آزمایش شمارش خون CBC

شمارش کامل خون، همچنین به عنوان CBC شناخته می شود، یک پانل خون جامع ضروری است که به پزشک شما اجازه می دهد تا هر نوع سلول را در خون شما ارزیابی کند.

CBC میزان گلبول های قرمز (RBC)، گلبول های سفید (WBC) و پلاکت ها (PLT) را اندازه گیری می کند. هر یک از این نوع سلول های خونی وظایف مهمی را انجام می دهند، بنابراین تعیین سطح آنها می تواند اطلاعات مهم سلامتی را ارائه دهد.

CBC ممکن است برای کمک به تشخیص طیف وسیعی از شرایط سلامتی و همچنین نظارت بر نحوه تأثیرگذاری بدن توسط بیماری‌ها یا درمان‌های پزشکی مختلف استفاده شود.

هدف از آزمایش شمارش خون  CBC

هدف از شمارش کامل خون این است که جزئیات وضعیت سلامتی خود را به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ارائه دهید. این یک ابزار پزشکی مهم است زیرا از یک نمونه برای تجزیه و تحلیل طیف کامل سلول های موجود در خون و همچنین برخی از ویژگی های آن سلول ها استفاده می کند.

از آنجایی که CBC اطلاعاتی در مورد هر نوع سلولی در خون در آزمایشگاه ارائه می دهد، می تواند اطلاعات مربوط به طیف گسترده ای از مشکلات پزشکی را ارائه دهد.

کاربردهای اولیه CBC تشخیص، نظارت و غربالگری است:

تشخیص، تعیین علت علائم بیمار است. CBC می تواند بسیاری از ناهنجاری های مختلف را در خون شناسایی کند که می تواند با مشکلات پزشکی مشخص مرتبط باشد. به همین دلیل، CBC اغلب به عنوان یک تست تشخیصی استفاده می شود. در بسیاری از موارد، می‌تواند شرایط خاصی را تأیید یا رد کند و ممکن است در کنار سایر آزمایش‌ها برای رسیدن به تشخیص قطعی استفاده شود.
مانیتورینگ فرآیند پیگیری وضعیت بیمار در طول زمان است. CBC می تواند برای نظارت بر بیمارانی که قبلاً مبتلا به اختلالات خونی تشخیص داده شده اند استفاده شود. این می تواند به نحوه پاسخ وضعیت فرد به درمان کمک کند، و ممکن است برای مشاهده عوارض جانبی برخی از درمان های پزشکی استفاده شود.
غربالگری آزمایشی برای یافتن مشکلات سلامتی قبل از بروز علائم است. در برخی موارد، پزشک ممکن است CBC را به عنوان یک آزمایش غربالگری در طول معاینات معمول تجویز کند.
آزمایش چه چیزی را اندازه گیری می کند؟
CBC شامل اندازه گیری های متعددی است که شامل تعداد سلول های خونی و برخی از ویژگی های فیزیکی آنها می شود. یک CBC استاندارد شامل چندین عنصر مربوط به گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها است که در بخش های زیر توضیح داده شده است.

اندازه گیری گلبول قرمز

گلبول های قرمز خون (RBC) گلبول های قرمز نیز نامیده می شوند. آنها اکسیژن را از ریه های شما به بافت ها و اندام های بدن شما حمل می کنند. یک آزمایش CBC شامل چندین اندازه گیری اساسی گلبول های قرمز است:

شمارش RBC تعداد کل گلبول های قرمز خون در نمونه خون شما است.
هموگلوبین مقدار این پروتئین حامل اکسیژن را که در داخل گلبول های قرمز یافت می شود اندازه گیری می کند.
هماتوکریت نسبت حجم کل خون شما که از گلبول های قرمز تشکیل شده است را اندازه گیری می کند.
CBC همچنین جزئیاتی در مورد ویژگی های فیزیکی گلبول های قرمز خون ارائه می دهد. این شاخص ها به عنوان شاخص های RBC شناخته می شوند. چندین نوع شاخص RBC وجود دارد:

میانگین حجم گلبول های قرمز (MCV) اندازه گیری متوسط ​​اندازه گلبول های قرمز خون است.
میانگین هموگلوبین گلبولی (MCH) مقدار متوسط ​​هموگلوبین داخل هر گلبول قرمز است.
میانگین غلظت هموگلوبین سلولی (MCHC) یک اندازه گیری محاسبه شده از میزان غلظت هموگلوبین در گلبول های قرمز است.
عرض توزیع گلبول قرمز (RDW) اندازه گیری تغییر اندازه گلبول های قرمز شما است.
CBC ممکن است شامل تعداد رتیکولوسیت ها باشد، که تعداد کل گلبول های قرمز جوان تازه آزاد شده در نمونه خون شما است. همچنین ممکن است به صورت درصد اندازه گیری شود.

اندازه گیری گلبول های سفید

گلبول های سفید (WBCs) نیز لکوسیت نامیده می شوند. آنها بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند.

یک CBC استاندارد تعداد WBC را اندازه گیری می کند که تعداد کل گلبول های سفید خون در یک نمونه خون است.

یک تغییر رایج CBC، شمارش کامل خون با افتراقی است. دیفرانسیل گلبول های سفید، تجزیه مقدار هر یک از پنج نوع مختلف WBC است:

نوتروفیل ها: نوتروفیل ها بیشترین درصد گلبول های سفید را تشکیل می دهند و توسط مغز استخوان برای مبارزه با مجموعه ای از بیماری های التهابی و عفونی تولید می شوند.
لنفوسیت ها: لنفوسیت هایی مانند سلول های B و سلول های T عمدتاً در سیستم لنفاوی یافت می شوند و با باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا در خون مبارزه می کنند.
مونوسیت ها: مونوسیت ها در ارتباط با نوتروفیل ها برای مبارزه با عفونت ها و سایر بیماری ها و در عین حال سلول های آسیب دیده یا مرده را از بین می برند.
ائوزینوفیل ها: ائوزینوفیل ها WBC هایی هستند که در پاسخ به آلرژی ها و برخی از انواع عفونت ها فعال می شوند.
بازوفیل ها: بازوفیل ها در شناسایی اولیه عفونت ها و همچنین ترمیم زخم و واکنش های آلرژیک نقش دارند.
آزمایش خون اولیه ممکن است شامل CBC با افتراقی باشد، یا این آزمایش ممکن است پس از غیر طبیعی بودن یک CBC استاندارد اولیه انجام شود. از آنجایی که هر نوع گلبول سفید عملکرد متفاوتی دارد، CBC با دیفرانسیل می‌تواند برای شناسایی سطوح غیرطبیعی گلبول‌های سفید خاص مورد استفاده قرار گیرد، که ممکن است سرنخ‌هایی در مورد یک نگرانی اساسی سلامت ارائه دهد.

اندازه گیری پلاکت

پلاکت ها که ترومبوسیت ها نیز نامیده می شوند، قطعات سلولی هستند که در گردش هستندH

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *