پروتئین واکنشی C با حساسیت بالا (hs-CRP)

چه چیزی در حال آزمایش است؟

پروتئین واکنشی C (CRP) پروتئینی است که با التهاب و عفونت و همچنین پس از حمله قلبی، جراحی یا تروما در خون افزایش می‌یابد. مطالعات نشان داده اند که سطح پایین مداوم التهاب نقش مهمی در تصلب شرایین، باریک شدن رگ های خونی به دلیل تجمع کلسترول و سایر چربی ها، که اغلب با بیماری قلبی عروقی (CVD) مرتبط است، ایفا می کند. تست hs-CRP به دقت سطوح پایین CRP را اندازه گیری می کند تا سطوح پایین اما پایدار التهاب را شناسایی کند و بنابراین به پیش بینی خطر ابتلا به CVD در فرد کمک می کند.

دو آزمایش مختلف وجود دارد که CRP را اندازه گیری می کند و هر آزمایش محدوده متفاوتی از سطح CRP در خون را برای اهداف مختلف اندازه گیری می کند:

تست استاندارد CRP سطوح بالایی از پروتئین را برای تشخیص بیماری هایی که باعث التهاب قابل توجه می شوند اندازه گیری می کند. CRP را در محدوده ۱۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در لیتر اندازه گیری می کند. این آزمایش ممکن است برای تشخیص التهاب استفاده شود.

تست hs-CRP به طور دقیق سطوح پایین تری از پروتئین را نسبت به تست استاندارد CRP تشخیص می دهد. CRP را در محدوده ۰٫۵ تا ۱۰ میلی گرم در لیتر اندازه گیری می کند. این تست برای ارزیابی خطر ابتلا به CVD در افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته انجمن قلب آمریکا، CVD سالانه بیش از هر علت دیگری باعث مرگ و میر در ایالات متحده می شود. تعدادی از عوامل خطر، مانند سابقه خانوادگی، کلسترول بالا، فشار خون بالا، داشتن وزن اضافی یا دیابت، با ایجاد CVD مرتبط هستند، اما تعداد قابل توجهی از افرادی که فاکتورهای خطر شناخته شده کمی دارند یا هیچ فاکتورهای خطر مشخصی ندارند نیز به این بیماری مبتلا خواهند شد. CVD. این واقعیت باعث شده است که محققان به دنبال عوامل خطر اضافی باشند که ممکن است باعث CVD شوند یا برای تعیین تغییرات سبک زندگی و/یا درمان هایی که می توانند خطر CVD را کاهش دهند مورد استفاده قرار گیرند.

 

CRP با حساسیت بالا یکی از تعداد فزاینده نشانگرهای خطر قلبی است که برای کمک به تعیین خطر یک فرد استفاده می شود. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که اندازه‌گیری CRP با روشی بسیار حساس می‌تواند به شناسایی سطح خطر ابتلا به CVD در افراد به ظاهر سالم کمک کند. این تست حساس تر می تواند سطوح CRP را که در انتهای بالاتر محدوده مرجع قرار دارند اندازه گیری کند. این سطوح نرمال اما کمی بالای CRP در افراد سالم می تواند خطر حمله قلبی، سکته مغزی، مرگ ناگهانی قلبی و بیماری شریان محیطی را حتی زمانی که سطح کلسترول در محدوده قابل قبولی باشد، پیش بینی کند.

مطالعات اخیر نشان داده است که hs-CRP می تواند یک نشانگر نه تنها در افراد به ظاهر سالم باشد. بزرگسالان مبتلا به بیماری مادرزادی قلب (ACHD) با CRP بالا، وضعیت عملکردی و ظرفیت ورزشی بدتری دارند، خطر مرگ بیشتری دارند، یا بستری غیرانتخابی قلبی عروقی در بیمارستان دارند.

سوالات رایج

چگونه از آزمایش استفاده می شود؟

تست پروتئین واکنش‌گر C با حساسیت بالا (hs-CRP) سطوح پایین CRP را اندازه‌گیری می‌کند و ممکن است برای کمک به ارزیابی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی (CVD) در فرد مورد استفاده قرار گیرد. ممکن است در ترکیب با پانل لیپیدی یا سایر نشانگرهای خطر قلبی، مانند آزمایش فسفولیپاز A2 مرتبط با لیپوپروتئین (Lp-PLA2) برای ارائه اطلاعات اضافی در مورد خطر بیماری قلبی استفاده شود.

برخی از کارشناسان معتقدند که CRP با حساسیت بالا یک آزمایش مفید برای تعیین خطر CVD، حملات قلبی و سکته مغزی است و hs-CRP می‌تواند در فرآیند ارزیابی قبل از اینکه فرد دچار یکی از این مشکلات سلامتی شود، نقش داشته باشد. برخی می گویند که بهترین راه برای پیش بینی خطر، ترکیب یک نشانگر خوب برای التهاب، مانند hs-CRP، با پانل لیپیدی است. چندین گروه توصیه کرده اند که این آزمایش برای افرادی که در ۱۰ سال آینده در معرض خطر متوسط ​​حمله قلبی هستند، استفاده شود.

با این حال، همه متخصصان بهداشت در مورد سودمندی hs-CRP موافق نیستند. کارآزمایی‌های بالینی که شامل اندازه‌گیری سطوح hs-CRP است، در حال حاضر در تلاش برای درک بهتر نقش آن در حوادث قلبی عروقی در حال انجام است. این مطالعات به شکل‌گیری و اصلاح دستورالعمل‌های استفاده از آن در تصمیم‌گیری‌های غربالگری و درمان کمک می‌کند.

 

اخیراً، گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) در «ارزیابی خطر بیماری های قلبی عروقی با عوامل خطر غیر سنتی: بیانیه توصیه گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده» به این نتیجه رسیده است که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه افزودن hs-CRP به خطر سنتی منفعت می‌رساند یا آسیب می‌رساند، وجود ندارد. ارزیابی بیماری های قلبی عروقی در بزرگسالان بدون علامت برای جلوگیری از رویداد CVD و شروع درمان پیشگیرانه.

چه زمانی انجام داده می شود؟

در حال حاضر، هیچ اتفاق نظری در مورد زمان انجام آزمایش وجود ندارد، اگرچه برخی دستورالعمل ها شامل توصیه هایی در مورد آزمایش hs-CRP هستند. به عنوان مثال، یک دستورالعمل از بنیادهای کالج قلب و عروق آمریکا و انجمن قلب آمریکا می گوید که آزمایش hs-CRP ممکن است زمانی مفید باشد که مردان ۵۰ ساله یا کمتر و زنان ۶۰ ساله یا کمتر در معرض خطر متوسط ​​باشند. همچنین زمانی که مردان و زنان بزرگتر از این سن هستند و LDL-C کمتر از ۱۳۰ میلی‌گرم در لیتر دارند و چندین معیار دیگر مانند عدم وجود بیماری قلبی، دیابت، بیماری کلیوی یا شرایط التهابی را دارند، ممکن است برای تصمیم‌گیری‌های درمانی مفید باشد. .

هنگامی که hs-CRP ارزیابی می شود، ممکن است برای تایید اینکه فرد دارای سطوح پایین مداوم التهاب است، تکرار شود. CDC و انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می‌کنند که اندازه‌گیری hs-CRP بیش از ۱۰ میلی‌گرم در لیتر دو بار، به طور مطلوب با فاصله دو هفته، ناشتا یا غیر ناشتا در بیماران عاری از عفونت یا بیماری حاد تکرار شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

سطوح نسبتاً بالای hs-CRP در افراد سالم پیش‌بینی‌کننده افزایش خطر حمله قلبی، سکته مغزی، مرگ ناگهانی قلبی و/یا بیماری شریان‌های محیطی است، حتی زمانی که سطح کلسترول در محدوده قابل قبولی باشد.

 

افرادی که مقادیر hs-CRP بالاتری دارند، بیشترین خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را دارند و افرادی که مقادیر کمتری دارند، خطر کمتری دارند. به طور خاص، افرادی که نتایج hs-CRP در انتهای محدوده طبیعی دارند، ۱٫۵ تا ۴ برابر بیشتر از افرادی که مقادیر hs-CRP در انتهای محدوده طبیعی دارند، در معرض خطر حمله قلبی هستند.

انجمن قلب آمریکا و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده گروه های خطر را به شرح زیر تعریف کرده اند:

کم خطر: کمتر از ۱٫۰ میلی گرم در لیتر

میانگین خطر: ۱٫۰ تا ۳٫۰ میلی گرم در لیتر

خطر بالا: بالای ۳٫۰ میلی گرم در لیتر

این مقادیر تنها بخشی از کل فرآیند ارزیابی بیماری های قلبی عروقی است. عوامل خطر اضافی که باید در نظر گرفته شوند، افزایش سطح کلسترول، LDL-C، تری گلیسیرید و گلوکز هستند. علاوه بر این، سیگار کشیدن، فشار خون بالا (فشار خون بالا) و دیابت نیز سطح خطر را افزایش می دهند.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs، به عنوان مثال، آسپرین، ایبوپروفن، و ناپروکسن) یا استاتین ها ممکن است سطح CRP را در خون کاهش دهد. هم داروهای ضدالتهابی و هم استاتین ها ممکن است به کاهش التهاب و در نتیجه کاهش CRP کمک کنند.

نشان داده شده است که زنانی که تحت درمان جایگزینی هورمون قرار می‌گیرند، سطح hs-CRP بالایی دارند.

از آنجایی که تست‌های hs-CRP و CRP پروتئین مشابهی را اندازه‌گیری می‌کنند، افراد مبتلا به التهاب مزمن، مانند مبتلایان به آرتریت، نباید سطح hs-CRP را اندازه‌گیری کنند. سطح CRP آنها در حال حاضر به دلیل آرتریت بسیار بالا خواهد بود، بنابراین نتایج آزمایش hs-CRP معنی دار نخواهد بود.

 

آیا hs-CRP برای پیش بینی بیماری قلبی خاص است؟

خیر. CRP نشانگر التهاب است، فرآیندی که می‌تواند بر تعدادی از سیستم‌های اندام تأثیر بگذارد. اکثر مطالعات تا به امروز بر بیماری قلبی متمرکز بوده اند، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که داشتن CRP در محدوده طبیعی بالا ممکن است با بیماری های دیگری مانند سرطان روده بزرگ، عوارض دیابت و چاقی نیز مرتبط باشد.

من آزمایش کلسترول انجام داده ام اما هرگز آزمایش hs-CRP انجام نداده ام. چرا؟

شما ممکن است در یکی از دسته هایی قرار نگیرید که آزمون در حال حاضر برای آنها توصیه می شود. همچنین، کارشناسان هنوز در مورد زمان و تعداد دفعات انجام آزمایش hs-CRP توافق ندارند. با تکمیل مطالعات بالینی بیشتر که از کاربرد آن پشتیبانی می کند، ممکن است این آزمایش بیشتر سفارش داده شود.

تفاوت بین تست های معمولی CRP و hs-CRP چیست؟

هر دو آزمایش پروتئین مشابهی را در خون اندازه گیری می کنند. تست hs-CRP برای افراد به ظاهر سالم است تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را مشخص کند. CRP را در محدوده ۰٫۵ تا ۱۰ میلی گرم در لیتر اندازه گیری می کند. آزمایش CRP برای ارزیابی افرادی که دارای علائم و نشانه‌های عفونت باکتریایی جدی یا یک بیماری التهابی مزمن جدی مانند آرتریت روماتوئید هستند، سفارش می‌شود. CRP را در محدوده ۱۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در لیتر اندازه گیری می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *