آزمایش چربی خون

امروزه متاسفانه به دلیل مصرف غذاهای ناسالم و سبک زندگی نادرست، در همه سنین امکان ایجاد عارضه چربی خون بالا، وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید با مراجعه سالانه به پزشک و انجام آزمایش خون، از سلامت خود مطمئن شده و در صورت ابتلا به این بیماری جلوی پیشروی آن را گرفته و با درمان به موقع خطر ابتلا به سکته قلبی و فشار خون بالا را کاهش دهید.

با توجه به اهمیت این موضوع، در این جا می‌خواهیم بیشتر درباره آزمایش چربی خون صحبت کرده و اطلاعاتی جامع، در خصوص این بیماری را در اختیار شما قرار دهیم.

آزمایش چربی خون چیست؟

آزمایش چربی خون یا پنل لیپید معیاری برای ارزیابی خطر بیماری‌های قلبی و عروقی است. در این آزمایش سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون سنجیده شده و سطح مولکول‌های چربی خون اندازه گیری می‌شود. حال اگر سطح لیپید خون، بالا باشد، به این معناست که مقدار زیادی چربی در دیواره رگ‌های خونی جمع شده و در نهایت منجر به بروز التهاب و همچنین ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی خواهد شد. بنابراین با انجام آزمایش چربی خون، می‌توان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در سنین مختلف را بررسی کرد.

آزمایش چربی خون شامل چه مواردی است؟

برای تست چربی خون باید 5 نوع فاکتور مختلف را بررسی کرد.

آزمایش کلسترول کل:

این آزمایش سطح کل کلسترول خون یعنی مجموع LDL، VLDL و HDL را اندازه‌گیری می‌کند.

آزمایش LDL  یا (کلسترول بد):

این فاکتور، معروف به کلسترول بد، میزان رسوب در عروق خونی را نشان داده و احتمال افزایش خطر بیماری‌های قلبی را بالا می‌برد.

آزمایش کلسترول VLDL:

این نوع کلسترول در افراد سالم، مقدار پایینی دارد، زیرا بیشتر از مواد غذایی مصرف شده در بدن ایجاد می‌شود. اما بالا بودن آن در زمان ناشتا بودن فرد، نشان‌دهنده اختلال در سوخت و ساز چربی بدن می‌باشد.

آزمایش کلسترول HDL  (کلسترول خوب):

این فاکتور که با عنوان کلسترول خوب شناخته می‌شود به کاهش LDL در بدن کمک می‌کند.

آزمایش تری‌گلیسیرید:

این آزمایش نوعی چربی خون است که از تجزیه مواد غذایی در خون ایجاد می‌شود.  بالا بودن مقدار تری‌گلیسیرید در خون خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و التهاب پانکراس را نشان می‌دهد.

مراحل آزمایش چربی چگونه است؟

برای انجام این آزمایش، نیاز به نمونه خون از ساعد داریم. برای نمونه گیری هم باید ابتدا پوست محل نمونه‌گیری را با پنبه آغشته به محلول ضدعفونی کننده، تمیز کنیم و پس از آن سرسوزن را داخل رگ قرار دهیم  تا  مقداری خون از رگ گرفته شود.

بعد از خارج کردن سرنگ هم باید یک گاز یا پنبه بر روی محل نمونه گیری قرار داده تا خون در محل سرسوزن بند بیاید.

لازم به ذکر است، غالبا برای انجام آزمایش چربی باید ۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشیم. گاهی اوقات هم نیاز به ناشتا بودن نیست. بنابراین قبل از انجام آزمایش توصیه می‌شود تا نظر پزشک معالج را در خصوص نحوه انجام آن مطلع شده تا نتیجه درستی دریافت کنیم.

تفسیر جواب آزمایش چربی خون

مقدار متغیرها در آزمایش چربی خون به صورت زیر تفسیر می‌شود.

 • مقدار کلسترول در بازه تعیین شده نشان‌دهنده این است که خون نرمال و طبیعی است.
 • مقدار کلسترول خون در حد آستانه، خطر خفیف بیماری‌های قلبی را نشان می‌دهد.
 • برای مقدار کلسترول تا حدودی بالاتر از حد نرمال، فرد باید برای جلوگیری از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی مراقبت بیشتری داشته باشد.
 • مقدار کلسترول بسیار بالاتر از حد نرمال، خطر بالای بیماری‌های قلبی را نشان می‌دهد.
 • پایین بودن غیر طبیعی کلسترول هم نشان‌دهنده سوء تغذیه در افراد است.

حال اگر مقدار چربی خون شما بالاتر از مقدار نرمال باشد، فرد بیمار باید چکاپ دوره‌ای داشته باشد، رژیم غذایی خود را تغییر داده و فعالیت بدنی‌اش را افزایش دهد. هم چنین با توجه به نظر پزشک معالج باید داروهای کاهنده کلسترول خون مصرف کند.

آزمایش خون، برای چه افرادی تجویز می‌شود؟

این تست برای همه افراد در سنین مختلف انجام می‌شود تا سلامت آن‌ها مورد ارزیابی قرار گیرد. حال اگر پزشک معالج، فاکتورهای نشان‌دهنده بالا بودن چربی خون را در شما مشاهده کند، ممکن است تست چربی خون را در فواصل کوتاه‌تر و بعد از هر دوره درمانی تجویز کنند.

عواملی که یک پزشک، آزمایش خون را تجویز می‌کند، عبارتند از:

 • سن بالای ۴۵ سال برای آقایان و بالای ۵۰ سال برای بانوان
 • بالا بودن سطح کلسترول خون در آزمایش قبلی
 • استعمال دخانیات
 • ابتلا به چاقی
 • نداشتن تحرک کافی و ورزش نکردن
 • بالا بودن فشار خون
 • ابتلا به دیابت و یا پیش دیابت
 • سابقه وراثتی به بیماری‌های قلبی در سنین کم‌تر از ۵۵ سال
 • هم‌چنین ابتلا به بیماری‌هایی مانند التهاب پانکراس، بیماری‌های مزمن کلیه و کم‌کاری تیروئید که منجر به بالا رفتن چربی خون می‌شوند.

حتی کودکان هم در صورت عواملی مانند وراثتی، برنامه غذایی نامناسب و چاقی بیش از حد، باید آزمایش کلسترول خون را انجام دهند. به عنوان مثال اغلب کودکان مبتلا به کلسترول خون، والدین آن‌ها نیز مبتلا به کلسترول خون هستند.

تست چربی خون در منزل با آزمایشگاه عماد

اگر قصد دارید خدمات آزمایش چربی خون، در منزل را انجام دهید، می‌توانید به سایت آزمایشگاه عماد مراجعه کرده، درخواست آنلاین خود را ثبت کنید تا عوامل مجموعه در اسرع وقت خدمات آزمایش در منزل را برای شما فراهم کنند. بنابراین افراد شاغل و کسانی که فرصت کافی برای آزمایشگاه رفتن ندارند هم، می‌توانند بدین طریق مراقب سلامتی خود باشند.

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *