Types of genital warts

زگیل تناسلی به انواع زگیل های پوستی و زگیل های تناسلی تقسیم می شوند. زگیل های پوستی از نظر درمانی بهتر هستند

زگیل پوستی: زگیل های پوستی شایع تر و ساده تر هستند، بخش های مختلفی از بدن را درگیر می کنند و البته میزان سرایت آن به دیگران کم تر است. زگیل های پوستی روی پوست بازو، سینه، دستها و پاها ظاهر می شوند. زگیل های پوستی با زگیل های تناسلی فرق دارند و کم خطر تر هستند.

زگیل تناسلی: این نوع زگیل که نواحی تناسلی را در برمیگیرد ، در قسمت هایی که رطوبت بیشتر است امکان رشد نیز بیشتر است . در محیط های مرطوب به سرعت رشد کرده و تکثیر میشود و با اولین ارتباط شریک جنسی نیز درگیر میشود. دلیل نامگذاری زگیل تناسلی این است که ناحیه تناسلی و اطراف مقعد را تحت تاثیر قرار می دهد. زگیل تناسلی را روی پوست و بخش هایی از بدن که سطح مخاطی ندارند مشاهده نمی کنید. زگیل های تناسلی همیشه بد نیست؛ بلکه به دو دسته کم خطر و پر خطر دسته بندی می شود.

آشنایی با انواع زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی با توجه به شرایط و انواعی که دارند در دسته بندی های کم خطر(low risk) و پر خطر(high risk) نیز وجود دارند.

آشنایی با انواع زگیل تناسلی

زگیل تناسلی کم خطر:

زگیل تناسلی کم خطر دسته از ویروس HPV خوش خیم و بدون خطر است که تبدیل به سلول های سرطانی نمی شود . این زگیل ها در واقع تنها زائده های پوستی هستند که باید برطرف شوند. تقریبا تمامی زنان و مردان در معرض ابتلا به این نوع زگیل هستند زگیل های تناسلی کم خطر هم وجود دارند که به راحتی قابل درمان هستند. این زگیل ها ممکن است در جاهایی که قابل دیدن نیستند، مانند دهانه رحم و واژن نیز ظاهر شوند اگر از نوع کم خطر باشند آسیب کمتری به واژن و رحم وارد می شود. این زگیل ها موجب تغییرات اندکی در قسمت دهانه رحم می شوند. این زگیل ها بیشتر در قسمت خارجی دستگاه تناسلی ایجاد می شوند و کمتر در قسمت داخلی ایجاد می شوند. زگیل تناسلی کم خطر باعث ایجاد سرطان نمیشود.

12 نوع از ویروس زگیل تناسلی کم خطر وجود دارد که نوع 6 و 11 این ویروس از دیگر انواع فعال تر هستند و باعث به وجود آمدن زگیل تناسلی در اکثر افراد می شوند.

زگیل تناسلی پر خطر:

منظور، زگیل هایی هستند که سرطانی هستند و به سرعت در بدن فرد تکثیر می شود. انواع ویروس زگیل تناسلی که موجب سرطان می شود می تواند سرطان دهانه رحم را ایجاد کند. همچنین این نوع زگیل می تواند عامل ایجاد سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه واژن در زنان شود. این اتفاق ممکن است در مردان نیز بروز نماید و عامل ایجاد سرطان آلت تناسلی شود.در موارد شدید تر مشاهده می شود که زگیل ها بتوانند باعث ایجاد سرطان های دهان، زبان، لوزه، حنجره و مقعد نیز نقش دارد. زگیل تناسلی پر خطر نیز 12 نوع یا تیپ دارد که حدود 70 درصد موارد گزارش شده بیماری سرطان دهانه رحم توسط تیپ های 16 و 18 رخ می دهد و در 95 درصد سرطان های مقعد و اکثر سرطان های دهانی و واژن ویروس تیپ 16 نقش مهمی دارد.

زگیل تناسلی در مردان بیشتر است یا زنان؟

زگیل تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتیمی باشد کهتقریباً تمام افراد فعال جنسی در طول زندگی خود حداقل به یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV آلوده شده اند.

HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی در افراد می شود. زگیل تناسلی بافت مرطوب ناحیه تناسلی را تحت تأثیر قرار می دهد.

زگیل ها ممکن است مانند برجستگی های کوچک به نظر برسند و در بسیاری از موارد آنقدر کوچک هستند که قابل مشاهده نیستند.

برخی از انواع HPV می توانند باعث زگیل تناسلی و برخی دیگر باعث سرطان شوند. واکسن هایی وجود دارند که می توانند در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی محافظت کنند.

اگرچه hpv هم در مردان شایع است و هم در زنان اما مشکلات ناشی از این عفونت در خانم‌ها بیشتر  است.

در کل  این بیماری در نوجوانان و جوانان رایج تر بوده و مردان -به میزان کمی- بیشتر از زنان به آن مبتلا می شوند.

علامت های زگیل تناسلی

مشاهده زائده های ریز و درشت گوتی به رنگهای مختلف قهوه ا ی یا صورتی و گاهی هم رنگ پوست بدن فرد در ناحیه  دستگاه تناسلی

تغییر در پوست ناحیه تناسلی که چین های شبیه به گل کلم دیده میشود

خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی

خونریزی در حین تماس جنسی و مقاربت

نکاتی که در مورد زگیل تناسلی باید بدانیم

ویروس HPV (زگیل تناسلی) مسری می باشد و از طریق تماس پوست به پوست یا تماس جنسی منتقل می شود. اما امکان انتقال زگیل بدون رابطه جنسی وجود دارد.
هیچ درمان طبیعی، خانگی یا پزشکی نمی تواند این ویروس را به طور کامل از بدن حذف کند.
درمان‌های کنترلی برای زگیل تناسلی وجود دارد، اما زگیل‌ها ممکن است در آینده عود کنند.
استفاده از کاندوم از انتقال ویروس HPV در طول فعالیت جنسی جلوگیری می کند، اما به طور کامل از عفونت ویروس HPV (زگیل تناسلی) جلوگیری نمی کند.
محققان تخمین زده اند که حداقل 75 درصد از مردان و زنان بالغ به ویروس HPV آلوده هستند.
هیچ درمانی برای ویروس HPV وجود ندارد و تنها راه حل آن حذف زگیل تناسلی است.
زگیل تناسلی در نواحی مرطوب مانند ناحیه تناسلی رشد می کند.
زگیل تناسلی (HPV) شایع ترین بیماری های مقاربتی است.

از لحاظ آماری عفونت با زگیل تناسلی در زنان شایع تر از مردان می‌باشد. همچنین گفته می‌شود که از میان زنان و مردان آلوده به ویروس زگیل تناسلی، مردان بیشتر احتمال دارد که ناقل بدون علامت باشند. یعنی احتمال دارد که شریک جنسی آقا بدون اینکه زوائد پوستی زگیل مانند داشته باشد، آلوده به ویروس بوده و در صورت آمیزش، شریک خود را آلوده بنماید.

مردانی بیش از سایرین در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند که ۱- ختنه نشده‌اند. ۲- به دلیل HIV یا دیگر بیماری‌ها سیستم ایمنی ضعیفی دارند و ۳- مردانی که با دیگر مردان رابطه جنسی معقدی دارند. با این حال ویروس HPV از نوع پرخطر می‌تواند در زنان موجب سرطان دهانه رحم، واژن، مقعد و گلو شده و در مردان نیز عامل سرطان آلت تناسلی، مقعد یا گلو باشد.

شایع‌‎ترین سرطان مرتبط با HPV در زنان سرطان دهانه رحم و شایع‌ترین سرطان مرتبط با HPV در مردان سرطان گلو است.

درمان زگیل تناسلی

گرچه زگیل تناسلی به مرور زمان ناپدید می شود، ویروس HPV در سلول های پوست باقی می ماند. یعنی فرد چندین بار دچار زگیل می شود. بنابراین، کنترل علائم برای جلوگیری از انتقال ویروس به افراد دیگر ضروری است. زگیل تناسلی حتی اگر زگیل فعال یا علائم دیگری نداشته باشد مسری است.

 

درمان زگیل تناسلی

در صورت تمایل فرد مبتلا، می تواند ظاهر زگیل تناسلی را با درمان بهبود بخشد و درد ناشی از آن را کنترل کند. با این حال، زگیل تناسلی هرگز به طور کامل ناپدید نمی شود و هیچ درمان قطعی وجود ندارد.

پزشکان معمولاً یکی از داروهای زیر را برای درمان موضعی زگیل تناسلی تجویز می کنند:

نام تجاری Aldara AmyKimod
پودوفیلین و پودوفیلوکس (کاندیلوکس)
تری کلرواستیک اسید (به اختصار TCA)
اگر زگیل تناسلی به مرور زمان از بین نرود، ممکن است فرد برای برداشتن آنها به جراحی سرپایی نیاز داشته باشد. پزشکان می توانند زگیل ها را به روش های زیر حذف کنند:

کوتر الکتریکی یا سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی.
کرایوسرجری یا انجماد زگیل.
لیزر درمانی
بریدن زگیل
تزریق اینترفرون

پیشگیری از مبتلا شدن به زگیل تناسلی

رابطه جنسی ایمن و مطمئن یا داروهایی برای جلوگیری از زگیل تناسلی
یکی از موثرترین راه‌ها برای پیشگیری از زگیل تناسلی و سایر عفونت‌های مقاربتی، داشتن رابطه جنسی محافظت‌شده با استفاده از بند دندان و کاندوم است. کاندوم ها مانعی در برابر عفونت های مقاربتی هستند، اما باید در نظر داشته باشید که ممکن است خطر را به طور کامل از بین نبرند، زیرا زگیل تناسلی به راحتی از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. با این حال، بهترین راه برای پیشگیری و کاهش خطر ابتلا به HPV استفاده از کاندوم است.
علاوه بر این، یکی از راه های ایمن برای پیشگیری از زگیل تناسلی، خودداری از رابطه جنسی دهانی، واژینال و مقعدی است.

پیشگیری از مبتلا شدن به زگیل تناسلی

واکسینه شدن
واکسن HPV یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از زگیل تناسلی است. این واکسن که واکسن گارداسیل نام دارد برای پیشگیری از زگیل تناسلی و سرطان های مرتبط با آن توصیه می شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی واکسن HPV را برای پسران و دختران 11 تا 12 ساله توصیه می کند. این واکسن به فاصله شش ماه در دو نوبت تزریق می شود. علاوه بر این، زنان و مردان بین 15 تا 26 سال ممکن است با دریافت سه دوز واکسینه شوند.

آزمایشات غربالگری منظم
برای جلوگیری از زگیل تناسلی و هرگونه عفونت مقاربتی، باید از سلامت جنسی خود و همسرتان مطمئن باشید. غربالگری روشی موثر برای تضمین سلامت جنسی است.

کاندوم برای جلوگیری از زگیل تناسلی
• تقویت سیستم ایمنی بدن
• ترک یا کاهش مصرف دخانیات و تنباکو.
• از داشتن روابط جنسی با چندین شریک جنسی خودداری کنید.
• استفاده از پروب های یکبار مصرف یا استریل شده در امتحانات بانوان

نحوه انجام آزمایش و تست های مربوط به hpv

در حقیقت تا سنین بالا، از هر 5 زن، 3 یا 4 نفر به HPV مبتلا می شوند،  بیشتر زنان توسط سیستم ایمنی بدن خود hpv را درمان میکنند. خطر ابتلا به سرطان در گروه 10 درصدی رخ می دهد که نمی توانند ویروس را منتقل کنند. بنابراین، اکثریت قریب به اتفاق زنان آلوده به HPV به سرطان دهانه رحم مبتلا نمی شوند. با این حال، از آنجایی که نمی‌توانیم پیشرفت سرطان را پیش‌بینی کنیم، برای زنان مبتلا به HPV پرخطر مهم است که با یک متخصص مشورت و پیگیری کنند.

تکرار نتیجه مثبت: در واقع این میتواند یک تست HPV مثبت باشد، به دنبال آن یک تست HPV منفی و سپس یک تست مثبت دیگر میباشد. بیشتر عفونت‌های مثبت مکرر، فعال‌سازی مجدد عفونت‌های نهفته‌ای هستند که مدت کوتاهی پس از فعال شدن جنسی ایجاد شده‌اند. نتایج مثبت مکرر احتمال عفونت مداوم را افزایش می دهد.

نتایج مثبت دائمی: در حالی که اکثر افراد HPV را طی یک تا دو سال بدون عارضه پاک می کنند، حدود 10 درصد از بیماران HPV دهانه رحم دارای عفونت های مداوم یا دو تست HPV مثبت متوالی با فاصله حداقل 12 ماه هستند. اگر عفونت‌های HPV مداوم دارید، در خطر افزایش تغییرات سلولی غیرطبیعی در دهانه رحم قرار دارید، بنابراین برای پیگیری مناسب به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم زگیل تناسلی زنان

نکته خیلی مهم
به یاد داشته باشید که بر خلاف سایر بیماری های مقاربتی، برای جلوگیری از زگیل تناسلی، کاندوم نمی تواند صد در صد از زگیل جلوگیری کند و همچنان امکان انتقال ویروس از طریق تماس ناحیه تناسلی با قطعاتی که برای کاندوم پوشانده نشده است وجود دارد. مهمترین نکته برای پیشگیری از زگیل تناسلی رعایت بهداشت جنسی است. اما اگر به این ویروس مبتلا هستید، تا زمان بهبود کامل زگیل از رابطه جنسی خودداری کنید.
اگر مشکوک به زگیل تناسلی هستید می توانید با دکتر  متخصص مشورت کنید و به شما در درمان سریع و دائمی بیماری کمک کنید.

علائم زگیل تناسلی زنان

علائم زگیل تناسلی در زنان، معمولاً به صورت برجستگی های کوچک به رنگ گوشت یا قهوه ای و صورتی بوده و با خارش و خونریزی هنگام نزدیکی و مقاربت همراه است. همه ی افراد میتوانند به زگیل تناسلی مبتلا شوند که در نواحی واژن، ولووا(قسمتی از دستگاه تناسلی زنان)، مقعد، ناحیه کشاله ران و نواحی بالاتر در خانم ها ظاهر میشود.

نشانه های زگیل تناسلی زنان

به دلیل اینکه ویروس از طریق رابطه ی دهانی نیز منتقل میشود، زگیل ها میتوانند در قسمت های لب، دهان و گلو نیز ظاهر شود.

 • زگیل تناسلی در زنان می تواند علائم زیر را شامل شود:
 • ظاهر آن ها شبیه گل کلم و گروهی بوده یا اینکه تکی و پراکنده هستند.
 • زائده ها و برجستگی های ریز و بزرگ در کشاله ران، مقعد و داخل واژن دیده میشود
 • خونریزی حین یا بعد از رابطه جنسی در زنانی که زگیل تناسلی دارند بیشتراست.
 • افزایش ترشحات واژن رخ میدهد
 • درد یا ناراحتی در حین رابطه جنسی به وجود می اید

زگیل تناسلی داخل واژن چه علائمی دارد ؟ زگیل ها معمولا به رنگ پوست یا تیره تر از آن هستند. آنها نرم یا سفت میباشند. گاهی اوقات این زگیل ها علائمی ندارند و با نشانه هایی مانند درد، سوزش و خارش و یا خونریزی ظاهر می شوند.

باید توجه داشته باشید که علائم زگیل تناسلی در همه زنان یکسان نبوده و بعضی ممکن است مشکلات دیگری مانند عفونت های قارچی، بریدگی با تیغ و یا رشد موهای زائد را با زگیل تناسلی اشتباه بگیرند. به همین دلیل اگر مشکوک به زگیل تناسلی هستید بهتر است توسط متخصص زنان معاینه شوید.

علائم زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی مردان  بیماری عفونی و ویروسی ناحیه تناسلی است که اگر با علائم باشد، ضایعات پوستی همراه با درد ظاهر می‌شوند. این بیماری مقاربتی که به‌راحتی از طریق رابطه جنسی محافظت نشده و با شریک‌ جنسی متعدد منتقل می‌شود، مجرای ادراری، آلت تناسلی، راست‌روده و کیسه بیضه در مردان را درگیر می‌کند.

علائم زگیل تناسلی در مردان

نشانه های زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی مانند  توده‌های برجسته نرم و با سطح زبر یا صاف مثل شبیه برآمدگی انگشت است، البته در مواردی هم از نظر ظاهری مانند  گل‌کلم با سطح زبر تیره رنگ در فرد پدیدار می‌شود. حدودا تقریبا 70 درصد افرادی که شریک جنسی‌شان آلوده شده باشد، طی 3 ماه به ویروس HPV مبتلا می‌شوند. نخستین علائم زگیل تناسلی مردان بین چند هفته تا چند ماه پس از ابتلا بروز می‌کنند.

به طور کلی علائم میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • ایجاد برجستگی‌هایی شبیه گل‌کلم
 • ایجاد توده‌های کوچک در ناحیه تناسلی
 • خارش و سوزش در ناحیه تناسلی
 • تغییر رنگ ناحیه تناسلی به رنگ قهوه‌ای، گوشتی یا صورتی
 • درد حین رابطه جنسی
 • خونریزی حین رابطه جنسی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *