آزمایش شمارش خون CBC

شمارش کامل خون، همچنین به عنوان CBC شناخته می شود، یک پانل خون جامع ضروری است که به پزشک شما اجازه می دهد تا هر نوع سلول را در خون شما ارزیابی کند. CBC میزان گلبول های قرمز (RBC)، گلبول های سفید (WBC) و پلاکت ها (PLT) را اندازه گیری می کند. هر یک از این نوع سلول های خونی وظایف مهمی را انجام می دهند، بنابراین تعیین سطح آنها می تواند اطلاعات مهم سلامتی را ارائه دهد. CBC ممکن است برای کمک به تشخیص طیف وسیعی از شرایط سلامتی و همچنین نظارت بر نحوه تأثیرگذاری بدن توسط بیماری‌ها یا درمان‌های پزشکی مختلف استفاده شود.

هدف از آزمایش شمارش خون  CBC

هدف از شمارش کامل خون این است که جزئیات وضعیت سلامتی خود را به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ارائه دهید. این یک ابزار پزشکی مهم است زیرا از یک نمونه برای تجزیه و تحلیل طیف کامل سلول های موجود در خون و همچنین برخی از ویژگی های آن سلول ها استفاده می کند.

از آنجایی که CBC اطلاعاتی در مورد هر نوع سلولی در خون در آزمایشگاه ارائه می دهد، می تواند اطلاعات مربوط به طیف گسترده ای از مشکلات پزشکی را ارائه دهد.

هدف از شمارش کامل خون این است که جزئیات وضعیت سلامتی شما را به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ارائه کنید. این یک ابزار پزشکی مهم است زیرا از یک نمونه برای تجزیه و تحلیل طیف کامل سلول های موجود در خون و همچنین برخی از ویژگی های آن سلول ها استفاده می کند.

از آنجایی که CBC اطلاعاتی در مورد هر نوع سلول در خون ارائه می دهد، می تواند اطلاعات مربوط به طیف گسترده ای از مشکلات پزشکی را ارائه دهد.

کاربردهای اولیه CBC تشخیص، نظارت و غربالگری است:

تشخیص، تعیین علت علائم بیمار است. CBC می تواند بسیاری از ناهنجاری های مختلف را در خون شناسایی کند که می تواند با مشکلات پزشکی مشخص مرتبط باشد. به همین دلیل، CBC اغلب به عنوان یک تست تشخیصی استفاده می شود. در بسیاری از موارد، می‌تواند شرایط خاصی را تأیید یا رد کند و ممکن است در کنار سایر آزمایش‌ها برای رسیدن به تشخیص قطعی استفاده شود.

مانیتورینگ فرآیند پیگیری وضعیت بیمار در طول زمان است. CBC می تواند برای نظارت بر بیمارانی که قبلاً مبتلا به اختلالات خونی تشخیص داده شده اند استفاده شود. می‌تواند به نحوه پاسخ وضعیت فرد به درمان کمک کند، و ممکن است برای مشاهده عوارض جانبی برخی درمان‌های پزشکی استفاده شود.

غربالگری آزمایشی برای یافتن مشکلات سلامتی قبل از بروز علائم است. در برخی موارد، پزشک ممکن است CBC را به عنوان یک آزمایش غربالگری در طول معاینات معمول تجویز کند.

آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

CBC شامل اندازه گیری های متعددی است که شامل تعداد سلول های خون و برخی از ویژگی های فیزیکی آنها می شود. یک CBC استاندارد شامل چندین عنصر مربوط به گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها است که در بخش های زیر توضیح داده شده است.

اندازه گیری گلبول های قرمز

گلبول های قرمز خون (RBC) گلبول های قرمز نیز نامیده می شوند. آنها اکسیژن را از ریه های شما به بافت ها و اندام های بدن شما حمل می کنند. یک آزمایش خون CBC شامل چندین اندازه گیری اساسی گلبول های قرمز است:

شمارش RBC تعداد کل گلبول های قرمز خون در نمونه خون شما است.

هموگلوبین مقدار این پروتئین حامل اکسیژن را که در داخل گلبول های قرمز یافت می شود اندازه گیری می کند.

هماتوکریت نسبت حجم کل خون شما را که از گلبول های قرمز تشکیل شده است اندازه گیری می کند.

CBC همچنین جزئیاتی در مورد ویژگی های فیزیکی گلبول های قرمز خون ارائه می دهد. این شاخص ها به عنوان شاخص های RBC شناخته می شوند. چندین نوع شاخص RBC وجود دارد:

حجم متوسط ​​گلبول های قرمز (MCV) اندازه گیری متوسط ​​اندازه گلبول های قرمز خون است.

میانگین هموگلوبین گلبولی (MCH) مقدار متوسط ​​هموگلوبین داخل هر گلبول قرمز خون است.

میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (MCHC) یک اندازه گیری محاسبه شده از میزان غلظت هموگلوبین در گلبول های قرمز است.

عرض توزیع گلبول قرمز (RDW) اندازه گیری تغییر اندازه گلبول های قرمز شما است.

CBC ممکن است شامل تعداد رتیکولوسیت ها باشد، که تعداد کل گلبول های قرمز جوان تازه آزاد شده در نمونه خون شما است. همچنین ممکن است به صورت درصد اندازه گیری شود.

اندازه گیری گلبول های سفید

گلبول های سفید (WBCs) نیز لکوسیت نامیده می شوند. آنها بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند.

یک CBC استاندارد تعداد WBC را اندازه گیری می کند، که تعداد کل گلبول های سفید خون در یک نمونه خون است.

یک تغییر رایج CBC، شمارش کامل خون با افتراقی است. دیفرانسیل گلبول های سفید تجزیه مقدار هر یک از پنج نوع مختلف WBC است:

نوتروفیل ها: نوتروفیل ها بیشترین درصد گلبول های سفید را تشکیل می دهند و توسط مغز استخوان برای مبارزه با طیف متنوعی از بیماری های التهابی و عفونی تولید می شوند.

لنفوسیت ها: لنفوسیت هایی مانند سلول های B و سلول های T عمدتاً در سیستم لنفاوی یافت می شوند و با باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا در خون مبارزه می کنند.

مونوسیت ها: مونوسیت ها در ارتباط با نوتروفیل ها برای مبارزه با عفونت ها و سایر بیماری ها و در عین حال سلول های آسیب دیده یا مرده را از بین می برند.

ائوزینوفیل ها: ائوزینوفیل ها WBC هایی هستند که در پاسخ به آلرژی ها و برخی از انواع عفونت ها فعال می شوند.

بازوفیل ها: بازوفیل ها در شناسایی اولیه عفونت ها و همچنین ترمیم زخم و واکنش های آلرژیک نقش دارند.

آزمایش خون اولیه ممکن است شامل CBC با دیفرانسیل باشد، یا این آزمایش ممکن است پس از غیر طبیعی بودن یک CBC استاندارد اولیه انجام شود. از آنجایی که هر نوع گلبول سفید عملکرد متفاوتی دارد، از CBC با تفاوت می‌توان برای شناسایی سطوح غیرطبیعی گلبول‌های سفید خاص استفاده کرد، که ممکن است سرنخ‌هایی در مورد یک نگرانی اساسی برای سلامتی ارائه دهد.

اندازه گیری پلاکت

پلاکت ها که ترومبوسیت ها نیز نامیده می شوند، قطعات سلولی هستند که در خون گردش می کنند و نقش اساسی در لخته شدن خون دارند. هنگامی که آسیبی وجود دارد و خونریزی شروع می شود، پلاکت ها با چسبیدن به محل آسیب و جمع شدن به یکدیگر برای تشکیل یک پلاگ موقت، به توقف خونریزی کمک می کنند.

یکی از اجزای استاندارد CBC، شمارش پلاکت است که تعداد پلاکت‌های موجود در نمونه خون شما است.

در برخی موارد، ممکن است پزشک از آزمایشگاه بخواهد میانگین حجم پلاکتی (MPV) را نیز اندازه گیری کند، که اندازه متوسط ​​پلاکت ها را تعیین می کند.

چه زمانی باید شمارش کامل خون انجام شود؟

CBC یک آزمایش بسیار رایج است. ممکن است زمانی که یک معاینه بهداشتی معمولی انجام می‌دهید، زمانی که بیماری یا شرایطی برای شما تشخیص داده می‌شود یا ارزیابی می‌شوید، یا زمانی که ارائه‌دهنده شما بر اثربخشی یک درمان نظارت می‌کند، CBC انجام دهید.

از آنجایی که شمارش خون می تواند تحت تأثیر طیف متنوعی از شرایط سلامتی قرار گیرد، CBC ممکن است توسط پزشک برای کمک به شناسایی علت انواع مختلف علائم توصیه شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در بهترین موقعیت برای رسیدگی به اینکه آیا CBC در شرایط خاص شما مناسب است یا خیر.

یافتن آزمایش شمارش کامل خون

شمارش کامل خون نیاز به خونگیری با سوزن دارد و معمولاً توسط یک متخصص دارای مجوز در یک محیط مراقبت بهداشتی مانند بیمارستان یا مطب پزشک انجام می شود.

آیا می توانم در خانه آزمایش بدهم.

گزینه های کمی برای آزمایش CBC در خانه وجود دارد. کیت های تست خانگی شامل یک انگشت است، به این معنی که انگشت خود را با یک سوزن کوچک خار می کنید تا یک قطره خون تولید شود. آن خون روی یک کاغذ آزمایشی خاص اعمال می شود و سپس به آزمایشگاه فرستاده می شود.

پس از اینکه آزمایشگاه تجزیه و تحلیل خون را انجام داد، نتایج را به صورت آنلاین یا از طریق یک برنامه تلفن هوشمند ارائه می دهد. نتایج معمولاً 2-3 روز پس از دریافت نمونه طول می کشد.

این آزمایشات خانگی تشخیص یا تایید بیماری یا بیماری خاصی را ارائه نمی دهند. تشخیص و تایید بیماری فقط توسط پزشک قابل ارائه است. به همین دلیل، مهم است که قبل و بعد از انجام آزمایش شمارش خون در خانه با پزشک صحبت کنید.

هزینه آزمایش چقدر است؟

هزینه آزمایش خون کامل به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه آیا بیمار از جیب خود پرداخت می کند یا بیمه درمانی دارد. از آنجا که CBC رایج است و کاربردهای زیادی دارد، هزینه آن اغلب توسط بیمه پوشش داده می شود. با این حال، ممکن است همچنان هزینه هایی برای پرداخت های کسر و کسر وجود داشته باشد.

برای جزئیات خاص در مورد هزینه های مورد انتظار برای شمارش کامل خون، با پزشک یا ارائه دهنده بیمه خود صحبت کنید. اگر بیمه ندارید، یک مدیر بیمارستان یا آزمایشگاه ممکن است بتواند اطلاعاتی در مورد هزینه های معمول بیماران بیمه نشده ارائه دهد.

انجام آزمایش شمارش کامل خون

شمارش کامل خون توسط یک متخصص مجاز سفارش و انجام می شود. نمونه خون از یک ورید، معمولاً در داخل آرنج شما گرفته می شود.

قبل از آزمایش

مگر اینکه توسط ارائه دهنده شما مشخص شده باشد، هیچ آمادگی خاصی قبل از شمارش کامل خون لازم نیست.

در برخی موارد، شمارش کامل خون همراه با سایر آزمایشات خون انجام می شود. هنگامی که بیش از یک آزمایش خون انجام می دهید، ممکن است ارائه دهنده شما از شما بخواهد که برای مدت معینی قبل از آزمایش چیزی نخورید.

اگر سؤال یا نگرانی در مورد هر نوع آماده سازی آزمایش دارید، برای دستورالعمل های خاص با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

در طول آزمایش

چندین مرحله وجود دارد که می توانید در طول خون گیری با سوزن برای CBC انتظار داشته باشید:

یک دستمال الکلی ضد عفونی کننده برای تمیز کردن بازوی شما در ناحیه ای که سوزن وارد می شود استفاده می شود. این اغلب یا در داخل آرنج یا در بالای دست است.

برای اینکه ورید بازوی شما بیشتر دیده شود و با سوزن به آن دسترسی پیدا کنید، نواری به نام تورنیکت به دور بازوی شما بسته می شود.

یک سوزن در رگ شما قرار داده می شود و یک لوله آزمایش که به سوزن متصل است پر از خون می شود. هنگامی که سوزن وارد می شود ممکن است یک نیشگون یا کمی درد ایجاد شود.

پس از پر شدن لوله آزمایش یا ویال، سوزن برداشته می شود و آزمایش به پایان می رسد.

بعد از آزمایش

پس از برداشتن سوزن، بانداژ روی محل سوراخ قرار می گیرد.

کبودی خفیف یک عارضه جانبی رایج پس از خونگیری است در حالی که سرگیجه یا سبکی سر کمتر شایع است. ممکن است پزشک از شما بخواهد چند دقیقه بعد از خونگیری بمانید تا شما را تحت نظر داشته باشد تا اینکه مطمئن شود برای راه رفتن و/یا رانندگی ایمن هستید.

اگر بعد از خونگیری متوجه هر گونه عوارض یا علائم دیگری از خونریزی یا عفونت شدید، مهم است که فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

نتایج آزمایش شمارش کامل خون

بسته به تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده، نتایج حاصل از CBC می تواند در عرض چند دقیقه تا چند روز پس از رسیدن نمونه خون به آزمایشگاه در دسترس باشد. ممکن است یک کپی از نتایج خود را از طریق پست یا از طریق یک پورتال سلامت الکترونیکی دریافت کنید. پزشک شما همچنین ممکن است با شما تماس بگیرد تا در مورد نتایج صحبت کند یا قرار ملاقاتی برای بررسی آنها با هم تعیین کند.

نتایج آزمایش CBC شامل سطوح جداگانه ای است که برای هر یک از اجزای آزمایش از جمله گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها فهرست شده است.

برای هر جزء آزمایشی، گزارش یک محدوده مرجع را نیز نشان خواهد داد. محدوده مرجع مشخص می کند که آزمایشگاهی که آزمایش را انجام داده است، آن چیزی را طبیعی می داند. این محدوده‌ها، که می‌توانند از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشند، بر اساس نتایج نمونه بزرگی از افراد سالم هستند و به پزشک کمک می‌کنند تا سطوح خونی معمولی و غیر معمول را تعیین کند.

ضروری است که با پزشک خود در مورد اهمیت نتایج آزمایش CBC صحبت کنید. پزشک سطوح شما و مقایسه آنها با محدوده مرجع آزمایشگاه را بررسی خواهد کرد. آنها همچنین ممکن است به روابط بین سطوح مختلف خون شما نگاه کنند و علائم فعلی و سابقه سلامتی شما را در نظر بگیرند.

بخش‌های زیر برخی از علل بالقوه سطوح بالا یا پایین گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید یا پلاکت‌ها را توضیح می‌دهند، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که نتیجه آزمایش غیرطبیعی همیشه نشانه‌ای از یک مشکل پزشکی نیست. برخی از افراد سالم ممکن است شمارش خونی داشته باشند که خارج از محدوده مرجع استاندارد باشد.

اندازه گیری گلبول های قرمز

گلبول های قرمز خون اکسیژن را در بدن حمل می کنند و شمارش گلبول های قرمز تعداد کل گلبول های قرمز موجود در خون شما را نشان می دهد. هماتوکریت و هموگلوبین از دیگر اقدامات مربوط به گلبول های قرمز هستند.

کم خونی وضعیتی است که با سطوح پایین گلبول های قرمز مشخص می شود. دلایل بالقوه زیادی برای سطوح پایین غیرطبیعی گلبول های قرمز، هماتوکریت و/یا هموگلوبین وجود دارد، از جمله:

 • خونریزی حاد یا مزمن بیش از حد
 • تخریب گلبول های قرمز، مانند وضعیتی به نام کم خونی همولیتیک
 • اختلالاتی که بر مغز استخوان تأثیر می گذارد و گلبول های قرمز جدید تولید می کند
 • کمبودهای تغذیه ای مانند کمبود آهن، فولات یا ویتامین B12
 • برخی از انواع سرطان و درمان سرطان
 • بیماری های مزمن شامل التهاب یا اختلال در عملکرد اندام ها

سطوح بالای گلبول های قرمز، هماتوکریت و/یا هموگلوبین نیز می تواند تعدادی از علل احتمالی داشته باشد. مثالها عبارتند از:

 • کم آبی بدن
 • بیماری قلبی یا ریوی که سطح اکسیژن را کاهش می دهد
 • انواع خاصی از بیماری های کلیوی
 • سیگار کشیدن

پلی سیتمی ورا، یک بیماری نادر که باعث تولید بیش از حد گلبول های قرمز می شود

در بسیاری از موارد، CBC شامل مجموعه‌ای از اندازه‌گیری‌ها می‌شود که به عنوان شاخص‌های RBC شناخته می‌شوند که شامل میانگین حجم سلولی (MCV)، میانگین هموگلوبین جسمی (MCH) و میانگین غلظت هموگلوبین بدنی (MCHC) می‌شود. این شاخص ها می توانند به تمایز بین محتمل ترین علل کم خونی کمک کنند.

تعداد گلبول های قرمز تحت تأثیر بسیاری از سیستم های مختلف بدن است و گاهی اوقات سطوح غیر طبیعی به بیش از یک عامل مربوط می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در بهترین موقعیت برای توضیح اینکه اندازه گیری گلبول های قرمز در CBC شما برای سلامتی شما چه معنایی دارد.

شمارش گلبول های سفید خون

گلبول های سفید بازیگران اصلی سیستم ایمنی هستند و تعداد WBC مجموع پنج نوع مختلف گلبول سفید است که هر کدام در عملکرد ایمنی نقش دارند.

سطح پایین WBC به عنوان لکوپنی شناخته می شود. برخی از علل احتمالی لکوپنی عبارتند از:

 • آسیب کبدی، از جمله سوء مصرف الکل
 • عفونت های شدید
 • طحال بزرگ یا آسیب دیده
 • بیماری های خود ایمنی
 • شرایطی که عملکرد مغز استخوان را مختل می کند
 • برخی داروها، از جمله بسیاری از شیمی درمانی برای سرطان

داشتن گلبول های سفید بیش از حد به عنوان لکوسیتوز شناخته می شود. گلبول های سفید اضافی ممکن است به چندین علت بالقوه مرتبط باشد:

 • عفونت ها
 • مرگ بافت در اثر جراحت، سوختگی یا سایر ضربه های فیزیکی
 • آلرژی و شرایط خود ایمنی
 • فشار
 • برخی داروها
 • سرطان خون و برخی سرطان های دیگر

اگر CBC با دیفرانسیل WBC دارید، گزارش تست شما سطوح خاص هر نوع WBC را نشان می دهد. اینها به عنوان نوتروفیل، لنفوسیت، مونوسیت، ائوزینوفیل و بازوفیل شناخته می شوند. دانستن شمارش هر نوع خاص از گلبول‌های سفید خون می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری را ارائه دهد که می‌تواند به پزشک شما در تفسیر یافته‌های CBC کمک کند.

شمارش پلاکت

پلاکت ها مسئول لخته شدن خون هستند. عملکرد غیر طبیعی پلاکت ها می تواند به این معنی باشد که شما به راحتی خونریزی می کنید زیرا خون شما به درستی لخته نمی شود یا می تواند به این معنی باشد که خون شما مستعد لخته شدن بیش از حد است.

تعداد کم پلاکت ها ترومبوسیتوپنی نامیده می شود و شما را در معرض خطر خونریزی یا کبودی بیش از حد قرار می دهد. علل احتمالی کاهش تعداد پلاکت عبارتند از:

اختلالات خونی که باعث تخریب پلاکت می شود

برخی از داروها، از جمله بسیاری از شیمی درمانی ها

طحال بزرگ شده

آسیب به مغز استخوان

بارداری

داشتن تعداد بیش از حد پلاکت ها ترومبوسیتوز نامیده می شود و با خطر بالاتر عوارض قلبی عروقی ناشی از لخته شدن خون همراه است. افزایش غیرطبیعی تعداد پلاکت ها ممکن است ناشی از چندین بیماری باشد از جمله:

 • کمبود آهن
 • برخی سرطان ها
 • اختلال در عملکرد مغز استخوان
 • عفونت اخیر یا آسیب بافتی دیگر

این آزمایش همچنین ممکن است حجم متوسط ​​پلاکت (MPV) را که اندازه پلاکت شما است، اندازه گیری کند. سطح MPV می تواند به پزشک کمک کند تا بفهمد بدن شما با چه سرعتی پلاکت های جدید تولید می کند.

آیا نتایج آزمایش دقیق است؟

شمارش کامل خون یکی از رایج‌ترین و مفیدترین آزمایش‌های خون است و روش‌های جدید آزمایشگاهی آن را به طور کلی دقیق و دقیق می‌سازد.

با این حال، هیچ آزمایشی کامل نیست. از آنجایی که CBC جامع است و از آنجایی که عوامل زیادی می توانند بر شمارش خون تأثیر بگذارند، ممکن است نتایج غیرطبیعی در CBC داشته باشید که لزوماً به این معنی نیست که شما مشکل سلامتی دارید.

می توانید با تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا در مورد دقت و اهمیت آزمایش CBC در مورد خاص خود بیشتر بدانید.

آیا به آزمایشات بعدی نیاز دارم؟

نتایج غیرطبیعی آزمایش شمارش کامل خون ممکن است نیاز به آزمایشات بعدی داشته باشد. خون شما بر هر قسمت از بدن شما تأثیر می گذارد و بسیاری از بیماری ها می توانند باعث تغییراتی در شمارش خون شما شوند.

در نتیجه، ممکن است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت CBC غیرطبیعی، آزمایش‌های بیشتری مورد نیاز باشد. آزمایش خون اضافی، سایر آزمایش‌های آزمایشگاهی و آزمایش‌های تصویربرداری ممکن است بر اساس نتیجه CBC اولیه شما در نظر گرفته شوند.

آزمایشات بعدی متناسب با وضعیت شما و بر اساس علائم، سابقه پزشکی و نتایج سایر آزمایش‌ها تنظیم می‌شود. برای سؤالاتی در مورد آزمایش های بعدی، حتماً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

کاربردهای اولیه CBC تشخیص، نظارت و غربالگری است:

تشخیص، تعیین علت علائم بیمار است. CBC می تواند بسیاری از ناهنجاری های مختلف را در خون شناسایی کند که می تواند با مشکلات پزشکی مشخص مرتبط باشد. به همین دلیل، CBC اغلب به عنوان یک تست تشخیصی استفاده می شود. در بسیاری از موارد، می‌تواند شرایط خاصی را تأیید یا رد کند و ممکن است در کنار سایر آزمایش‌ها برای رسیدن به تشخیص قطعی استفاده شود.
مانیتورینگ فرآیند پیگیری وضعیت بیمار در طول زمان است. CBC می تواند برای نظارت بر بیمارانی که قبلاً مبتلا به اختلالات خونی تشخیص داده شده اند استفاده شود. این می تواند به نحوه پاسخ وضعیت فرد به درمان کمک کند، و ممکن است برای مشاهده عوارض جانبی برخی از درمان های پزشکی استفاده شود.
غربالگری آزمایشی برای یافتن مشکلات سلامتی قبل از بروز علائم است. در برخی موارد، پزشک ممکن است CBC را به عنوان یک آزمایش غربالگری در طول معاینات معمول تجویز کند.
آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟
CBC شامل اندازه گیری های متعددی است که شامل تعداد سلول های خونی و برخی از ویژگی های فیزیکی آنها می شود. یک CBC استاندارد شامل چندین عنصر مربوط به گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها است که در بخش های زیر توضیح داده شده است.

اندازه گیری گلبول قرمز

گلبول های قرمز خون (RBC) گلبول های قرمز نیز نامیده می شوند. آنها اکسیژن را از ریه های شما به بافت ها و اندام های بدن شما حمل می کنند. یک آزمایش CBC شامل چندین اندازه گیری اساسی گلبول های قرمز است:

شمارش RBC تعداد کل گلبول های قرمز خون در نمونه خون شما است.
هموگلوبین مقدار این پروتئین حامل اکسیژن را که در داخل گلبول های قرمز یافت می شود اندازه گیری می کند.
هماتوکریت نسبت حجم کل خون شما که از گلبول های قرمز تشکیل شده است را اندازه گیری می کند.
CBC همچنین جزئیاتی در مورد ویژگی های فیزیکی گلبول های قرمز خون ارائه می دهد. این شاخص ها به عنوان شاخص های RBC شناخته می شوند. چندین نوع شاخص RBC وجود دارد:

میانگین حجم گلبول های قرمز (MCV) اندازه گیری متوسط ​​اندازه گلبول های قرمز خون است.
میانگین هموگلوبین گلبولی (MCH) مقدار متوسط ​​هموگلوبین داخل هر گلبول قرمز است.
میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (MCHC) یک اندازه گیری محاسبه شده از میزان غلظت هموگلوبین در گلبول های قرمز است.
عرض توزیع گلبول قرمز (RDW) اندازه گیری تغییر اندازه گلبول های قرمز شما است.
CBC ممکن است شامل تعداد رتیکولوسیت ها باشد، که تعداد کل گلبول های قرمز جوان تازه آزاد شده در نمونه خون شما است. همچنین ممکن است به صورت درصد اندازه گیری شود.

اندازه گیری گلبول های سفید

گلبول های سفید (WBCs) نیز لکوسیت نامیده می شوند. آنها بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند.

یک CBC استاندارد تعداد WBC را اندازه گیری می کند که تعداد کل گلبول های سفید خون در یک نمونه خون است.

یک تغییر رایج CBC، شمارش کامل خون با افتراقی است. دیفرانسیل گلبول های سفید، تجزیه مقدار هر یک از پنج نوع مختلف WBC است:

نوتروفیل ها: نوتروفیل ها بیشترین درصد گلبول های سفید را تشکیل می دهند و توسط مغز استخوان برای مبارزه با مجموعه ای از بیماری های التهابی و عفونی تولید می شوند.
لنفوسیت ها: لنفوسیت هایی مانند سلول های B و سلول های T عمدتاً در سیستم لنفاوی یافت می شوند و با باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا در خون مبارزه می کنند.
مونوسیت ها: مونوسیت ها در ارتباط با نوتروفیل ها برای مبارزه با عفونت ها و سایر بیماری ها و در عین حال سلول های آسیب دیده یا مرده را از بین می برند.
ائوزینوفیل ها: ائوزینوفیل ها WBC هایی هستند که در پاسخ به آلرژی ها و برخی از انواع عفونت ها فعال می شوند.
بازوفیل ها: بازوفیل ها در شناسایی اولیه عفونت ها و همچنین ترمیم زخم و واکنش های آلرژیک نقش دارند.
آزمایش خون اولیه ممکن است شامل CBC با افتراقی باشد، یا این آزمایش ممکن است پس از غیر طبیعی بودن یک CBC استاندارد اولیه انجام شود. از آنجایی که هر نوع گلبول سفید عملکرد متفاوتی دارد، CBC با دیفرانسیل می‌تواند برای شناسایی سطوح غیرطبیعی گلبول‌های سفید خاص مورد استفاده قرار گیرد، که ممکن است سرنخ‌هایی در مورد یک نگرانی اساسی سلامت ارائه دهد.

اندازه گیری پلاکت

پلاکت ها که ترومبوسیت ها نیز نامیده می شوند، قطعات سلولی هستند که در گردش هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *