد. علاوه بر تشخیص عفونت HIV، آزمایش بار ویروسی می تواند میزان وجود ویروس در خون را نیز تشخیص دهد. اگرچه این نوع آزمایش می‌تواند عفونت HIV را زودتر از سایر آزمایش‌های HIV شناسایی کند، اما بسیار گران است و معمولاً فقط زمانی استفاده می‌شود که فردی علائم یا قرار گرفتن در معرض HIV را داشته باشد.

پیدا کردن تست HIV

نحوه انجام آزمایش

آزمایش های HIV در مطب های پزشک، کلینیک های پزشکی و بسیاری از سازمان های مبتنی بر جامعه انجام می شود. انجام آزمایش اچ‌آی‌وی معمولاً به دستور پزشک نیاز ندارد، اگرچه آزمایش‌های HIV ممکن است توسط پزشک به‌عنوان بخشی از غربالگری معمول سلامت تجویز شود.

آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم؟

آزمایش HIV در خانه روشی مناسب برای انجام آزمایش HIV در یک مکان خصوصی است. آزمایش HIV در خانه نوعی غربالگری HIV است که در صورت مثبت بودن نتایج اولیه نیاز به پیگیری بیشتری دارد. آزمایشات خانگی HIV را می توان به صورت آنلاین، در داروخانه، یا در بخش های بهداشتی و سازمان های مبتنی بر جامعه دریافت کرد.

هزینه آزمایش چقدر است؟

هزینه آزمایش اچ‌آی‌وی معمولاً توسط بیمه بدون پرداخت هزینه پرداخت می‌شود، اگرچه هزینه‌های خاص به پوشش بیمه‌ای فرد و محل انجام آزمایش بستگی دارد. برای جزئیات هزینه های خاص با برنامه بهداشتی و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

انجام آزمایش HIV

آزمایش اچ آی وی شامل یک آزمایش اولیه و در صورت مثبت بودن نتیجه اولیه، آزمایشات بعدی برای تایید این نتایج است. آزمایش‌های آزمایشگاهی از نمونه‌های خون برای یافتن شواهد HIV استفاده می‌کنند. آزمایش سریع نتایج سریع‌تری را از مایع دهان، انگشت یا ادرار ارائه می‌کند و می‌تواند در محل در انواع مراقبت‌های بهداشتی و محیط‌های اجتماعی انجام شود.

قبل از آزمایش

برای آزمایش HIV که در یک مرکز پزشکی یا آزمایشگاه انجام می شود، هیچ آمادگی قبل از آزمایش لازم نیست. نوع آزمایش اچ‌آی‌وی انجام شده به دلیل انجام آزمایش بستگی دارد، بنابراین اگر فکر می‌کنید در معرض HIV قرار گرفته‌اید یا علائم عفونت HIV را تجربه کرده‌اید، مهم است که با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید.

کیت های تست HIV در خانه دستورالعمل های دقیقی را برای جمع آوری نمونه و انجام آزمایش HIV ارائه می دهد. اگرچه کیت‌های آزمایش برای ساده‌تر کردن فرآیند طراحی شده‌اند، اما خواندن تمام دستورالعمل‌ها برای کاهش خطاها و آلودگی مهم است.

در طول آزمایش

هنگامی که آزمایش اچ آی وی در یک مرکز پزشکی یا آزمایشگاه انجام می شود، یک متخصص مراقبت های بهداشتی به شما در مورد نحوه گرفتن نمونه خون، مایع دهان یا ادرار آموزش می دهد.

آزمایش‌های آزمایشگاهی اچ‌آی‌وی نمونه خون را از طریق ورید بازوی شما می‌گیرند. این فرآیند کمتر از 5 دقیقه طول می کشد و برخی از افراد احساس ناراحتی متوسطی مانند درد یا سوزش در جایی که سوزن به بازو وارد می شود، می کنند. هنگامی که نمونه از سواب دهان یا ادرار گرفته می شود، هیچ ناراحتی وجود ندارد.

در آزمایشات خانگی HIV از نمونه مایع خوراکی برای بررسی HIV استفاده می شود. در طی این آزمایش، از دستگاهی برای سواب زدن لثه ها استفاده می شود و سپس در ویال محلول آزمایش قرار داده می شود. پس از 20-40 دقیقه، نتایج را می توان خواند.

بعد از آزمایش

اگر خون از ورید گرفته شده باشد، با گاز تمیز یا گلوله پنبه ای روی محل سوراخ شده فشار وارد می شود. ممکن است به شما دستور داده شود که گاز را در جای خود نگه دارید تا کبودی کاهش یابد. اگر چه خطرات جزئی ناشی از خونگیری از جمله عفونت و سبکی سر وجود دارد، اما پس از اتمام خونگیری هیچ محدودیتی برای فعالیت وجود ندارد.

آزمایش‌های سریع اچ‌آی‌وی که از خون انگشت انگشت، مایع دهان یا ادرار استفاده می‌کنند، نیازی به احتیاط یا محدودیت پس از آزمایش ندارند. برخی از آزمایش‌های خانگی HIV نیاز دارند که نمونه‌ها طبق دستورالعمل‌های موجود در کیت آزمایش به آزمایشگاه تأیید شده پست شوند.

دریافت نتایج آزمایش

مدت زمانی که طول می کشد تا نتیجه آزمایش HIV به دست آید به نوع آزمایش انجام شده بستگی دارد:

آزمایش‌های آزمایشگاهی: هم آزمایش‌های بار ویروسی و هم آزمایش‌های آنتی ژن/آنتی‌بادی که در آزمایشگاه انجام می‌شوند، نیاز به ارسال خون برای آزمایش دارند. نتایج این آزمایشات اغلب چند روز طول می کشد تا در دسترس قرار گیرند.

آزمایش آنتی بادی سریع

آزمایش آنتی بادی سریع بر روی مایع دهان یا خون از انگشتان دست انجام می شود. نتایج این آزمایش ها در 30 دقیقه یا کمتر آماده می شود.

آزمایش‌های سریع آنتی‌ژن/آنتی‌بادی: آزمایش‌های سریع آنتی‌ژن/آنتی‌بادی از خون انگشت انگشت استفاده می‌کنند و 30 دقیقه یا کمتر طول می‌کشد تا نتایج حاصل شود.

آزمایش آنتی بادی مایع خوراکی در خانه: آزمایش HIV در خانه از نمونه ای از مایع خوراکی استفاده می کند و نتایج را در حدود 20 تا 40 دقیقه ارائه می دهد.

برای آزمایش های HIV که در یک مرکز پزشکی یا سازمان اجتماعی انجام می شود، یک کارمند آموزش دیده نتایج شما را گزارش می دهد و برای پاسخ به هر سوالی در دسترس خواهد بود. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی همچنین می توانند در مورد عوامل خطر شما برای HIV صحبت کنند و در صورت مثبت بودن نتایج آزمایش HIV به شما در مورد اقدامات بعدی توصیه کنند.

پس از آزمایش سریع، منتظر نتایج در مرکز هستید. برای آزمایش‌های آزمایشگاهی که چندین روز طول می‌کشد تا نتایج دریافت شود، ممکن است از شما خواسته شود که یک ویزیت بعدی را برنامه‌ریزی کنید یا برای دریافت نتایج از طریق تلفن موافقت کنید.

برای آزمایش خانگی HIV، نتایج را می توان طبق دستورالعمل های موجود در کیت آزمایش خواند. کیت‌های تست ممکن است حاوی یک کتابچه اطلاعاتی باشند که برای راهنمایی کاربران در مورد آنچه که پس از به دست آوردن نتایج آزمایش خود باید انجام دهند، طراحی شده است.

تفسیر نتایج آزمایش

نتایج آزمایش HIV به صورت مثبت، منفی یا نامشخص گزارش می شود. نتایج آزمایش‌های HIV باید با احتیاط تفسیر شود، زیرا انجام آزمایشات بعدی اغلب ضروری است و بیماران باید دوره پنجره آزمایش را در نظر بگیرند.

دوره پنجره زمانی بین زمانی که یک فرد به HIV آلوده می شود و زمانی که آزمایش می تواند عفونت را تشخیص دهد، است. هیچ آزمایشی نمی تواند HIV را بلافاصله پس از عفونت تشخیص دهد و تمام آزمایشات HIV دارای یک دوره پنجره هستند. طول دوره پنجره از آزمونی به آزمون دیگر متفاوت است و از حدود 2 تا 12 هفته متغیر است. تست های خانگی حدود 3 ماه دوره پنجره دارند.

نتیجه آزمایش HIV منفی به این معنی است که آنتی بادی ها یا آنتی ژن های HIV در نمونه آزمایش شناسایی نشده اند. اگر فردی در طول دوره آزمایشی با HIV مواجه نشده باشد، برای عفونت HIV منفی در نظر گرفته می شود. اگر فردی در طول دوره آزمایشی در معرض احتمالی قرار گرفته باشد، آزمایش HIV باید پس از گذراندن دوره پنجره تکرار شود.

نتایج مثبت در آزمایش HIV باید از طریق آزمایش های بعدی تأیید شود. آزمایشات آزمایشگاهی آزمایش دوم را روی همان نمونه خون آزمایش اول انجام می دهند. اگر یک فرد در آزمایش سریع نتیجه مثبت دریافت کند، متخصص مراقبت های بهداشتی یک آزمایش تاییدی دوم را برنامه ریزی می کند. نتایج مثبت آزمایش HIV در خانه باید در آزمایشگاه یا محیط مراقبت بهداشتی تأیید شود. اگر نتیجه آزمایش HIV نیز مثبت باشد، فرد HIV مثبت در نظر گرفته می شود.

نتایج نامشخص در آزمایش HIV زمانی رخ می دهد که آزمایش غربالگری اولیه مثبت باشد، سپس آزمایش بعدی منفی باشد. در این شرایط، پزشکان ممکن است آزمایش دقیق بار ویروس HIV را برای تأیید بیشتر سفارش دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.