ازمایش-ریزش-مو

یکی از معضلاتی مهمی که بسیاری از خانم‌ها و آقایان به آن دچار می‌شوند، ریزش مو است.  چون داشتن موهای سالم چه از لحاظ زیبایی و چه از لحاظ اعتماد به نفس برای برخی از افراد حیاتی می باشد.چکاپ برای ریزش مو شامل آزمایش‌هایی است که علت این مشکل را شناسایی  و تشخیص دقیق می‌دهد.

ریزش مو آن بخش از اختلالاتی است که هم در خانم‌ها و هم در آقایان دیده می‌شود. در مورد  ریزش موی خانم‌ها معمولا علت ریزش مو تغییرات بدن در شرایط مختلف از جمله تغییرات هورمونی است. در رابطه با آقایان نیز معمولا طاسی با الگوی مردانه که یک اختلال ارثی است، باعث بروز این مشکل می‌شود.

اگر متخصص پوست شما مشکوک  به این است که علت ریزش مو می‌تواند ناشی از بیماری، کمبود ویتامین، عدم تعادل هورمونی یا عفونت باشد، ممکن است نیاز به آزمایش خون یا بیوپسی پوست سر داشته باشید که بنا به تشخیص پزشکتان باید انجام دهید. این آزمایشات را می‌توان در مطب متخصص پوست انجام داد. هنگامی که متخصص پوست شما این اطلاعات را دارد، اغلب ممکن است به شما بگوید که چه چیزی باعث ریزش مو شده است. گاهی اوقات، متخصص پوست شما به اطلاعات بیشتری  برای تشخیص دقیق علت ریزش موی شما نیاز دارد. اگر کسی بیش از یک علت داشته باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، خانمی ممکن است چند ماه پیش بچه‌دار شده باشد و این ممکن است باعث ریزش واضح مو شود. او همچنین ممکن است ریزش مو زودرس ارثی داشته باشد، که به راحتی قابل تشخیص نیست و شاید آزمایش ژنتیک ریزش مو آن را تشخیص دهد و یا هر علت دیگهر که در این گونه موارد حتما نیاز است که برای سیر درمان یک سری آزمایشات در آزمایشگاه انجام شود.

انواع آزمایش ریزش مو

برخی از انواع آزمایشات ریزش مو هستند که پزشک درخواست می‌دهد و شامل موارد زیر هستند:

آزمایش هورمون برای ریزش مو

چندین هورمون  در بدن وجود دارد که می‌توانید در صورت ریزش موی شدید آن‌ها را بررسی کنید. آزمایش هورمون برای ریزش مو شامل ستوسترپرولاکتین، تون، DHEA،DHT، هورمون لوتئینیزه و هورمون محرک فولیکولی است.

تست سطح تیروئید برای ریزش مو

یکی دیگر از مهم‌ترین تست‌هایی است که می‌توانید برای  ریزش مو اقدام کنید. آن‌ها T3، T4 و TSH هستند. شما باید سطح این هورمون‌ها را بررسی کنید.

تست آهن سرم، فریتین سرم برای ریزش مو

این آزمایش‌ها می‌توانند به شما در تشخیص  سطوح دقیق اجزایی مانند آهن سرم و فریتین سرم کمک کنند. ناهنجاری‌های فوق، یعنی کمبود این موارد در سرم، می‌تواند منجر به ریزش مو شود.

تست CBC برای ریزش مو

این آزمایش به طور کلی نتیجه شمارش کامل خون بدنتان را به شما می‌دهد و نشان می‌دهد آیا به کم‌خونی و به‌خصوص کم‌خونی ناشی از فقر آهن دچار هستید یا خیر.

تست VDRL برای ریزش مو

مبتلا شدن به سیفلیس می‌تواند شما را به وضعیت ریزش مو برساند. بنابراین تست VDL می‌تواند در صورت وجود این بیماری برای تشخیص مهم باشد.

تست کشیدن مو برای ریزش مو

این یک آزمایش فیزیکی است که توسط پزشک برای شما انجام می‌شود. اگر با کشیدن مقدار کمی از مو توسط پزشک، بیش از سه تار مو ریزش کند، ریزش مو در نظر گرفته می‌شود.

بیوپسی از پوست سر برای ریزش مو

در این آزمایش، قسمت کوچکی از پوست سر پس از برداشتن آن از سر، زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود که برای دانستن علت ریزش مو کمک می‌کند.

بنابراین، این‌ها آزمایش‌هایی هستند که در صورت ریزش موی بیش از حد، می‌توانید از آن استفاده کنید و آزمایش هورمونی برای ریزش مو در زنان بیشتر از سایرین اغلب درخواست می‌شود. بنابراین چنانچه می‌خواهید بدانید از کجا بفهمیم ریزش مو هورمونی است، تنها کافیست آزمایش مربوطه و علائم مرتبط را بررسی کنید. در بانوانی که زمینه ژنتیکی ندارند، اغلب اصلی ترین علل ریزش مو هورمونی هستند؛ به‌خصوص در زمانی که فرد باردار می‌شود و یا به دلایل مختلف سطح هورمون‌های زنانه در او به‌هم می‌ریزد. برای افرادی که به بیماری ژنتیکی دچار هستند به‌ندرت آزمایش ژنتیک ریزش مو می‌دهند؛ زیرا این مسئله را می‌توان در افراد دیگر خانواده جستجو نمود و در موارد محدودی ممکن است این آزمایش درخواست شود.

به طور کلی ریزش مو در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد.اگر در فردی روزانه بیش از 200 عدد تار مو باشد می توان گفت فرد به ریزش مو مبتلا شده است.نقش تغذیه در همهی بیماری ها از جمله ریزش مو بسیار مهم و قابل بررسی می باشد. از دیگر عوامل ریزش مو استرس و نگرانی هایی که افراد در طول زندگی تجربه می کنند. آلودگی های موجود در هوا وعدم بهداشت فردی از دیگر عوامل ریزش مو می باشد. البته هر چه زودتر بیماری و همچنین علت بروز بیماری تشخیص داده شود زمان درمان کوتاه تر می شود. در این آزمایشات تشخیص دقیق بسیار مهم می باشد که آزمایشگاه عماد با داشتن پرسنل متخصص و کاربلد و دستگاه های به روز آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *