چکاپ برای افرادی که پا به دوران کهنسالی گذاشته‌اند، امری لازم و ضروری است. به طوری‌که این افراد باید فرآیند چکاپ را جدی گرفته و  آن را جزو ضرورت‌های زندگی‌شان بدانند. بنابراین افراد باید به طور مرتب به پزشک معالج خود مراجعه کرده و طبق دستور وی آزمایشات لازم را انجام دهند.

در این‌‌جا می‌خواهیم شما را با اهمیت چکاپ سالمندان آشنا کرده و مواردی که در طول این چکاپ باید بررسی شود را یادآور شویم.

اهمیت چکاپ سالمندان

سالمندان در دوره حساسی از زندگی خود به سر می‌برند. بنابراین باید به سلامت خود اهمیت داده و با انجام چکاپ‌های دوره‌ای زندگی سالم و پرنشاطی را تجربه کنند. همواره به این نکته توجه داشته باشید، سیستم ایمنی بدن افراد سالمند، ضعیف‌تر از دیگر افراد جامعه بوده و بیشتر در معرض بیماری‌های مختلف قرار می‌گیرند. از این‌رو چکاپ دوره‌ای اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه می‌خواهیم به بررسی مزایای چکاپ سالمندان بپردازیم.

 • فرآیند چکاپ، به سالمندان کمک می‌کند تا بسیاری از بیماری‌‌ها را تشخیص دهند و با پی بردن به بیماری و درمان زود هنگام آن را آغاز کنند.
 • چکاپ‌های منظم به افراد سالمند کمک می‌کند تا سلامت و طول عمر بیشتری داشته باشند.
 • چکاپ دوره‌ای و منظم فرد سالمند را در برابر بیماری‌های مختلف محافظت کرده و از این‌رو می تواند تاثیر بسیار مثبتی در روند زندگی افراد مسن داشته باشد.
 • انجام چکاپ منظم و دوره‌‌ای به افراد کمک می‌کند تا خطر بسیاری از بیماری‌ها را خیلی زود متوجه شده و بیماری را در زمان ابتدایی درمان کرده و یا از پیشروی آن جلوگیری کنند.

چکاپ‌ سالمندان شامل چه مواردی است؟

افراد از سنین 50 سال به بالا، نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارند، چرا که در این سنین بدن در معرض ابتلا به بیماری‌های حاد و مزمن قرار گرفته و بیشتر دچار آسیب می‌شود. این چکاپ‌ها شامل موارد زیر است.

 • چکاپ چربی خون و فشارخون
 • چکاپ و تست کم خونی
 • چکاپ اورولوژیست
 • چکاپ روماتولوژیست
 • تست بینایی
 • تست گوش و حلق و بینی
 • تست دیابت
 • چکاپ سلامت قلب و عروق
 • چکاپ سلامت دهان و دندان

آشنایی با آزمایشات لازم برای سالمندان

آزمایش‌های مربوط به سالمندان را می‌توان به دو صورت روتین و دوره‌ای تقسیم‌بندی کرد.

آزمایش روتین سالمندان:  این نوع آزمایش، مواردی را شامل می‌شود که معمولا سالمندان با شروع سن کهنسالی دچار این بیماری‌ها می‌شوند. بیماری‌هایی مانند دیابت، کلیوی، پروستات و مجاری ادرار، از جمله بیماری‌های روتینی هستند که  تشخیص دیر هنگام آن می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به کلیه و چشم و قلب و دیگر اعضای حیاتی بدن وارد کنند. همچنین بررسی اوره، کلسترل، کلسیم،  آنزیم های کبدی و هورمون های تیروئیدی هم از آزمایشات روتین سالمندان محسوب می‌شود .این آزمایشات همگی با یک‌بار تست قابل تشخیص هستند.

آزمایش دوره ای سالمندان: گروه دیگر از آزمایشات، برای تشخیص و پیشگیری بیماری‌هایی است که در کمین سالمندان نشسته‌اند. این تست‌ها باید به صورت ماهانه یا سه ماهه انجام شوند و به همین علت با عنوان آزمایش دوره‌ای سالمندان شناخته می‌شوند.

چکاپ سالمندان برای تعیین وضعیت سلامت قلب و عروق

چکاپ و آزمایشات مربوط به قلب و عروق برای سالمندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و افراد می‌توانند با انجام مرتب این چکاپ‌ها از خطرات بیماری‌های قلب و عروق در امان بمانند و یا در صورت وجود بیماری‌های قلبی بتوانند به خوبی بیماری خود را کنترل و درمان کنند.

اگر بیماری‌های قلب و عروق درمان نشوند، ریسک بروز سکته مغزی و قلبی افزایش پیدا کرده، رگ‌ها بسته شده و سایر مشکلات مربوط به قلب و عروق برای سالمندان اتفاق خواهند افتاد. پس سعی کنید حتما به سلامت قلب و عروق سالمندان اهمیت دهید و از طریق آزمایش‌ها و تست‌‌های مختلف طی چکاپ‌های دوره‌ای، از سلامت قلب آن‌ها مطمئن شوید.

اهمیت بررسی فشار خون و کنترل وزن برای سالمندان

سالمندان باید به وزن و فشار خون خود توجه ویژه داشته باشند. زیرا افزایش وزن سالمندان، خطر بروز بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان، دیسک کمر، دیابت، چربی خون و… را با خود به همراه خواهد داشت. افزایش فشار خون هم می‌تواند خطر سکته قلبی و مرگ را به وجود آورد.

بنابراین سالمندان باید حداقل هفته‌ای یک بار فشار خون خود را اندازه‌گیری کنند و در آزمایش خون هم می‌توان هر دو سال یک بار فشار خون را بررسی کرد. در صورت بالا بودن فشار خون، باید به پزشک معالج مراجعه کرد.

افزایش وزن منجر به افزایش چربی‌های دور شکم و کاهش سوخت و ساز بدن می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم تا سالمندان به تغذیه خود اهمیت بیشتری داده و در صورت امکان فعالیت روزانه داشته باشند تا دچار اضافه وزن مفرط نشوند.

انجام چکاپ سالمندان و آزمایش غدد

یکی دیگر از موارد چکاپ سالمندان، بررسی وضعیت غدد آن‌ها است. به عنوان مثال اگر سالمند مورد نظر به بیماری دیابت مبتلا شده باشد، حتماً باید از لحاظ وضعیت غدد مورد بررسی قرار بگیرد. در یک فرد دیابتی، خطر ابتلا به بیماری‌‌های قلبی، عروقی و حتی بیماری‌های کلیوی وجود دارد.

گروهی از سالمندانی هم مبتلا به بیماری تیروئید می‌شوند. این دسته از سالمندان باید به وضعیت غدد خود اهمیت بیشتری بدهند و حتماً در چکاپ منظم خود، تست های مربوط به غدد را انجام دهند و بدین طریق از سلامت خود در زمینه بیماری‌های دیابت و تیروئید مطلع شوند.

بهترین آزمایشگاه برای چکاپ سالمندان در منزل

یکی از روش‌های انجام آزمایش برای سالمندان، ارائه خدمات آزمایشگاهی در منزل است. زیرا سالمندان به دلیل کهولت سن و ناتوانی جسمانی، قادر به رفت و آمد و حضور در آزمایشگاه نیستند و همین امر ممکن است، چکاپ‌های دوره‌‌ای را پشت گوش بیندازند و به این امر مهم بی‌توجهی کنند. بنابراین انجام آزمایش در منزل می تواند برای این دسته از افراد فواید زیادی داشته باشد.

حال برای سالمندان این سوال پیش می‌آید که بهترین آزمایشگاه برای انجام این نوع آزمایشات کجاست؟  در پاسخ به این سوال باید گفت که برای ساکنین تهران، بهترین گزینه، آزمایشگاه عماد است. این آزمایشگاه معتبر که تحت عنوان آزمایشگاه پاتوبیولوژی در تهران فعالیت می‌ کند، تمام محله ها و مناطق مختلف تهران را تحت پوشش خود قرار داده است و سالمندان گرامی در هر منطقه از تهران که هستند، می توانند از خدمات آزمایش در منزل آزمایشگاه عماد، نهایت استفاده را داشته باشند.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *