تومور مغزی یکی از نادرها و در عین حال تهدید کننده سلامت افراد است. به طور معمول، تومورهای مغزی در طول زمان به تدریج شکل می گیرند و رشد می کنند و زمانی تشخیص داده می شوند که علائم و عوارض آنها به مراحل جدی رسیده باشد. در واقع درک بهتر علائم و عوارض تومورهای مغزی به ما کمک می کند تا در زمان ظهور زودهنگام و با تشخیص صحیح در آزمایشگاه پاتولوژی، سریعاً به بهترین جراحان مغز و اعصاب مراجعه کنیم. با درمان کافی و سریع، می توانیم به حفظ سلامتی و افزایش امید به زندگی کمک کنیم.

نمونه گیری در منزل

معرفی انواع تومورهای مغزی

تومورهای مغزی که به عنوان تومورهای داخل جمجمه نیز شناخته می‌شوند، توده‌های غیرطبیعی بافتی در مغز هستند که در آن سلول‌ها به شکلی کنترل نشده رشد و تکثیر می‌شوند. رشد و تکثیر سلولی کنترل نشده در تومورهای مغزی فرآیندی کاملا متفاوت از سلول های طبیعی در مغز و بدن را دنبال می کند.

طبقه بندی ها و دسته بندی های زیادی برای بررسی انواع تومورهای مغزی وجود دارد که به طور کلی می توان آنها را به دو روش بسیار کلی از هم تفکیک کرد:

تفسیر جواب آزمایش پاتولوژی تومور مغزی

تومورهای مغزی اولیه:
در تفسیر جواب آزمایش پاتولوژی تومور مغزی تومورهای مغزی اولیه تومورهایی هستند که از بافت مغز یا بافت های اطراف منشا می گیرند. به عبارت دیگر، تومورهای اولیه شامل تومورهایی هستند که در همان نقطه ای که اکنون تشخیص داده می شوند، ایجاد شده اند.

انواع تومورهای مغزی اولیه شامل تومورهای گلیال (منشاء سلول های گلیال) و تومورهای غیرگلیال (منشاء گرفته از ساختارهای مغزی مانند اعصاب، رگ های خونی و مویرگ ها و غدد هستند).

تومورهای ثانویه مغزی (متاستاز):
تفسیر جواب آزمایش پاتولوژی تومور مغزی ثانویه یا متاستاتیک شامل انواعی از تومورهای مغزی است که سلول‌های آن در هر نقطه خارج از مغز (معمولاً در سینه، مغز استخوان یا ریه‌ها) ایجاد می‌شوند و عمدتاً از طریق جریان خون به مغز می‌رسند.

متأسفانه، بیشتر این تومورهای متاستاتیک مغز، سرطان های بدخیم هستند.

سرطان تومور مغزی

تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) مغز
تومورهای خوش خیم مغز سرطانی نیستند. این گروه از تومورها معمولاً به کندی رشد می کنند و تعداد کمی دارند و در صورت رشد و تکثیر سلول های آنها به سایر نواحی مغز و بدن سرایت نمی کنند. تومورهای خوش خیم مغز معمولاً به مغز آسیب نمی رسانند.

تنها در صورتی که تومور خوش خیم مغز بزرگ شده باشد و در کنار رگ های خونی و ساختارهای حیاتی مغز باشد، می تواند علائم و عوارض زیادی ایجاد کند.

تومورهای بدخیم (سرطانی) مغز
در درجه اول، بیشتر تومورهای بدخیم مغزی که سرطانی هستند، تومورهای مغزی متاستاتیک ثانویه هستند. تومورهای بدخیم مغزی به سرعت رشد می کنند و مرزهای اطراف آنها نامنظم است. این تومورهای سرطانی معمولاً به بافت های اطراف حمله می کنند و به راحتی به سایر قسمت های بدن گسترش می یابند.

معرفی انواع تومورهای مغزی

چگونه بفهمیم تومور مغزی داریم؟
معمولاً توصیه انکولوژیست ها این است که در صورت کشف توده یا توده جدید و غیرعادی در بدن خود سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در حقیقت این مورد برای تومورهای مغزی فقط در آن دسته از تومورهایی که در سطح جمجمه تشکیل شده اند قابل اجرا است. در برخی موارد، از آنجایی که تومورهای مغزی در پشت ساختارهای صورت قرار دارند، می توان با تغییر شکل صورت، به ویژه بیرون زدگی اندام هایی مانند چشم، متوجه شد که تومور مغزی رخ داده است.

چگونه بفهمیم تومور مغزی داریم

با آزمایش پاتولوژی در آزمایشگاه میتوان بر وجود تومور مغزی اطمینان بدست آورد در واقع طبق برآوردهای سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بین 50 تا 75 درصد از بزرگسالان بین 18 تا 65 سال در سراسر جهان حداقل سالی یک بار سردرد را تجربه می کنند. حدود 4 درصد از بزرگسالان بین 18 تا 65 سال در سراسر جهان از سردردهای شدید و طولانی مدت رنج می برند که بیشتر آنها میگرن هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *