آزمایش-کلیه

دو کلیه در هر طرف ستون فقرات دارد که به اندازه یک مشت انسان است. آنها در پشت سینه شما قرار دارند. کلیه ها نقش حیاتی در حفظ سلامت فرد دارند. یکی از مهمترین وظایف کلیه فیلتر کردن مواد زائد در خون و خارج کردن آنها از بدن به شکل ادرار است. کلیه ها همچنین به کنترل سطح آب و مواد معدنی ضروری مختلف در بدن کمک می کنند. علاوه بر این، کلیه ها نقش حیاتی و بسیار مهمی در فرآیند تولید مواد زیر در بدن دارند:

ویتامین دی

سلول های قرمز خون

هورمون هایی که فشار خون را تنظیم می کنند.

اگر کلیه ها به درستی کار نکنند، مواد زائد می توانند در خون و مایعات بدن جمع شوند و به سطوح خطرناکی برسند که می تواند به بدن آسیب برساند یا حتی شرایط تهدید کننده زندگی را ایجاد کند. شرایط و بیماری های مختلف می توانند باعث آسیب کلیه شوند. شایع ترین علل بیماری کلیوی دیابت و فشار خون است.

کلیه یکی از مهمترین اعضای بدن است که وظیفه تصفیه خون از مواد زائد را بر عهده دارد.

آسیب به این عضو صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد می کند. بنابراین انجام آزمایش های کنترلی برای بررسی سلامت کلیه ها ضروری است. در آزمایشات معمول، ادرار از نظر وجود ترکیبات سنگ ساز، پروتئین ها و اوره، کراتینین و قند و عفونت های مختلف اندازه گیری می شود.

علائم نارسایی کلیه عبارتند از: خستگی، بی اشتهایی، بی خوابی، تمرکز ضعیف، پف چشم، سوزش سر دل و کاهش حجم ادرار.

تست های پنل کلیوی، پنل کلیوی یا تست های عملکرد کلیه گروهی از تست ها هستند که برای ارزیابی عملکرد کلیه انجام می شوند. این آزمایش‌ها سطح مواد مختلف خون از جمله مواد معدنی مختلف، الکترولیت‌ها، پروتئین‌ها و گلوکز (قند) را برای تعیین سلامت فعلی کلیه‌ها اندازه‌گیری می‌کنند. آزمایش‌های پانل کلیه آزمایش‌های ساده‌ای هستند که به نمونه خون یا ادرار نگاه می‌کنند تا مطمئن شوند که کلیه‌های شما به درستی کار می‌کنند.

آزمایش های موجود در قالب پانل کلیه ممکن است از یک آزمایشگاه به آزمایشگاه دیگر کمی متفاوت باشد. این آزمایش‌ها سطوح مواد مختلف از جمله مواد معدنی (فسفر، کلسیم)، مواد زائد کلیه (اوره، کراتینین)، الکترولیت‌ها (سدیم، پتاسیم، کلرید، بی‌کربنات)، پروتئین‌ها (آلبومین) و گلوکز (قند) را اندازه‌گیری می‌کنند. خون برای تعیین سلامت فعلی کلیه ها اندازه گیری می شود.

آزمایش ادرار 24 ساعته، آزمایش ادرار، کشت ادرار و تست نرخ فیلتراسیون گلومرولی (GFR) بخش دیگری از تست عملکرد کلیه است.

بقیه آزمایشات مربوط به کلیه است

تست نان

تست cr

تست UC

تست ua

تست سدیم

تست پتاسیم

تست GRF

آزمایش شمارش خون

نیتروژن اوره خون BUN

نیتروژن اوره خون (BUN) یکی از آزمایشات اصلی عملکرد کلیه است. و پزشک برای بررسی عملکرد کلیه درخواست می کند. اوره یک ماده دفعی است که در طی متابولیسم پروتئین در کبد تولید می شود. در این فرآیند آمونیاک تولید می شود که بسیار سمی است. در ادامه این فرآیند این آمونیاک به اوره تبدیل می شود که ماده ای دفعی با سمیت کمتر است. سپس این اوره وارد خون شده و به کلیه ها منتقل می شود. در کلیه ها، این ماده دفعی از خون فیلتر می شود. اگر کلیه ها به درستی کار می کنند، باید مقدار کمی اوره در خون وجود داشته باشد. این آزمایش میزان نیتروژن اوره خون (BUN) را در خون اندازه گیری می کند. در صورت آسیب کلیه یا کبد، این مقدار BUN ممکن است افزایش یابد. و مقدار بالای BUN در خون می تواند نشان دهنده بیماری کلیوی یا کبدی باشد.

کراتینین خون

آزمایش خون کراتینین میزان کراتینین خون را اندازه گیری می کند. کراتینین یک ماده دفعی است که در طول تولید انرژی در عضلات تولید می شود. کراتینین با تجزیه کراتین، ماده ای که در ماهیچه ها یافت می شود، تولید می شود. این کراتینین توسط کلیه ها از خون خارج می شود.

بنابراین، سطح کراتینین در خون می تواند نشان دهنده عملکرد کلیه ها باشد. سطوح بالای کراتینین ممکن است نشان دهنده آسیب کلیه باشد.

آزمایش کراتینین خون معمولاً همراه با آزمایشات دیگری مانند BUN و آلبومین ادرار انجام می شود.

. تست نرخ فیلتراسیون گلومرولی GFR

تست egfr چیست؟

کلیه ها سیستم اصلی تصفیه بدن هستند. مواد زائد را از خون خارج کرده و از طریق ادرار از بدن دفع می کنند. این تصفیه خون در واحدهای کوچکی در کلیه ها به نام گلومرول انجام می شود.

اگر کلیه های شما به درستی کار نمی کنند، گلومرول ها خون را به خوبی فیلتر نمی کنند. کلیه های سالم حدود 200 لیتر خون را فیلتر می کنند و هر کدام حدود 2 لیتر ادرار تولید می کنند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *