covid

    هزینه 350.000 تومان
    هزینه 120.000 تومان

میتوانید از طریق مسیر زیرجهت انجام پیش پرداخت آزمایش اقدام بفرمایید

لطفا با ارائه پیشنهادات و انتقادات خود در انتهای این صفحه در بخش دیدگاه ها ما را در ارئه خدمات بهتر همراهی بفرمایید.

تست کرونا

در این مقاله قصد داریم در رابطه با تست کرونا و روشهای آن بپردازیم کرونا چیست؟  در واقع این بیماری که  با نام علمی کووید 19 میباشد مهمان ناخوانده ای است که از کشور چین به سراسر دنیا منتشر شده است. که در حقیقت از دسته بیماری های ویروسی است که در چند ماه اخیر سراسر جهان را درگیر خود کرده است.  با توجه به همه گیر بودن این بیماری افراد زیادی در معرض خطر هستند و در مجموع  افرادی که به هر شکلی به مصرف کورتون می‌پردازند، شیمی درمانی می‌کنند، بیماران با مشکلات کلیوی، بانوان باردار، بیماران گرید ۲ و ۳ بیماری‌های کبدی، افراد چاق با توده بدنی بالای ۳۰ تا ۳۵،
فعالیت شاغلان در محیط‌های آلوده، مصرف بیش از ۱۰ سیگار در طول روز،  بیشتر در معرض ابتلا به کرونا قرار می گیرند.

علائم

این بیماری که در ابتدا از کشور چین شیوع پیدا کرد و سپس بعد از گذشت چند ماه به علت شیوع بالایی که دارد کشورهای دیگر  به خصوص کشور ایران هم مبتلا به آن شدند. و اما کرونا هم مانند سایر بیماری ها با خود علائمی را به همراه دارد که در صورتی که شخص مبتلا هر چه زودتر این علائم را متوجه شود، با شروع قرنطینه و درمان زودتر جلوی انتقال بیماری به دیگران را می گیرد و با رعایت مسائل بهداشتی و درمانی زود تر بهبود پیدا می کند. بنابراین برای بالا بردن آگاهی شما عزیزان، در این مقاله علائم بیماری کرونا و راه های تشخیص آن شرح داده می شود . علائمی که بیماری کرونا ممکن است با خود به همراه داشته باشد،
سرفه‌های خشک، بعد از ۴ یا ۵ روز، درد در قفسه سینه در این افراد زیاد می‌شود و تا جایی پیش می‌رود که باعث نارسایی، آسیب به ریه افراد و مرگ آن‌ها خواهد شد. البته ممکن است که شخص فقط یکی از این علائم را داشته باشد و آز آن جایی که این علائم به سرماخوردگی یا بیماری های دیگر هم مشترک است الزاما مربوط به بیماری کرونا نمی باشد، بنابراین بهتر است افراد چنان چه یکی از این علائم را داشتند، نکات بهداشتی را رعایت نمایند و بعد از گذشت
چند روز چنان چه بهبود پیدا نکردند به پزشک مراجعه کنند تا آزمایش های مربوط به کرونا را بر روی آن ها انجام شود.

تست و تشخیص تست کرونا با روش PCR

در آزمایش های ابتدایی و در صورتی که امکان آزمایش و تست کرونا برای فرد وجود نداشت، پزشک معالج دستور عکس برداری از قفسه سینه را انجام می دهد و در صورت مشکوک بودن دستور سی تی اسکن بدون تزریق از ریه به بیمار داده می شود و با مشاهده سی تی اسکن ریه، تا حدودی بیماری کرونا تشخیص داده می شود. ولی یکی از روش های مستقیم برای تشخیص بیماری کرونا، استفاده از کیت های تشخیص این بیماری می باشد. در این روش در آزمایشگاه بر روی بیمار چندین آزمایش انجام می دهد. برای تشخیص این ویروس جدید ابتدا تست برای شناسایی ویروس خانواده این بیماری انجام می‌شود، بعد نتیجه با آزمایشی دیگر تائید می‌شود و اگر هر دو تست مثبت بود با تست سوم نوع ویروس کرونا (سارس، مرس یا سارس-کو-۱۹) مشخص می‌شود. حتی در صورتی که شخص مبتلا به کرونا باشد، بعد از گذشت 14 روز، شخص مبتلا نیاز دارد تا دوباره مورد آزمایش قرار بگیرد و در دو نوبت تست پی سی آر و به مدت زمانی 24 ساعت از شخص مبتلا گرفته می شود و در صورتی که هر دو تست شخص مبتلا منفی بود، نشان دهنده این است که فرد مورد نظر بهبود یافته و می تواند مرخص شود.
البته در ابتدای این بیماری فقط آزمایشگاه های دولتی قادر به انجام این تست بودند، ولی با توحه به رشد سریع آن در جامعه برخی از آزمایشگاه های دیگر هم که مجهز به تجهیزات ویژه و کیت های تشخیص کرونا بودند، در راستای کمک به جامعه پزشکی، انجام آزمایشات مربوط به تست کرونا را انجام دادند و آزمایشگاه عماد از جمله آزمایشگاه هایی است که قادر بوده تا شرایط تست کرونا در محل را فراهم سازد.

عوارض و عواقب بیماری کرونا در کودکان

پس از این که ویروس کرونا وارد کشور شد، یکی از نگرانی های عمده و سوالات متداولی که در بین افراد رایج است، این بوده که آیا کودکان به بیماری کرونا مبتلا می شوند؟ قبل از هرگونه حرفی باید گفت که چون ویروس کرونا بسیار جدید می باشد، دانشمندان اطلاعات دقیقی در برابر این ویروس ندارند و هر آن چه گفته می شود، مربوط به تجربیات و آماری است که در طی چند ماه اخیر به دست آمده است. در پاسخ به این سوال باید گفت که کودکان هم به این بیماری مبتلا می شوند ولی به شدت بزرگسالان نمی باشد و بیشتر در افراد بالای 20 سال نشانه های بیماری هویدا می شود و در افراد بالای 45 سال بیماری خطرات بیشتری را برای فرد مبتلا دارد. و اما بروز بیماری در کودکان به این صورت است که نشانه های خفیفی همانند سرماخوردگی داشته و در برخی از موارد حتی می تواند بدون نشانه باشد.و کودک بیمار صرفا نقش ناقل بیماری را دارد. البته این که کودکان نسبت به بزرگسالان کم تر مبتلا می شوند، علل مختلفی خواهد داشت که در ادامه این مقاله آن ها را ذکر می کنیم.

علل ابتلا کودکان

اول این که، کودکان بیشتر از بزرگسالان اوقات خود را در خانه سپری می کنند، بنابراین مراقبت های بهداشتی در کودکان بیشتر بوده و کم تر در معرض افراد مبتلا قرار می گیرند. در مورد دوم، بدن کودکان پادزهر بیشتری را در مقابل بیماری تولید کرده و از آن جایی که سیستم ایمنی بدن کودکان متفاوت عمل می کند، نقش متفاوتی را در برابر ویروس از خود نشان خواهد داد. تمام مطالبی که گفته شد به جسم کودک در برابر شیوع بیماری بر می گردد، ولی در این میان لازم است که کودکان را از لحاظ روحی هم در برابر شیوع بیماری آماده نماییم، زیرا که ناراحتی روح و روان از عوامل تضعیف سیستم ایمنی بدن می گردد و این امر شامل حال کودکان هم خواهد بود و نیاز است که در این دوران در کنار حفاظت از سلامت جسمانی کودکان، به سلامت روان آن ها هم توجه ویژه داشته باشیم. بنابراین لازم است که در مورد ویروس کرونا با کودکان صحبت نماییم و راهکارهای رعایت نکات بهداشتی مانند استفاده از ژل بهداشتی، ماسک و شست و شوی  دست ها به مدت 20 ثانیه را آموزش دهیم. هم چنین با تغذیه صحیح و استفاده از مکمل های غذایی که توسط پزشک متخصص توصیه شده است، سیستم ایمنی بدن کودکان را افزایش داده و به آن ها خود مراقبتی را آموزش دهیم.

شرایط روحی مناسب در کودکان

و در انتها به کودکانمان یادآور شویم که بزرگتر ها تمام تلاششان را برای برطرف کردن این مشکل خواهند کرد و جای هیچ گونه نگرانی برای آن ها وجود ندارد.
ولی با تمام موارد گفته شده در صورتی که شخص احساس کرد که دارای علائم بیماری است، می تواند با انجام دادن تست کرونا با روش پی سی آر از سلامت خود مطمئن گردد و این نگرانی و وسواس فکری را از خود دور نماید. این تست توسط آزمایشگاه  انجام می گیرد و هم چنین شخص متقاضی می تواند از خدمات در منزل آزمایشگاه استفاده کرده و از تردد در محیط های پر خطر خودداری نماید.

تست کرونا در محل

یکی از سوالات متداول درباره ویروس کرونا این است که برای تشخیص آن چه آزمایش هایی توسط آزمایشگاه انجام می شود و بهتر است که با خواندن این مقاله آگاهی های لازم را داشته باشیم تا در زمان آزمایش نمونه گیری ویروس کرونا، هیچ گونه ابهامی برای فرد مراجعه کننده وجود نداشته باشد. در دو دهه اخیر سه نوع بیماری ویروسی سارس، مرس و کرونا جهان را تحت تاثیر قرار داده است. ویروس عامل کرونا نزدیک به ۸۲ درصد شباهت به ویروس سارس دارد، نکته جالب این است که برای تشخیص کرونا ابتدا تست برای شناسایی آن انجام می‌شود و سپس نتیجه با آزمایشی دیگر تائید می‌شود، اگر هر دو تست مثبت بود، تست سوم نوع ویروس کرونا را مشخص می‌کند. برای تشخیص ویروس کرونا در گام اول باید که از ترشحات بینی و حلق فرد مراجعه کننده نمونه هایی از ترشحات را می گیرند و نمونه های دریافت شده در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد، البته لازم به ذکر است که در برخی موارد علاوه بر نمونه گیری از ترشحات حلق و بینی، آزمایش خون هم گرفته می شود. در ضمن باید توجه داشته باشید که این گونه آزمایشات از فردی گرفته می شود که حداقل یکی از علائم کرونا را داشته باشد.

 روش زنجیره ای تشخیص کرونا

برای تشخیص ویروس کرونا از روش زنجیره ای پلیمراز استفاده می شود و در این روش به کمک آنزیم نسخه برداری معکوس علائم وجود ویروس، تعداد ویروس را تشخیص می دهند. البته تعداد ویروس ها را از روی تعداد ژنوم مشخص می کنند. آنزیم نسخه‌بردار معکوس از بخشی از ژنوم ویروس که تک‌رشته‌ای است،
نسخه‌برداری می‌کند و بعد از روی آن یک نسخه دورشته‌ای مکمل ساخته می‌شود. این محتوای ژنتیکی با استفاده از واکنش زنجیره‌ای تکثیر می‌شود و بعد با نور فلورسانس و روشی موسوم به ‘در لحظه’ (Real-time) یا کیفی مقدار و نوع ماده ژنتیکی ویروس مشخص می‌شود. با انجام این اقدامات دو مرحله اصلی آزمایش یعنی تشخیص اولیه و تایید تشخیص انجام می‌شود.

تشخیص

برای تشخیص ویروس کرونا در گام اول باید که از ترشحات بینی و حلق فرد مراجعه کننده نمونه هایی از ترشحات را می گیرند و نمونه های دریافت شده در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد، البته لازم به ذکر است که در برخی موارد علاوه بر نمونه گیری از ترشحات حلق و بینی، آزمایش خون هم گرفته می شود.
در ضمن باید توجه داشته باشید که این گونه آزمایشات از فردی گرفته می شود که حداقل یکی از علائم کرونا را داشته باشد. برای تشخیص ویروس کرونا از روش زنجیره ای پلیمراز استفاده می شود و در این روش به کمک آنزیم نسخه برداری معکوس علائم وجود ویروس، تعداد ویروس را تشخیص می دهند. البته تعداد ویروس ها را از روی تعداد ژنوم مشخص می کنند.آنزیم نسخه‌بردار معکوس از بخشی از ژنوم ویروس که تک‌رشته‌ای است، نسخه‌برداری می‌کند و بعد از روی آن یک نسخه دورشته‌ای مکمل ساخته می‌شود. این محتوای ژنتیکی با استفاده از واکنش زنجیره‌ای تکثیر می‌شود و بعد با نور فلورسانس و روشی موسوم به ‘در لحظه’ (Real-time) یا کیفی مقدار و نوع ماده ژنتیکی ویروس مشخص می‌شود. با انجام این اقدامات دو مرحله اصلی آزمایش یعنی تشخیص اولیه و تایید تشخیص انجام می‌شود. البته آزمایش بیماری کرونا در ۳ مرحله انجام می‌شود که هر آزمایش در واقع بررسی و اندازه‌ گیری یک توالی ژنتیکی ویروس است، البته گام آخر آزمایش هم در 2 مرحله انجام می‌شود.

مراحل تشخیص

البته آزمایش بیماری کرونا در ۳ مرحله انجام می‌شود که هر آزمایش در واقع بررسی و اندازه‌ گیری یک توالی ژنتیکی ویروس است، البته گام آخر آزمایش هم در 2 مرحله انجام می‌شود. در زمینه تشخیص بیماری کرونا با انجام آزمایش‌های لازم بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت مشخص می‌شود که فرد به این ویروس مبتلا شده است یا خیر و این نکته بسیار مهم است که بدانیم تشخیص در کشور‌های پیشرفته هم در همین بازه زمانی صورت می‌گیرد. اگر جواب دو تست اولیه منفی باشد یعنی فرد به بیماری کرونا مبتلا نشده است. البته در برخی موارد نتایج با نقص رو ‌به‌ رو می‌شود و به همین دلیل پزشکان با توجه به نتایج آزمایش و علائم ظاهری بیماری تشخیص می‌دهند که فرد به چه نوع بیماری مبتلا شده است وپس از تشخیص این که بیماری در کدام دسته قرار دارد به درمان آن خواهند پرداخت. در حال حاضر در کشورمان انجام آزمایش های مربوط به بیماری کرونا، علاوه بر آزمایشگاه های دولتی که بسیار شلوغ بوده و فرد حتی اگر مبتلا به بیماری نباشد با ورود به چنین محل هایی امکان ابتلا به بیماری در او بالا خواهد رفت ، بنابراین برای رفع این مشکل تعدادی از آزمایشگاه های خصوصی که مجهز به دستگاه های تشخیص بیماری کرونا هستند، به کمک مراکز دولتی شتافتند و آزمایشگاه عماد هم در دسته آزمایشگاه های خصوصی موفق می باشد که کمک شایانی به مسئولین برای برطرف کردن بیماری کرونا در جامعه نموده است.

17 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 7

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم