رشد توده های سرطانی در روده بزرگ سرطان روده بزرگ نامیده می شود. این بیماری با نام‌های سرطان کولون، سرطان رکتوم یا سرطان کولورکتال نیز شناخته می‌شود. همانطور که گفتیم در دهه های اخیر تعداد مبتلایان به این نوع سرطان در جوامع صنعتی افزایش یافته است.

در حقیقت با استفاده از تست سرطان روده بزرگ می توان این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داد و از متاستاز سرطان جلوگیری کرد. پزشک با انجام آزمایشات متعدد مرحله سرطان روده بزرگ را تشخیص داده و با توجه به آن روش درمان را تعیین می کند. سرطان روده امروزه یکی از دردناک ترین و آزاردهنده ترین بیماری های انسان است. این بیماری ظاهراً در جوامع صنعتی شایعتر است. خوشبختانه سرطان روده بزرگ قابل پیشگیری است و با آشنایی با علائم اولیه آن می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

**** نمونه گیری آزمایش در منزل به صورت  رایگان **** کلیک کنید…

سرطان روده بزرگ چیست؟

غربالگری فرآیند جستجوی سرطان در افرادی است که هیچ علامتی ندارند. برای غربالگری سرطان کولورکتال می توان از چندین آزمایش استفاده کرد . مهم ترین چیز این است که غربالگری شوید، مهم نیست کدام آزمایش را در آزمایشگاه انتخاب می کنید.

تفسیر آزمایش سرطان روده را می توان به 2 گروه اصلی تقسیم کرد:

آزمایش‌های مبتنی بر مدفوع: این آزمایش‌ها مدفوع (مدفوع) را از نظر علائم سرطان بررسی می‌کنند. این آزمایش‌ها کمتر تهاجمی هستند و انجام آن‌ها آسان‌تر است، اما باید بیشتر انجام شود.
معاینات بینایی (ساختاری): این آزمایشات ساختار کولون و رکتوم را برای هر ناحیه غیر طبیعی بررسی می کنند. این کار یا با یک اسکوپ (ابزاری لوله مانند با یک دوربین فیلمبرداری سبک و کوچک در انتهای آن) که در رکتوم قرار می گیرد یا با آزمایش های تصویربرداری ویژه (اشعه ایکس) انجام می شود.

این تست ها هر کدام خطرات و مزایای متفاوتی دارند (جدول زیر را ببینید)، و برخی از آنها ممکن است گزینه های بهتری برای شما نسبت به بقیه باشند.

اگر تصمیم به غربالگری با آزمایشی غیر از کولونوسکوپی دارید، هر نتیجه آزمایش غیرطبیعی باید با کولونوسکوپی به موقع پیگیری شود.

برخی از این آزمایش‌ها ممکن است در صورت داشتن علائم سرطان کولورکتال یا سایر بیماری‌های گوارشی مانند بیماری التهابی روده نیز مورد استفاده قرار گیرند.

آزمایشات مبتنی بر مدفوع

این آزمایش‌ها مدفوع (مدفوع) را برای علائم احتمالی سرطان کولورکتال یا پولیپ بررسی می‌کنند. این آزمایش‌ها معمولاً در خانه انجام می‌شوند، بنابراین بسیاری از افراد آن‌ها را راحت‌تر از آزمایش‌هایی مانند کولونوسکوپی می‌دانند. اما این آزمایشات باید بیشتر انجام شود. و اگر نتیجه یکی از این آزمایشات مدفوع مثبت (غیر طبیعی) باشد، همچنان به کولونوسکوپی نیاز دارید تا ببینید آیا سرطان دارید یا خیر.

تست ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT)

یکی از راه های آزمایش سرطان روده بزرگ، جستجوی خون مخفی (پنهان) در مدفوع است. ایده پشت این نوع آزمایش این است که رگ‌های خونی در پولیپ‌ها یا سرطان‌های بزرگ‌تر کولورکتال اغلب شکننده هستند و به راحتی در اثر دفع مدفوع آسیب می‌بینند. عروق آسیب دیده معمولاً به روده بزرگ یا رکتوم خونریزی می کنند، اما به ندرت خونریزی کافی برای مشاهده خون با چشم غیرمسلح در مدفوع وجود دارد.

آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT) وجود خون پنهان در مدفوع از روده های تحتانی را بررسی می کند. این تست برخلاف برخی تست های دیگر (مانند تست های بصری که در زیر توضیح داده شده است) باید هر سال انجام شود. این کار را می توان در خلوت خانه خود انجام داد.

برخلاف gFOBT (به زیر مراجعه کنید)، هیچ محدودیت دارویی یا رژیم غذایی قبل از آزمایش FIT وجود ندارد (زیرا ویتامین ها و غذاها روی آزمایش تأثیر نمی گذارند)، و جمع آوری نمونه ها ممکن است آسان تر باشد. این آزمایش همچنین کمتر به خونریزی از قسمت های بالایی دستگاه گوارش مانند معده واکنش نشان می دهد.

جمع آوری نمونه ها: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما لوازم مورد نیاز برای آزمایش را در اختیار شما قرار می دهد. همه لوازم خود را آماده و در یک مکان داشته باشید. تجهیزات معمولاً شامل یک کیت آزمایش، کارت یا لوله آزمایش، برس‌های بلند یا سایر وسایل جمع‌آوری، کیسه‌های زباله و یک پاکت پستی است. این کیت دستورالعمل های دقیقی در مورد نحوه جمع آوری نمونه ها به شما می دهد. حتماً دستورالعمل‌های همراه کیت را دنبال کنید، زیرا کیت‌های مختلف ممکن است دستورالعمل‌های متفاوتی داشته باشند. اگر در مورد نحوه استفاده از کیت خود سؤالی دارید، با مطب یا کلینیک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. پس از جمع‌آوری نمونه‌ها، آن‌ها را طبق دستورالعمل کیت برگردانید.

اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد (یعنی اگر خون مخفی یافت شود)، برای بررسی بیشتر باید کولونوسکوپی انجام شود. اگرچه خون در مدفوع می‌تواند ناشی از سرطان یا پولیپ باشد، اما می‌تواند به دلایل دیگری مانند زخم، هموروئید یا سایر بیماری‌ها نیز باشد.

آزمایش خون مخفی مدفوع مبتنی بر گوایاک (gFOBT)

آزمایش خون مخفی مدفوع مبتنی بر گایاک (gFOBT) از طریق یک واکنش شیمیایی، خون مخفی (پنهان) را در مدفوع پیدا می کند. عملکرد آن متفاوت از FIT است، اما مانند FIT، gFOBT نمی تواند تشخیص دهد که خون از روده بزرگ است یا از سایر قسمت های دستگاه گوارش (مانند معده).

این تست برخلاف برخی تست های دیگر (مانند تست های بصری که در زیر توضیح داده شده است) باید هر سال انجام شود. این تست را می توان در خلوت خانه خود انجام داد. بیش از یک نمونه مدفوع را بررسی می کند.

اگر gFOBT برای غربالگری کولورکتال انتخاب شود، انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند از نسخه های بسیار حساس این آزمایش استفاده شود.

قبل از آزمایش: برخی از غذاها یا داروها می توانند بر نتایج این آزمایش تأثیر بگذارند، بنابراین ممکن است به شما توصیه شود که قبل از انجام این آزمایش از موارد زیر اجتناب کنید:

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن (Advil)، ناپروکسن (Aleve)، یا آسپرین، به مدت 7 روز قبل از آزمایش. (آنها می توانند باعث خونریزی شوند که می تواند منجر به نتیجه مثبت کاذب شود.) توجه: افراد باید قبل از آزمایش از مصرف NSAID برای دردهای جزئی خودداری کنند. اما اگر روزانه این داروها را برای مشکلات قلبی یا سایر بیماری‌ها مصرف می‌کنید، بدون صحبت با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود، آنها را برای این آزمایش متوقف نکنید.
ویتامین C بیش از 250 میلی گرم در روز از مکمل ها یا مرکبات و آب میوه ها به مدت 3 تا 7 روز قبل از آزمایش. (این می تواند بر مواد شیمیایی موجود در آزمایش تأثیر بگذارد و نتیجه را منفی کند، حتی اگر خون وجود داشته باشد.)
قرمز م

تشخیص سرطان روده بزرگ

تست کولونوسکوپی برای سرطان روده بزرگ چیست و چگونه انجام می شود؟
در این آزمایش، پزشک تمام قسمت های روده و رکتوم بیمار را از طریق یک لوله باریک و روشن بررسی می کند. در انتهای این لوله باریک و انعطاف پذیر یک دوربین قرار دارد. این لوله از طریق مقعد بیمار وارد روده می شود. در تست کولونوسکوپی از ابزارهای دیگری نیز برای نمونه برداری از قسمتی از روده بیمار در صورت لزوم و یا در صورت وجود پولیپ در روده بیمار برای برداشتن آن استفاده می شود. این آزمایش در بخش سرپایی بیمارستان یا مطب پزشک انجام می شود.

تست پروکتوسکوپی برای سرطان روده بزرگ چگونه انجام می شود؟
در این آزمایش، پزشک با استفاده از یک لوله نازک و سفت که یک دوربین فیلمبرداری به انتهای آن متصل است، روده بیمار را معاینه می کند. این لوله از طریق مقعد وارد روده بیمار می شود. با این آزمایش می توان محل دقیق تومور را مشاهده کرد و پزشک متوجه شد که تومور سرطانی چقدر بزرگ است و چقدر مانع حرکت روده بیمار شده است.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *