ازمایش-سرطان

هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند سرطان را به طور دقیق تشخیص دهد. ارزیابی کامل بیمار معمولاً نیاز به شرح حال کامل و معاینه فیزیکی همراه با آزمایشات تشخیصی دارد. آزمایشات زیادی برای تعیین اینکه آیا یک فرد مبتلا به سرطان است یا یک بیماری دیگر (مانند عفونت) شبیه علائم سرطان است، مورد نیاز است.

درصورتی که پزشک شما مشکوک به سرطان شود آزمایش خون اولین مرحله برای تشخیص قطعی بیماری میباشد.

نمونه های خون گرفته شده برای آزمایش سرطان در آزمایشگاه ازنظر علائم سرطان مورد آزمایش قرار می گیرند. سایر آزمایش های خون ممکن است پروتئین یا سایر مواد ساخته شده توسط سرطان را پیدا کند.

اکثر آزمایش های خون به تنهایی برای تشخیص سرطان قابل استفاده نیستند  و برداشتن نمونه از سلول ها نیز برای تشخیص لازم است

لیست تست های کلی تشخیص سرطان عبارتند از:

تست هایی که در آزمایشگپاه گرفته می شود

تصویربرداری هایی که در مراکز مخصوصش انجام می شود

انجام معاینات مربوط به اندوسکوپی

آزمایش هایی که برای سوابق ژنتیک از فرد گرفته میشود

نمونه برداری یا در اصطلاح پزشکی بیوبسی

انواع آزمایش خون در آزمایش سرطان

آزمایشی برای شمارش تعداد سلولهای خونی:با شمارش کامل خون میزان هر نوع سلول خونی را در نمونه خون شما اندازه گیری می کند. سلولهای سرطان خون ممکن است با استفاده از این آزمایش پیدا شود. انجام این آزمایش نمیتوانید داروهای حاوی آهن‌که درحال مصرف هستید قبل انجام آزمایش سرطان استفاده کنید.

آزمایشی که‌پروتئین های خون را بررسی می کند: یک آزمایش خون الکتروفورز میباشدکه پروتئین‌های مختلف موجود درخون را بررسی می‌کند تا پروتئین‌های ساخته شده توسط سیستم ایمنی بدن شما را‌که با میکروب مبارزه می‌کند، پیدا کند. این آزمایش برای تشخیص مولتیپل میلوما مفید است.(HB electrofhoresis)

آزمایش هایی برای یافتن مواد شیمیایی ساخته شده توسط سلولهای سرطانی: آزمایشی ازنمونه خون برای جستجوی مواد شیمیایی ساخته شده توسط سلولهای سرطانی استفاده می کنند. این آزمایش‌ همیشه به تشخیص سرطان کمک نمی‌کند، زیرا بسیاری سلولهای سالم نیز این مواد شیمیایی را می‌سازند و درصورتیکه تنها این آزمایش برای تشخیص سرطان انجام شود ممکن است با سلولهای سرطانی اشتباه گرفته شوند. نمونه های تشخیص موارد زیر با این آزمایش:

آنتی ژن اختصاصی پروستات برای سرطان پروستات

آنتی ژن سرطان برای سرطان تخمدان

آنتی ژن کارسینومبریونیک برای سرطان روده بزرگ

آلفا فتوپروتئین برای سرطان بیضه

آزمایش هایی برای جستجوی سلول های سرطانی: آزمایش‌ های سلولی تومور گردش، سلول‌های سرطانی را درخون شما شناسایی می‌کنند. اگر سلول‌های سرطانی ازجایی شروع کرده‌اند جدا شده و به سایر قسمت‌های بدن سرایت کنند، آزمایش میزان متاستاز را میتوان مشاهده کرد.آزمایش ها سلول تومور در گردش بیشتر پس‌از تشخیص سرطان‌استفاده می شود.

همه افراد مبتلا به سرطان به آزمایش سلول تومور در گردش نیاز ندارند. این آزمایش‌ها گاهی برای سرطان‌سینه، سرطان‌روده بزرگ و سرطان‌پروستات استفاده می‌شوند.

آزمایش هایی برای جستجوی مواد ژنتیکی سلولهای سرطانی: این آزمایش ها از نمونه خون برای جستجوی نمونه های کوچک از مواد ژنتیکی سلول های سرطانی بنام DNA استفاده می کند. در افراد مبتلا به سرطان، گاهی اوقات از این آزمایش سرطان برای درک تغییرات DNA موجود درسلولهای مشکوک استفاده می شود.

استفاده از برخی آزمایشات نشانگر تومور بحث برانگیز است.نمونه هایی از نشانگرهای تومور شامل آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) برای سرطان پروستات، آنتی ژن سرطانی 125 (CA 125) برای سرطان تخمدان، آنتی ژن سرطانی3-15 (CA 15-3) برای سرطان سینه، آنتی ژن سرطانی 9-19 (CA 19-9) برای سرطان های دستگاه گوارش، آنتی ژن سرطانی CEA برای سرطاندر مواردی کلیه سرطان ها به ویژه سرطان های روده بزرگ و راست روده، کلسی تونین برای سرطان مدولاری تیروئید، آلفا فتوپروتئین (AFP) برای سرطان کبد و گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) برای سرطان پروستات است. تومورهای سلول زایا، مانند سرطان بیضه و سرطان تخمدان و….

 اولین نشانه های سرطان

گاهی فراد بسته به خواست خود رژیم می گیرند و وزنشان را پایین می آورند ولی گاهی فرد متوجه کاهش وزن چشمگیری در خود می شود که ناخواسته است که در این مورد باید خیلی سریع به پزشکمراجعه کنید که یکی از علامت های شایع و اولیه بیماری سرطان می باشد.

خستگی بیشتر از آن چیزی که انتظارش را داشته اید و به نوعی بیشتر از حدد

عرق کردن های شبانه

کم شدن شدید اشتها و یا به کل از دست دادن اشتها

احساس درد بی علت و همیشگی

احساس حالت تهوع و استفراغ داشتن به صورت مکرر

دیدن خون در ادرار یا مدفوع که خود فرد مشاهده کنه یا در نمونه آزمایشگاه تشخیص داده شود

نفخ شکم به صورت مکرر و طولانی مدت

تغییر در اندازه و رنگ خال های رو پوست

ترشحات غیر طبیعی از بدن

عفونت های تنفسی که سرفه های زیادی را ایجاد می کنن که با وجود درمان تعداد و شدت سرفه ها بیشتر می شود

حس کردن درد و سنگینی در قسمت مقعد

متوجه شدن تورم در نواحی که غدد لنفاوی بدن است

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *