آسیب شناسی یا آسیب شناسی یکی از شاخه های علم پزشکی است که با بررسی سلول های بخشی از عضوی که با جراحی، نمونه بافتی یا نمونه ای از مایعات بدن برداشته می شود، به مطالعه بیماری می پردازد. در برخی موارد، این ممکن است یک نمونه کل بدن باشد که در این صورت کالبد شکافی نامیده می شود.

نمونه گیری در منزل

تعریف آزمایش پاتولوژی

آزمایش پاتولوژی چیست؟ در واقع در مطالعات پاتوبیولوژی، علل بیماری، مکانیسم ها و میزان عارضه بررسی می شود.
آسیب شناسان در طیف وسیعی از بیماری ها تخصص دارند تا جایی که اکثریت قریب به اتفاق سرطان ها توسط آسیب شناسان تشخیص داده می شوند. در واقع یک پاتولوژیست الگوی سلولی یک نمونه بافت را در آزمایشگاه زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا مشخص کند سرطانی است یا خیر. آسیب شناسان همچنین از نشانگرهای ژنتیکی برای بررسی بیماری های مختلف استفاده می کنند.

آزمایش پاتولوژی

هر نوع آزمایشی که اختلالات عملکرد بدن را بررسی کند، یک تست پاتولوژی محسوب می شود. این آزمایشات زیر نظر پاتولوژیست انجام می شود.
از انواع معاینات پاتولوژی می توان به آزمایش خون اشاره کرد و تا نمونه برداری یا بیوپسی بافت سرطانی ادامه دارد.
اکثر سرطان ها با نگاه کردن به سلول ها و نمونه برداری از بافت آسیب دیده و بررسی آنها در زیر میکروسکوپ شناسایی می شوند.
بنابراین بسیاری از بیماری ها توسط پاتولوژیست ها تشخیص داده می شوند.

رشته های آسیب شناسی

آسیب شناسی به آسیب شناسی تشریحی و آسیب شناسی بالینی تقسیم می شود. در آسیب شناسی تشریحی، تغییرات ساختاری و آسیب به سلول های بدن، چه از نظر ماکروسکوپی و چه از نظر میکروسکوپی، عبارتند از:
کالبد شکافی، بیوپسی و سیتوپاتولوژی.
پاتولوژی بالینی همچنین علائم بیماری ها را در خون، ادرار، مایع مغزی نخاعی، خلط، ترشحات واژن و … در بخش های مختلف میکروبیولوژی، سرولوژی و بیوشیمی بررسی می کند.

لیست آزمایشات پاتولوژی

یکپارچگی گزارشات لیست آزمایشات پاتولوژی و دقت بالا در تشخیص بیماری و تصمیم گیری در مراحل و نحوه پیگیری روند درمان بیمار بسیار حائز اهمیت است.
در واقع این پاتولوژیست است که شدت بیماری را تعیین می کند. هنگامی که سرطان مثبت تشخیص داده شد، تعیین شدت و مرحله بیماری برای تصمیم گیری در مورد استراتژی درمان سرطان بسیار مهم است.
استراتژی های درمانی شامل شیمی درمانی، پرتودرمانی، جراحی یا ترکیبی از این روش ها است.
بررسی و تفسیر بیوپسی در بیماری ها (مانند بیماری های پوستی) منجر به تشخیص بیماری های پوستی با تست پاتولوژی انجام می شود.

انواع آزمایشات پاتولوژی از نمونه برداری بخشی از بدن انجام میشود که مشکوک به بیماری باشد در واقع آزمایش های پاتولوژی بر روی خون یا ادرار و مدفوع انجام نبوده و روی واکنشی از قسمت های داخلی یا بیرونی بدن انجام میپذیرد.

هدف از بیوپسی

برای بسیاری از بیماری ها با برداشتن بخشی از ضایعه و مطالعه آن در آزمایشگاه پاتولوژی تشخیص داده می شود. این قسمت از بافت نمونه نامیده می شود. گزارش پاتولوژی شامل بافت ها و سلول هایی است که آسیب شناس در آن نمونه دیده است و به چه نوع بیماری (خوش خیم یا بدخیم) مشکوک است.

تهیه نمونه های بیوپسی.

پس از گرفتن نمونه بیوپسی از بیمار، باید پردازش خاصی انجام شود. نمونه ها به صورت برش بافتی یا اسمیر تهیه می شوند.
قسمت بافندگی: مقاطع بافت آنقدر نازک هستند که قابل رنگرزی نیستند. این بخش ها روی یک اسلاید شیشه ای قرار می گیرند.
اسمیر: هنگامی که نمونه مایع است یا نمونه در محلول معلق است، اسمیر ایجاد می شود. این نمونه های مدل بر روی یک اسلاید شیشه ای پهن می شوند و سپس باید خشک و ثابت و در نهایت رنگ آمیزی شوند.

هر گونه نتیجه از نمونه در گزارش بیوپسی یادداشت می شود. گزارش بیوپسی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
بررسی اجمالی: این گزارش به این موضوع اشاره می کند که نمونه با چشم غیر مسلح چگونه به نظر می رسد. همچنین منشا نمونه را ذکر می کند (از کجا گرفته شده است). این قسمت از گزارش ممکن است شامل توضیح رنگ، اندازه، مواد و نوع نمونه باشد.
بررسی میکروسکوپی: در این قسمت از گزارش آنچه از مشاهده زیر میکروسکوپ به دست می آید آورده شده است. این قسمت از گزارش پر از اصطلاحات تخصصی است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *