آزمایش کبد چرب

آزمایش کبد چرب برای بیماری کبد چرب در واقع از انواعی از شرایط کبدی در نظر گرفته می شود. که چربی زیادی در سلولهای کبدی ذخیره می شود.
در انواع پیشرفته، برخی از افراد مبتلا به به این بیماری می توانند به نوعی هپاتیت غیر الکلی مبتلا شوند. که در واقع یک شکل تهاجمی از بیماری کبد چرب است که با التهاب کبد مشخص شده و ممکن است منجر به جای زخم پیشرفته (سیروز کبدی) و نارسایی کبدی شود. این آسیب شبیه به آثار مخرب ناشی از مصرف بسیار زیاد الکل است که در آزمایشگاه قابل تشخیص میباشد.

علائم کبد چرب

خستگی
درد یا ناراحتی در قسمت فوقانی راست شکم
در موارد پیشرفته بیماری، علائم زیر می تواند بروز یابد:
تورم شکمی (آسیت)
عروق خونی بزرگ شده دقیقاً زیر سطح پوست
طحال بزرگ شده
کف دست قرمز
زردی پوست و چشم (زردی)

علل ایجاد کبد چرب

در اثر تولید چربی زیاد و یا عدم متابولیزه شدن کافی چربی ها، چربی اضافی در سلولهای کبدی تجمع می یابد. کبد چرب وقتی ایجاد می شود که چربی زیادی در سلولهای کبدی ذخیره می شود. اگرچه مقادیر کمی چربی در سلول های کبدی به طورت طبیعی وجود دارد، ولی افزایش محتوای چربی این سلولها مشکل آفرین است و سبب بیماری کبد چرب می گردد. از عمده ترین عوامل این بیماری مصرف الکل است و تعدادی از بیماریهای کبد چرب در رده وسیعی از بیماری کبد غیر الکلی قرار دارند که شایعترین بیماری کبد در بزرگسالان و کودکان در کشورهای غربی است. این بیماری، همچنین با افزایش خطر ابتلا به سایر بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، دیابت و بیماری های کلیوی مرتبط است. کبد چرب غیر الکلی، در واقع، مرحله اولیه و برگشت پذیر بیماری کبد است، ولی به دلیل نامحسوس بودن علائم، متأسفانه، تشخیص داده نمی شود و با گذشت زمان، این بیماری ممکن است منجر به یک بیماری جدی تر کبد شود

استئاتو هپاتیت غیر الکلی

که به عنوان استئاتو هپاتیت غیر الکلی شناخته می شود. این بیماری که در واقع، شامل تجمع بیشتر چربی و التهاب کبد است، به سلولهای کبدی آسیب می رساند و ممکن است به فیبروز یا بافت اسکار در کبد منجر شود. در موارد پیشرفته، این بیماری های اولیه پتانسیل ابتلا به سیروز کبدی زخم شدید که عملکرد کبد را مختل می کند) و نیز سرطان کبد را افزایش می دهند. تشخیص به هنگام بیماری کبد چرب می تواند در جلوگیری از بروز عوارض کمک نماید که با انجام دوره ای انواعی از آزمایشات تشخیصی به عنوان آزمایشات کبد چرب شناخته می شوند. اضافه وزن یا چاقی. مقاومت به انسولین ، که در آن سلولهای شما در پاسخ به هورمون انسولین قند مصرف نمی کنند. قند خون بالا (هایپرگلیسمی) ، که حاوی پیش دیابت یا دیابت نوع ۲ است. مقادیر بالای چربی ها به ویژه تری گلیسیریدها در خون وجود دارد.

عوامل خطر کبد چرب

طیف گسترده ای از بیماری ها و شرایط می تواند خطر ابتلا به کبد چرب را افزایش دهد ، از جمله:
کلسترول بالا
مقادیر بالای تری گلیسیرید در خون
سندرم متابولیک
چاقی و به ویژه هنگامی که چربی در شکم متمرکز است
سندرم تخمدان پلی کیستیک
وقفهٔ تنفسی در خواب
دیابت نوع ۲
تیروئید کم کار
غده هیپوفیز غیر فعال (هیپوپیتوتاریسم)

کاهش خطر ابتلا

یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید. یک رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای گیاهی را انتخاب نمایید که سرشار از میوه، سبزیجات، غلات کامل و چربی های سالم باشد. وزن سالم خود را حفظ کنید. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، تعداد کالری را که هر روز می خورید کاهش دهید و ورزش بیشتری کنید. گر وزن سالم دارید، با انتخاب یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن، آن را حفظ کنید. ورزش. بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. اگر به طور مرتب ورزش نکرده اید ، ابتدا از پزشک معالج خود را دریافت کنید. آزمایشات تشخیصی برای تست آزمایش کبد چرب
شمارش کامل خون(CBC).
تست های آنزیم و عملکرد کبد
آزمایش هپاتیت مزمن ویروسی (هپاتیت A ، هپاتیت C و دیگران).
تست غربالگری بیماری سلیاک.
قند خون ناشتا.
هموگلوبین A1C ، که نشان می دهد قند خون شما چقدر پایدار است.
پروفایل چربیها، که چربی های خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید را اندازه گیری می کند.