گاهی اوقات برای آزمایش یا آنالیز بیشتر باید از کودکان نمونه خون گرفته شود. در این مقاله اطلاعاتی در مورد آنچه شما و فرزندتان می توانید انتظار داشته باشید ارائه می دهیم. همچنین بهترین روشی را که شما و فرزندتان می توانید برای گرفتن نمونه خون آماده کنید، توضیح می دهیم.

آزمایش خون کودکان در منزل

در نوزادان خون از پاشنه پا جمع آوری می شود. هنگامی که کودکان کمی بزرگتر می شوند، خون از انگشت یا در صورت امکان از بازو یا دست جمع آوری می شود. این بستگی به اندازه کودک و مقدار خون مورد نیاز برای آزمایش یا آنالیز دارد. اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ است، می تواند در حالی که خونش را می گیرند روی بغل شما بنشیند تا مراحل آزمایش در منزل به درستی انجام گردد. اگر باید خون از پاشنه پا گرفته شود، اگر کودک شما روی میز دراز کشیده باشد راحت تر است. مطمئناً می توانید در کنار فرزندتان بمانید تا به او آرامش دهید.

نکات کاربردی در آزمایش خون کودک

با آرامش برای فرزندتان توضیح دهید که قرار است چه اتفاقی بیفتد. همچنین در مورد این واقعیت صادق باشید که سوزن سوزن می تواند باعث آسیب شود. خوشبختانه درد به سرعت فروکش می کند، اما اگر کودک شما کمی گریه کند مشکلی ندارد.
اگر کودک آرام باشد، درد کمتری احساس خواهد کرد. بنابراین سعی کنید حواس کودکتان را کمی منحرف کنید. می توانید هنگام صحبت کردن با او، نوزاد خود را نوازش کنید یا به او اجازه دهید پستانک را بمکد. می توانید به یک کودک نوپا یا پیش دبستانی چیز جالبی بگویید یا از کودک بخواهید چیزی به شما بگوید. به عنوان مثال، می توانید از یک کودک در سن مدرسه بخواهید که تا صد بشمارد.

آماده سازی کودک برای آزمایش

اگر قرار است از بازو یا دست فرزندتان خون گرفته شود، می توانید از قبل پوست را با استفاده از یک دستگاه بی حس کنید.
پماد/اسپری بی حس کننده.

پماد بی حس کننده (پماد EMLA)

این پماد حاوی یک بی حس کننده موضعی است و باید با استفاده از باند چسب مخصوص در جای خود نگهداری شود. در مورد این پماد می توانید از کلینیک سرپایی پزشک یا آزمایشگاه سؤال کنید. پس از استفاده از پماد، 45 دقیقه طول می کشد تا پوست کاملا بی حس شود.
اگر پس از این ملاقات نیاز به خونگیری مجدد از فرزندتان داشت، می توانید از کارکنان بپرسید که آیا می توانید یک لوله پماد EMLA و یک باند چسب را با خود به خانه ببرید. لطفا توجه داشته باشید: پماد باید در یخچال نگهداری شود و ماندگاری محدودی دارد.

اسپری بی حس کننده (“اسپری موز”)

این اسپری قبل از اینکه پوست به خوبی بیهوش شود چند دقیقه طول می کشد تا عمل کند.

دستورالعمل استفاده از پماد EMLA

برای کودکان سه تا دوازده ماهه، در هر درمان نباید بیش از دو گرم از پماد استفاده کنید. این مقدار تقریباً نصف محتویات یک لوله پنج گرمی است. شما نباید پماد را به مساحتی بزرگتر از یک سکه دو یورو بمالید. پماد ضد درد حاوی کرم تتراکائین 4 درصد، متیل پارابن و پروپیل پارابن است. شما نباید از پماد در موارد زیر استفاده کنید:

کودکان کمتر از سه ماه؛

کودکانی که به داروهای بی حس کننده موضعی حساسیت دارند.
دستورالعمل های زیر را با دقت دنبال کنید:
پشتی محافظ (چاپ شده) را از باند چسب جدا کنید.
بانداژ چسب را (با سمت چسب رو به پایین) روی پماد EMLA بمالید. از پخش کردن پماد خودداری کنید.
لبه کاغذ را بردارید. لبه ها را به سمت پایین فشار دهید و باند چسب را برای حداقل 45 دقیقه (و بیش از چهار ساعت) در جای خود بگذارید.
بعد از 45 دقیقه تا 1 ساعت می توانید بانداژ چسب را بردارید و نمونه خون گرفته شود. اثر بی حسی حدود دو ساعت طول می کشد.

گرفتن نمونه خون در آزمایشگاه

پس از بی حس شدن محل سوراخ، کارمند آزمایشگاه باند چسب مخصوص را برداشته و محل سوراخ را تمیز می کند. هنگامی که خون از بازو یا دست گرفته می شود، ابتدا یک نوار الاستیک (تورنیکه) در اطراف بازوی کودک شما قرار می گیرد تا نمونه گیری خون را آسان تر کند. گاهی اوقات فشار دادن انگشت یا شست با دست کودک شما می تواند مفید باشد. این باعث می شود که رگ خونی را راحت تر احساس کنید. سپس از یک مجموعه تزریق بالدار برای گرفتن نمونه خون استفاده می شود. هنگامی که از پاشنه یا انگشت خون گرفته می شود، نمی توان پوست را بی حس کرد. در این موارد، محل تزریق فقط تمیز می شود و با استفاده از دستگاه لنسی، نمونه خون گرفته می شود.

پس از گرفتن نمونه خون

بعد از اینکه خون فرزندتان گرفته شد، او می‌تواند یک باند چسب خوب و یک هدیه کوچک انتخاب کند. با فرزندتان در مورد گرفتن خون او صحبت کنید. چطور گذشت؟ خیلی درد داشت؟ پماد کمک کرد؟ این بهترین راه برای کمک به فرزندتان برای مقابله با این تجربه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *