آزمایش هورمون زنانه

آزمایش هورمونی زنان از نمونه آزمایشات مهمی است که در راستای بررسی سلامت جنسی زنان و توانایی آن‌ها در باروری انجام می‌شود. زیرا در بسیاری مواقع، عدم باروری افراد، به دلیل به هم ریختن هورمون در بدن آن‌هاست. برخی از این آزمایشات باید در روز سوم سیکل ماهانه انجام شود.

بنابراین در این‌جا به بررسی این آزمایشات می پردازیم تا پی به علت مشکلاتی نظیر تاخیر سیکل ماهانه، عدم تخمک‌گذاری، توقف سیکل پریودی و … بشویم.

برای سفارش آزمایش در منزل به صورت رایگان کلیک کنید

بهترین راه برای بررسی سطح هورمون‌ها انجام آزمایش هورمون زنانه است. زیرا برای بررسی مشکلات و بیماری‌های مربوط به زنان و یا داروهایی که مصرف می‌کنید و هم چنین بررسی میزان اثربخشی آن‌ها، نیاز به انجام آزمایشات هورمونی  خواهیم داشت.

هورمون‌های زنانه را بیشتر بشناسید.

هورمون‌ها به مواد شیمیایی گفته می‌شود که توسط غدد درون ریز ترشح شده و به داخل خون می‌ریزند. این هورمون‌ها، کمک به رشد بدن کرده و با اندازه‌گیری آن‌ها می‌توان سلامت بدن را بررسی کرد. از هورمون‌های موجود در بدن می‌توان به هورمون تحریک کننده فولیکولی FSH، هورمونLH، استروژن، تیروئید، پرولاکتین، تستوسترون، هورمون آنتی مولرین AMH و سایر هورمون‌های مربوط به تخمدان اشاره کرد.

بررسی میزان ترشح این هورمون‌ها، اهمیت بسیار زیادی دارد و عدم تنظیم این هورمون‌ها، اختلالات جدی مانند پریود نامنظم، تنبلی تخمدان، رویش موهای زائد، عقب افتادن پریود، تغییرات خلق و خو، یائسگی زودرس، ناباروری، چاقی، افسردگی به همراه دارد. به همین منظور آزمایش هورمونی زنان برای بررسی میزان طبیعی هورمون‌ها در بدن انجام می‌شود.

هورمون  FSH

این هورمون توسط غده هیپوفیز تولید شده و وظیفه آن، تحریک رشد تخمک در تخمدان‌ها و آماده و بالغ کردن تخمک‌ها برای باروری است.

ترشح این هورمون باعث تنظیم دوره قاعدگی و تولید تخمک در تخمدان‌‌ها است. برای بررسی این هورمون، باید در روز سوم پریودی آزمایش خون داد. این آزمایش هورمونی بهتر است که اول صبح انجام شده  و فرد ۱۲ ساعت ناشتا باشد. بالا بودن این هورمون در آزمایش خون، نشان دهنده نارسایی زودرس تخمدان است.

هورمون استروژن (Estrogen)

استروژن از دیگر هورمون‌هایی است که  به تحریک و رشد فولیکول تخمک کمک کرده و نقش موثری در بهبود و حفظ غشاء مخاطی موجود در رحم دارد. بررسی سطح استروژن در آزمایش خون انجام می‌شود و بالا بودن آن ناشی از مصرف بعضی از داروها می باشد.

کاهش سطح استروژن روی عملکرد جنسی تأثیر منفی می گذارد و مانع از تخمک گذاری شده و باعث ناباروری می‌شود. سطح پایین استروژن ممکن است نشانه‌ای از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، کم‌کاری هیپوفیز، بی اشتهایی عصبی باشد. داروهای خاص مانند کلومیفن هم می‌تواند باعث کاهش سطح استروژن شود.

هورمون پروژسترون (Progesterone)

پروژسترون، نوعی هورمون استروئیدی است که توسط جسم زرد در نیمه‌ دوم چرخه‌  قاعدگی و پس از تخمک‌گذاری تولید می‌شود.

هورمون پروژسترون، نقش مهمی در آماده سازی رحم برای دریافت تخمک بارور دارد. هنگامی که تخمک در حین تخمک گذاری از تخمدان آزاد می‌شود، جسم زرد، پروژسترون را به همراه مقادیر کمی استرادیول آزاد می‌کند. حال آزاد نشدن تخمک بارور، باعث می‌شود تا جسم زرد شکسته شود، سطح پروژسترون کاهش پیدا کرده و خارج از برنامه یک چرخه قاعدگی جدید آغاز شود.

هورمون LH

این هورمون از غده هیپوفیز ترشح می‌شود و میزان ترشح آن  قبل از تخمک گذاری بیشتر است. این هورمون در تنظیم تخمک‌گذاری نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند. هورمون LH به تنظیم چرخه قاعدگی و تخمک گذاری کمک کرده و میزان سطح هورمون LH در چرخه قاعدگی تغییر می‌کند.

هورمون تستوسترون  (Testosterone)

این هورمون در تخمدان‌های زنان تولید شده و عدم تعادل آن در زنان منجر به افزایش میزان هورمون تستوسترون می‌شود. تستوسترون پایین، ممکن است علائمی مانند کاهش میل جنسی، کمبود انرژی، افزایش وزن، افسردگی، ضعیف شدن استخوان‌ها با خود به همراه داشته باشد و گاهی اوقات هم با انجام آزمایش خون مشخص می‌شود. گاهی اوقات تستوسترون در دوران یائسگی کاهش پیدا کرده و در نتیجه میل جنسی خانم‌ها در این دوران کاهش می‌یابد.

سطح بالای Testosterone در آزمایش خون منجر به ایجاد قاعدگی نامنظم، افزایش وزن، آکنه و ناباروری و همچنین ایجاد صفات مردانه مانند موهای زائد بدن، صدای عمیق و ریزش موی مردانه شده و علت افزایش این هورمون در زنان هم، بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

هورمون پرولاکتین  

هورمون پرولاکتین توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود. برای انجام این آزمایش باید، شب قبل از انجام آزماش لباس‌های تنگ نپوشید و هم‌چنین فعالیت ورزشی و تماس جنسی نداشته باشید.

باید حین نمونه گیری برای بررسی سطح این هورمون، آرامش کامل داشته باشید و در صورت مصرف هرنوع دارویی به پزشک‌تان اطلاع دهید. این آزمایش به علت قاعدگی نامنظم یا قطع دوره قاعدگی، ناباروری، ترشحات پستان، زمانی که باردار و یا شیرده نیستید و حساسیت سینه تجویز می‌شود.

هورمون آنتی مولرین یا AMH  

هورمون آنتی مولرین یا AMH در تخمدان زنان و توسط فولیکول‌های حاوی تخمک توليد شده و میزان سطح ترشح آن با تغییر سن افراد تغییر پیدا می‌کند.

این هورمون برای ارزیابی تعداد فولیکولهای باقیمانده و ذخیره‌ی تخمک‌ها اندازه‌گیری می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید خانم‌هایی كه ذخيره تخمدانی در تخمدان‌شان كاهش يافته، قدرت باروری پائينی دارند و بیشتر در معرض خطر سقط جنين قرار دارند. بنابراین بالا بودن ذخیره تخمدانی باعث می‌شود تا فرد شانس بیشتری برای باروری داشته باشد.

هورمون تیروئید (Thyroid)

این هورمون توسط غده هیپوفیز یا غده تیروئید اندازه‌ گیری و مشخص می‌شود. افزایش هورمون‌های تیروئید (پرکاری تیروئید) ممکن است باعث کاهش وزن، گواتر، بیش فعالی و قاعدگی‌های نامنظم شود. تغییرات در عملکرد غده تیروئید می‌تواند منجر به بی‌نظمی قاعدگی شده و با انجام این آزمایش می‌توانید اختلالات تیروئیدی را تشخیص دهید. کم‌کاری تیروئید در دوران بارداری روی روند رشد کودک تأثیر گذار است. بنابراین اندازه گیری این هورمون، دوران قبل و بعد از بارداری پیشنهاد می‌شود.

بیماری تیروئید درمان‌نشده باعث سقط جنین و زایمان زودرس شده و کم‌کاری تیروئید در دوران بارداری می‌تواند منجر به پره اکلامپسی، جدا شدن جفت، سقط جنین، زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد و مشکلات مادرزادی تیروئید شود.

بهترین زمان انجام آزمایش هورمونی زنان

زمان انجام آزمایش هورمونی زنان متناسب با نوع آن متفاوت است و اغلب در روزهای مختلف از سیکل قاعدگی انجام می‌شوند. البته بهتر است آزمایش‌های هورمونی را در زمان‌های تجویزشده توسط پزشک انجام دهید.

هرگونه تغییر در سطح این هورمون‌ها می‌تواند نشانه‌ای از اختلالات مختلف در سیستم تولید مثل باشد. به عنوان مثال بهترین زمان برای آزمایش‌های مربوط به تستوسترون و پروژسترون روز سوم دوره‌ی قاعدگی است و آزمایش هورمون زنانه‌ پرولاکتین به دلیل حساس ‌بودن و ماهیت نوسانی‌اش، باید در شرایط خاص، به‌ صورت ناشتا و در روزهای سوم تا پنجم سیکل قاعدگی انجام شود.

قبل از انجام آزمایش‌های هورمونی، مناسب بودن شرایط روحی و جسمی فرد حائز اهمیت است و حتی می‌تواند روند درمان را تغییر دهد.  قبل از آزمایش هورمونی تیروئید، از مصرف غذاهای چرب پرهیز کنید. بهتر است یک روز قبل از انجام آزمایش، دارویی مصرف نکنید و در صورت مصرف دارو، به پزشک اطلاع دهید.

 آزمایش هورمون زنانه در منزل

آزمایش هورمونی برای بررسی تعادل هورمونی انجام می‌شود و این آزمایشات به شما کمک می‌کند تا پی به علت مشکلاتی مانند آکنه، قاعدگی نامنظم و افزایش وزن بشوید. این آزمایشات باید طبق نظر پزشک و دستورات او انجام شود. مقایسۀ سطح این هورمون‌ها به پزشک در بررسی مشکلات مربوط به تخمدان کمک می‌کند. اگر قصد انجام آزمایشات هورمونی زنانه را دارید، می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل آزمایشگاه عماد بهره ببرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *