نمونه-گیری-ادرار-در-منزل

برای آزمایشاتی که نمونه آزمایش  آن ها ادرار میباشد میتوان درخواست آزمایش در منزل داد و ظرف ادرار استریل برای بیماربه درب منزل  ارسال شود و بعد از انجام نمونه گیری و جمع اوری ادرار  ظرف را بلافاصله به ازمایشگاه تحویل دهید تا وارد بخش فنی شود و بررسی گردد.

براي  انجام نمونه گيري ادرار از  آقايان حتما ابتدا آلت تناسلي شستشو داده شود و مقداري از اول ادرار دور ريخته شود و سپس اقدام به جمع آوري ادرار در ظرف مخصوص نمونه گیری شود.( معمولا اين حجم برابر 30 سي سي،كه تا وسط ليوان مي باشد مورد نياز مي باشد)

اگر چنانچه داروي خاصی را  مصرف مي كنيد  و یا حتی تزریق خاصی را انجام داده اید حتما قبل از انجام آزمایش با پزشك خود مشورت نماييد تا دستورات لازم را جهت آزمايش به شما بدهد تامشکلی در جواب آزمایشتان پیش نیاید. چنانچه در منزل اقدام به  انجام نمونه گيري ادرار مي كنيد بايد قبل از نيم ساعت آن را به آزمايشگاه  مورد نظر تحويل دهيد در غير اين صورت تا زمان تحويل در يخچال نگه داري كنيد.

هزینه آزمایش ادرار در منزل

بهتر است زمان انجام  دادن آزمايش  ادار  صبح باشد. مخصوصا اگر که پزشک معالج  دستور جهت كشت ادرار نمونه گيري صورت گيرد به دليل غلظت زياد ادرار انجام آزمايش در صبح مناسب ترمي باشد و جواب دقیق تری هم خواهد داشت.

قبل از انجام  دادن آزمايش ادرار از ايستادن و انجام فعاليت هاي سنگين يا ورزش  کردن خود داري كنيدبه علت اینکه موجب افزايش  و بالا رفتن كاتابوليسم پروتئين و بروز پروتئينوري خواهد شد.

خوردن و یا نوشیدن بعضي از مواد خوراكي در تغيير رنگ ادرار تاثیر میگذارد اين خوراكي ها شامل لبو، هويج ، شاتوت و گوجه فرنگي  مي باشند که احتملا خود فرد هم به صورت واضح متوجه این نکته می شود بعد از مصرف این خوراکی ها.

اکثرا دست ها راه خوبي براي  ورود آلودگي ها هستند. بهتر است قبل از انجام  هر نوع آزمايش دست هاي خود را  خیلی تمیز با آب و صابون شستشو داده و كاملا خشك نماييد تا از ورود آلودگی به ظرف نمونه جلوگیری کنید در غیر این صورت احتمال اینکه آلودگی و میکروب ها موجود روی دست های شما باعث اختلال در روند آزمایش دادن و یا حنی تفسیر آزمایشتان هم شود وجود دارد پس چه بهتر که با انجام یک شست وشوی ساده احتمال اشتباه در آزمایش را به صفر برسانیم.

راهنمای جمع آوری ادرار 24 ساعته

بدین منظور این آزمایش  اجام می شود که جهت اندازه گیری  دقیق مواد مختلف در ادرار  24 ساعته شما تجویز شده است و جمع آوری صحیح  و دقیق نمونه نقش بسیار مهمی در  تفسیر نتایج آزمایش شما دارد. بنابراین لازم است موارد زیر را به دقت مطالعه و رعایت نمایید.

نکته بسیار مهم: ظرف مخصوص جمع آوری  کردن ادرار ممکن است حاوی مواد شیمیایی (اسید قوی) باشد که با توجه به نوع آزمایش شما در این ظرف ریخته شده است.  توجه داشته باشید که محتویات داخل ظرف به هیچ وجه دور ریخته نشود و مواظب باشید این مواد با پوست و یا مخاط  و یا لباستان که شاید آلوده باشد تماس پیدا نکند. در صورت تماس حتما  با بدنتان به سرعت محل مورد نظر را با آب صابون فراوان شستشو دهید.

در یک زمان مشخص  شده جمع آوری ادرار را شروع نمایید. در این صورت ادرار خود را کاملا دفع کنید و زمان آن را یاداشت نمایید ( به طور مثال ساعت7 صبح ادرار خود را دور بریزید و ساعت را یاداشت کنید).

شما باید کل ادرار در طول 24 ساعته را در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی تمیز  و یا ضرف مخصوصی که آزمایشگاه داده که مستقیما داخلش ادرار کنید این نکته بسته به روش کار آزمایشگاه ها مختلف می باشد.ریخته و به ظرف جمع آوری منتقل نمایید (به طور مثال از ساعت7 صبح تا 7 صبح روز بعد همه ادرار خود را داخل ظرف بریزید).

شما باید آخرین ادرار روز دوم را نیز در ظرف جمع آوری منتقل نمایید ( به طور مثال، ادرار ساعت 7صبح فردا که آخرین ادرار شما هست را نیز جمع آوری نمایید).

اولین ادرار دور ریخته می شود و سپس همه ادرار ها در 24 ساعت جمع آوری شده و آخرین ادرار نیز جمع آوری می شود.

برای انتقال نمونه ها به ظرف جمع آوری بهتر است از یک ظرف پلاستیکی شیشه ای تمیز استفاده نمایید تا همه حجم ادرار شما در طول 24 ساعت کاملا به ظرف جمع آوری منتقل شود.

در صورتی که مقداری از ادرار شما در طول 24 ساعت به هر دلیل به ظرف جمع آوری انتقال داده نشود جمع آوری ادرار می بایست  دوباره با تهیه ظرف جدید از آزمایشگاه مجددا تکرار شود.

در طول مدت جمع آوری ادرار  24 ساعته مقدار معمول آب مصرف کرده و رژیم غذایی خود را تغییر ندهید.

ظرف جمع آوری ادرار 24 ساعته را در طول زمان جمع آوری را در جای خنک قرار دهید.

برای انجام دادن بعضی از آزمایشات احتیاج به ممنوعیت مصرف برخی از مواد غذایی را است که در صورت داشتن این گروه از آزمایشات همکاران آزمایشگاه راهنمایی های لازم رابه شما انجام می دهند و رعایت این نکات از اهمیت خاصی برخوردار است و نتیجه مستقیم بر جواب آزمایشتان دارد.

در صورت اینکه احتیاج  باشد شما ادرار 12 ساعته خود را جمع آوری نمایید همه مراحل ذکر شده در بالا را انجام دهید با این تفاوت که در طول 12 ساعت ادرار شما جمع آوری خواهد شد یعنی نصف یک شبانه روز .

راهنمای نمونه گیری ادرار بانوان

قبل از انجام دادن آزمایش دستهای خود را با آب و صابون تمیز بشویید.

در ظرف مخصوص ادرار را با احتیاط باز کنید بدون آنکه دستهای شما با سطح داخلی ظرف یا درب آن تماس پیدا کند.

چین های پوست ناحیه تناسلی ( لب های واژن ) را باز کرده و مجرای خروج ادرار و نواحی اطراف آن را بشویید به نحوی که عمل شستشو از جلو به عقب صورت گیرد.

مقدار کمی از قسمت اول ادرار (چند قطره اول) را دور بریزید و مابقی ادرار را داخل ظرف جمع¬آوری ریخته تا ظرف به میزان نصف یا حداقل یک چهارم آن پر شود ( در واقع قسمت میانی ادرار را در ظرف جمع آوری نمونه بریزید).

توجه نمایید که ظرف مذکور به هیچ عنوان با پوست اطراف ناحیه تناسلی تماس پیدا نکند.

درب ظرف نمونه را بسته و آن را را در جای مخصوص جمع¬آوری نمونه که توسط آزمایشگاه تعیین شده قرار دهید.

چنانچه در زمان قاعدگی( پریود ) می باشید بهتر است نمونه تهیه نشود ولی در صورت صلاحدید پزشک معالج جهت جلوگیری از جریان خون از یک تامپون مخصوص که از قبل تهیه کردید استفاده نمایید.

نکته مهم: اگر نمونه در خارج از آزمايشگاه تهيه مي شود باید حداكثر تا يك ساعت بعد تحويل آزمايشگاه نمائيد و تا زمان تحويل به آزمايشگاه در يخچال نگهداري كنيد.

اگر خانم ها  در دوران دچار عادت ماهيانه باشند و بخواهند تست ادرار  انجام بدهنداحتمال این وجود دارد که در نتيجه آزمايش به علت وجود خون تاثير گذار باشد. احتمال این نکته هک وجود دارد که ترشحات تناسلي با ادرار آغشته شود بدون اینکه خود فرد متوجه شود و داخل ظرف نمونه گیری ریخته شود. بنابراين بهتر است قبل از انجام  دادن آزمايش ناحيه تناسلي به دقت از جلو به عقب به خوبي  و کامل شسته شود و با يك دستمال كاملا تميز خشك شود تا از ورود آلودگی های احتمال جلوگیری شود. سپس  مقداري از ادرار تخليه شود و بقيه ادرار در ظرف نمونه، جمع آوري شود و بعد در ظرف را بسته و به پرسنل نمونه گیری تحویل دهید.

راهنمای نمونه گیری ادرار اطفال

به جهت حساسيت نوزادان به عوامل عفونت زا و ضعيف بودن سيستم ايمني در نوزادان و اطفال، تشخيص بيماري هاي عفوني در اين سنين داراي اهميت بسيار فراوان مي باشد. رعايت موارد زیر و داشتن صبر و حوصله جهت گرفتن نمونه ادرار اطفال بسيار مهم مي باشد. توجه داشته باشید برای تهیه نمونه ادرار اطفال، كيسه ادرار متناسب با جنسيت كودك انتخاب شود. اين كيسه كاملا استريل بوده و يك بار مصرف مي باشد.

ابتدا  منطقه تناسلي کودک با آب و صابون به طور كامل شسته شود ( پوست اين ناحيه نمي بايست حاوي روغن ، پودر يا لوسيون يا آلوده به مدفوع باشد).

اجازه دهید تا ناحیه تمیزشده خشک شود و برای خشک شدن سریع به اطراف ناحیه تمیزشده دستمال یا کاغذ توالت نکشید.

کیسه مخصوص جمع آوری ادرار نوزادان یا اطفال را بطور محکم به ناحیه تناسلی کودک بچسبانید( در هنگام خواب راحت تر مي توان به كودك كيسه نصب كرد)

نوزاد پسر : براي پسر ها بهتر است عمل چسباندن كيسه از بالا به پایین صورت پذيرد.

نوزاد دختر: براي دختر ها بهتر است عمل چسباندن كيسه از پايين به بالا صورت پذيرد تا مجراي ادرار  كاملا  در  قسمت سوراخ كيسه قرار گرفته و ادرار بيرون ريخته نشود قسمت پرینه(اطراف ناحیه تناسلی)را بکشید تاچین های پوست ازهم بازشوند و قسمت خروجی تناسلی (واژن) دیده شود، مطمئن شوید که از قسمت باریک پوست بین مقعد و واژن عمل چسبانیدن کیسه شروع شود و فشار انگشتان دست برروی کیسه از این قسمت به طرف بیرون صورت گیرد.

هر 15 دقيقه ورود  ادرار به كيسه را كنترل كنيد. به محض جمع آوري نمونه، كيسه را جدا و پس از تا زدن قسمت فوقاني برچسب مشخصات را برروي آن نصب كنيد.

فوراً پس از ادرار نمودن نوزاد (کودک) در کیسه جمع آوری، کیسه حاوی نمونه را به داخل ظرف مخصوص و استریل ادرار منتقل نمایید. از تخلیه کیسه به ظرف جدا” خودداری نمایید.

نمونه تهیه شده فورا پس ازجمع آوری در یخچال قرارداده شود و طی حداکثر یک ساعت به آزمایشگاه تحویل گردد.

راهنمای جمع اوری ادرار در اقایان

بهترين نمونه جهت تشخيص عفونتهاي ادراري، اولين ادرار صبحگاهي می باشد

آلت تناسلي خود را با آب و صابون شسته و با دستمال كاغذي خشك نماييد.

درب ظرف استريل كشت ادرار را با احتياط باز كنيد . مواظب باشيد كه دست  ها با سطح  داخل  ظرف تماس پيدا نكند.

قسمت اول ادرار (حدود 2 ثانيه) را دور بریزید و مابقی ادرار را داخل ظرف نمونه ریخته تا ظرف به میزان نصف یا حداقل یک چهارم پر شود.

درب ظرف را بسته و آنرا در جاي مخصوص جمع¬آوری نمونه ها که توسط آزمایشگاه مشخص شده است  قرار دهيد.

نکته مهم : اگر نمونه در خارج از آزمايشگاه تهيه مي شود حداكثر باید نمونه را تا يك ساعت بعد تحويل آزمايشگاه نمائيد  و تا زمان تحويل به آزمايشگاه در يخچال نگهداري كنيد

راهنمای جمع آوری ادرار 12 ساعته

فرد بیمار می باید اولين نمونه ادرار خود را دور بريزيد و زمان را یادداشت نمایید.

بیمار باید از آن به بعد ادرار خود رادر ظرف مخصوص بريزيد (ريختن ادرار در ظرف را تا 12 ساعت از زمان دور ريختن نمونه اول ادامه دهد).

در ادامه بیمار باید نمونه روز بعد (روز دوم) را نيز درست 12 ساعت پس از نمونه روز اول را در داخل ظرف مخصوص بريزيد ظرف حاوي نمونه را در اسرع وقت به آزمايشگاه منتقل كند.

بیمار باید طی این مدت سعی کند به مقدار معمول آب مصرف کند و در طول مدت نمونه برداری رژیم غذایی خود را تغییر ندهد.

ظرف مخصوص جمع آوري ممكن است داراي مواد نگهدارنده اسيد قوي می باشد و این نکته باید قبل از مصرف به بیماران توضیح داده شود در مواردی که ظرف دارای مواد نگهدارنده است توصیه میشود ادرار مستقیما وارد ظرف نگردد.

ماده موجود در ظرف را دور نریخته و از تماس آن با پوست یا مخاط بدن جداً پرهیز کند و در صورت بروز تماس، محل موردنظر را فوراً با مقدار زیادی آب شستشو دهید.

دقت داشته باشید جهت انتقال نمونه ادرار به ظرف می تواند از یک ظرف شیشه ای تمیز و خشک استفاده نماید.

توجه داشته باشید باید ظرف جمع آوری را در جای خنک نگهداری کند.

درصورتیکه در طول مدت جمع آوری ، مقداری از ادرار دور ریخته شود تمام نمونه جمع آوری شده تا آن لحظه بی ارزش می باشد و باید از اول 12 سلعت را در نظر گرفته و در ظرف جدید جمع آوری کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *