در آزمایشگاه ژنتیک تهران با استفاده از روش هایی، احتمال ابتلا به بیماری ژنتیکی در نسل بعدی خانواده بررسی، تشخیص یا تعیین می شود. این روش ها بسیار دقیق و در عین حال گران هستند. در کنار آزمایشگاه ژنتیک، به ویژه در موارد قبل از بارداری، معمولاً مشاوره ژنتیک نیز انجام می شود.

نمونه گیری در منزل

 • آزمایشگاه ژنتیک دکتر اکبری؛ تهران طالقانی – بین خیابان حافظ و خیابان نجات
 • آزمایشگاه ژنتیکی ایراژن؛ تهران بلوار کشاورز – جنب بیمارستان ساسان – کوچه رویان – ساختمان پزشکان 75
 • آزمایشگاه پاتوبیولوژی نور؛ تهران بلوار کشاورز – بین خیابن کارگر شمالی و جمال زاده
 • آزمایشگاه ژنتیک جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران؛ خیابان انقلاب – خیابان ابوریحان – نبش روانمهر
 • آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیکی فردا؛ تهران پاسداران – لواسانی (فرمانیه) – جنب باشگاه فرمانیه
 • آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی؛ تهران خیابان ولیعصر – بالاتر از خیابان فاطمی – خیابان مجلسی
 • آزمایشگاه ژنتیک پزشکی نوژن؛ تهران خیابان شریعتی – بعد از دو راهی قلهک – کوچه صدیق – ساختمان پزشکان روزبه 7
 • آزمایشگاه ژنتیک مندل؛ تهران خیابان ولیعصر – ابتدای توانیر – ساختمان پزشکان 4
 • آزمایشگاه تشخیص پزشکی و ژنتیکی بیوژن؛ تهران نارمک – خیابان سمنگان – جنب مسجد جامع نارمک – کوچه 100
 • آزمایشگاه ژنتیکی سیتوژنوم؛ تهران تقاطع جلال آل احمد و چمران شمالی – جب پل گیشا – کوی پروانه – ساختمان پزشکان پروانه
 • آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زمانی؛ تهران خیابان کارگر شمالی – بالاتر از پمپ بنزین
 • آزمایشگاه مرکزی پاتوبیولوژی؛ تهران خیابان ولیعصر – بالاتر از تقاطع پارک وی – کوچه قرنی

خدمات ژنتیکی در آزمایشگاه ژنتیک تهران

ارائه خدمات تشخیصی آزمایشگاهی ژنتیک مولکولی و سیتوژنتیک (ساده، مولکولی و پیشرفته)
ارائه خدمات سونوگرافی تشخیصی در سه ماهه اول و دوم بارداری برای تشخیص ناهنجاری های مادرزادی جنین.
ارائه خدمات تشخیصی اکوکاردیوگرافی جنین و بیماری های مادرزادی قلب جنین
غربالگری در سه ماهه اول و دوم بارداری (اندازه گیری بیومارکرها در سرم مادر)
ارائه خدمات تشخیص قبل از تولد (PND)
ارائه خدمات برای تشخیصی قبل از کاشت (PGD)
ارائه خدمات برای تشخیص و تشخیص بیماری های متابولیک.
ارائه کلیه خدمات ژنتیکی مرتبط با ناباروری.
فعالیت در زمینه تولید کیت های تشخیصی، مواد و تجهیزات آزمایشگاهی
جمع آوری و نگهداری مواد بیولوژیکی انسان مانند ایجاد بانک DNA، بانک خون، بانک خون، بند ناف، بانک مایع آمنیوتیک و غیره ضروری است.
انجام فعالیت های پژوهشی و آموزشی آنلاین با هدف مرکز تنظیم مقررات دانشگاهی با جستجوی مراکز تحقیقاتی و گروه های آموزشی.
انجام فعالیت های آموزشی و ترویجی برای ارتقای سطح دانش افراد جامعه و متخصصان مرتبط با فعالیت های ژنتیک از جمله انتشار نشریات، کتاب و ایجاد سایت اینترنتی.
استفاده از تغییرات و استفاده از متخصصان و کارشناسان در زمینه های مورد نیاز مرکز.
خدمات تخصصی ژنتیک مولکولی سرطان و سیتوژنتیک
خدمات توالی یابی نسل بعدی (NGS)
بررسی بیماری های خونی (تالاسمی)
خدمات NIPT
تست های اختصاصی ازدواج فامیلی

آزمایش ژنتیک آزمایشی

آزمایش ژنتیک آزمایشگاه ژنتیک تهران برای بررسی DNA شما است. DNA یک پایگاه داده شیمیایی است که دستورالعمل های مربوط به عملکرد بدن شما را ذخیره می کند. آزمایش ژنتیکی می تواند آن تغییرات (جهش) در ژن های شما را که می تواند باعث بیماری یا بیماری شود را نشان دهد.

اگرچه آزمایشات ژنتیکی می تواند اطلاعات مهمی برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ها ارائه دهد، اما در این موارد محدودیت هایی وجود دارد. به عنوان مثال، اگر شما سالم هستید، مثبت بودن آزمایش ژنتیکی لزوماً به معنای ابتلا به بیماری نیست. از سوی دیگر، در برخی شرایط، نتیجه منفی تضمین نمی کند که شما اختلال خاصی نداشته باشید.

صحبت کردن با پزشک، متخصص ژنتیک پزشکی یا مشاور ژنتیک در مورد اینکه چگونه می خواهید نتایج را مدیریت کنید و با آنها چه کاری انجام دهید، گام مهمی در فرآیند آزمایش ژنتیک است.

دلیل انجام این تست

آزمایش ژنتیک نقش مهمی در تعیین خطر ابتلا به برخی بیماری ها و همچنین غربالگری و گاهی اوقات درمان پزشکی دارد. انواع مختلف آزمایش ژنتیک به دلایل مختلفی انجام می شود، از جمله:

تست تشخیصی اگر علائم بیماری خاصی را دارید و این علائم احتمالاً ناشی از تغییرات ژنتیکی است که گاهی اوقات ژن‌های جهش‌یافته نامیده می‌شوند، آزمایش ژنتیک می‌تواند مشخص کند که آیا شما این اختلال مشکوک را دارید یا خیر. به عنوان مثال، آزمایش ژنتیک می تواند برای تایید تشخیص فیبروز کیستیک یا بیماری هانتینگتون استفاده شود.

آزمایش پیش بینی و تشخیص بیماری قبل از ظهور علائم آن. اگر سابقه خانوادگی یک بیماری ارثی دارید، آزمایش ژنتیک قبل از ظاهر شدن علائم می تواند نشان دهد که آیا در معرض خطر این بیماری هستید یا خیر. به عنوان مثال، این نوع آزمایش می تواند در شناسایی خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان روده بزرگ مفید باشد.

تست حامل اگر سابقه خانوادگی یک اختلال ژنتیکی، مانند کم خونی داسی شکل یا فیبروز کیستیک دارید، یا اگر به یک گروه قومی تعلق دارید که در معرض خطر ابتلا به یک اختلال ژنتیکی خاص هستند، ممکن است بخواهید قبل از بچه دار شدن تحت آزمایش ژنتیک قرار بگیرید. غربالگری حامل گسترده می‌تواند ژن‌های مرتبط با طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها و جهش‌های ژنتیکی را شناسایی کند و می‌تواند تعیین کند که آیا شما یا همسرتان ناقل این بیماری‌ها هستید یا خیر.

آزمایشات فارماکوژنتیک

آزمایشات فارماکوژنتیک اگر بیماری یا بیماری خاصی دارید، این نوع آزمایش ژنتیکی می تواند به تعیین اینکه کدام دارو و دوز برای شما موثرتر و مفیدتر است کمک کند.

آزمایشات قبل از تولد اگر باردار هستید، این آزمایش‌ها می‌توانند برخی از ناهنجاری‌های احتمالی در ژن‌های کودک شما را تشخیص دهند. سندرم داون و سندرم تریزومی 18 دو اختلال ژنتیکی هستند که اغلب به عنوان بخشی از آزمایشات ژنتیکی قبل از تولد مورد آزمایش قرار می گیرند. این به طور سنتی با مشاهده نشانگرها در خون یا از طریق آزمایش های تهاجمی مانند آمنیوسنتز انجام می شود. یک آزمایش جدیدتر به نام آزمایش DNA بدون سلول یا NIPT، DNA جنین را از طریق آزمایش خون مادر بررسی می کند.

غربالگری نوزادان این آزمایش رایج ترین نوع آزمایش ژنتیکی است. در ایران، نوزادان از نظر ناهنجاری های ژنتیکی و متابولیکی خاص مورد آزمایش قرار می گیرند که باعث ایجاد عوارض خاصی می شود. این نوع آزمایش ژنتیکی بسیار مهم است زیرا اگر نتایج نشان دهد که کودک دارای اختلالی مانند کم کاری مادرزادی تیروئید، بیماری سلول داسی شکل یا فنیل کتونوری (PKU) است، مراقبت و درمان این کودک مبتلا می تواند بلافاصله آغاز شود.

تست قبل از کاشت یا PGD. این آزمایش که به عنوان تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی نیز شناخته می شود، می تواند در هنگام تلاش برای بچه دار شدن از طریق IVF استفاده شود. در این آزمایش، جنین ها از نظر ناهنجاری های ژنتیکی غربالگری می شوند و جنین های بدون ناهنجاری به امید بارداری در رحم کاشته می شوند.

با توجه به اینکه شما بازدیدکنندگان محترم وب سایت چنین سوالی را مطرح کرده اید بر آن شدیم تا در مورد چیستی و چگونگی این آزمون مهم به شما توضیح مختصری بدهیم. یکی از پرتقاضاترین آزمایشاتی که در دهه اخیر انجام شده آزمایش ژنتیک است، حالا چرا و چگونه؟ همانطور که می دانید برخی از بیماری هایی که برای انسان اتفاق می افتد مربوط به ناهنجاری های ژنتیکی مختلف است که متاسفانه با توجه به پیشرفت های فراوان علم پزشکی تاکنون درمان قطعی برای آنها پیدا نشده است، اما با انجام بررسی ها قابل درمان هستند. بالا. این نوع آزمایش باید به صورت دوره ای برای جلوگیری از عفونت انجام شود. این سوال اهمیت انجام این نوع آزمون را مشخص می کند. بسیاری از کارشناسان به تمام کسانی که در شرف ازدواج هستند اکیدا توصیه می کنند که برای جلوگیری از چنین اتفاقات ناخوشایندی حتماً در کنار این گونه آزمایشات حتماً تحت مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج قرار بگیرند تا آینده ای روشن و سالم در انتظارشان باشد.

در آزمایش‌هایی از این دست، آنها سعی می‌کنند ژن‌های معیوب و مخفی را شناسایی کنند و در نهایت به احتمال انتقال آن‌ها به نسل‌های آینده پی ببرند.

آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج
مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج

انواع آزمایشات ژنتیکی

انواع آزمایشات ژنتیکی در آزمایشگاه ژنتیک انجام می شود که مهمترین آنها عبارتند از:

غربالگری نوزاد پس از مدت کوتاهی پس از تولد
تست های تشخیصی وجود یا عدم وجود ناهنجاری های ژنتیکی
تست های قبل از لانه گزینی: در این نوع آزمایش، قبل از اینکه لانه گزینی اتفاق بیفتد، جنین های ایجاد شده در اثر لقاح مصنوعی مورد تجزیه و تحلیل ژنتیکی قرار می گیرند.
شواهد حقوقی و قضایی: مانند مدارک DNA. این آزمایش ها برای اهداف قانونی انجام می شود. مثلا در مواردی که بخواهند مجرمی را شناسایی کنند از این روش تست استفاده می کنند.
آزمایش ژنتیک و تالاسمی
آزمایش ژنتیک و سندرم X شکننده
تحقیق جهش ژنتیکی

آزمایش ژنتیک چگونه انجام می شود

این نوع بسیار مهم آزمایش اغلب بر روی نمونه های خون انجام می شود، اما اشاره شده است که برخی دیگر از پرزهای جفت و مایع اطراف جنین نیز نمونه برداری کرده اند. بهتر است بدانید که آزمایش ژنتیک در دو مرحله با دقت و مهارت بالا انجام می شود. در مرحله اول که آزمایش قبل از ازدواج است، مشاور ژنتیک با زوجین صحبت می کند و سابقه بیماری های خانوادگی هر دو طرف را بررسی می کند و سپس در مرحله بعد آزمایش و غربالگری ژنتیک انجام می شود.

بهترین آزمایشگاه ژنتیک چه ویژگی هایی دارد؟

اگر تصمیم به انجام یکی از انواع آزمایشات ژنتیکی دارید، حتما از بهترین و معتبرترین آزمایشگاه ژنتیک دیدن کنید. از ویژگی های بهترین آزمایشگاه ژنتیک در تهران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آزمایشگاه جامع: گستردگی یک آزمایشگاه ژنتیک به این معنی است که آزمایشات متعدد و متنوعی در آن آزمایشگاه انجام می شود. در این صورت همه افراد می توانند برای انجام هر نوع آزمایشی به مرکز آزمایشگاهی مذکور مراجعه کنند. در واقع این آزمایشگاه ها می توانند به طیف وسیعی از افراد خدمات رسانی کنند.
دارای گواهینامه های مختلفی مانند: گواهی مدیریت کیفیت، گواهی مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای می باشد.
دارای انواع تجهیزات مدرن آزمایشگاهی.
جذب نیروی متخصص در زمینه آزمون
بهداشت و نظافت فضای آزمایشگاه.

هزینه آزمایش ژنتیک چقدر است؟

اصولاً بهتر است بدانید که با توجه به انواع آزمایشات ژنتیکی، قیمت هر کدام متفاوت است و برآورد هزینه این نوع آزمایش به معیارهای آزمایشگاه و کمیت و کیفیت آن بستگی دارد. تجهیزات. موجود در آن اما به طور کلی هزینه های این نوع آزمایش ها در تمامی آزمایشگاه های ژنتیک در تهران گران است اما با صرف این هزینه می توانید از بروز بسیاری از مشکلاتی که علاوه بر پول سلامتی شما را به یغما می برند، جلوگیری کنید. آنها بی اهمیت هستند. نتیجه گیری امیدواریم توانسته باشیم بهترین و مهم ترین اطلاعات را در زمینه آزمایشات ژنتیکی و ویژگی های بهترین آزمایشگاه ژنتیک در اختیار شما قرار دهیم. نکته ای که باید در نظر داشت این است که آزمایش ژنتیک بسیار مهم است و بهتر است قبل از رفتن به آزمایشگاه در مورد اعتبار آن تحقیق کنید. خوشبختانه در شهر تهران بسیاری از آزمایشگاه های فعال از اعتبار بالایی برخوردار هستند زیرا سال ها خدمات مختلفی را به میلیون ها ایرانی ارائه کرده اند و توانسته اند خود را ثابت کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *