آنتی بادی آنتیمیتوکندریال و AMA M2

آنتی بادی آنتیمیتوکندریال و AMA M2

آنتی بادی آنتیمیتوکندریال و AMA M2

در یک نگاه

چرا باید آزمایش شود؟

برای کمک به تشخیص کلانژیت صفراوی اولیه، که گاهی اوقات سیروز صفراوی اولیه (PBC) نیز نامیده می شود.

چه زمانی باید آزمایش شود؟

هنگامی که نتایج غیر طبیعی روی پانل کبدی دارید و/یا علائمی دارید که پزشک شما مشکوک است ممکن است به دلیل PBC باشد.

نمونه مورد نیاز است؟

نمونه خونی که از رگ بازوی شما گرفته شده است

آمادگی آزمایش لازم است؟

خیر

چه چیزی در حال آزمایش است؟

آنتی بادی های آنتیمیتوکندریال (AMA) اتوآنتی بادی هایی هستند که به شدت با کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)، که قبلاً سیروز صفراوی اولیه نامیده می شد، مرتبط هستند. این آزمایش میزان (تیتر) AMA در خون را شناسایی و اندازه گیری می کند.

کلانژیت صفراوی اولیه یک اختلال خود ایمنی مزمن است که باعث التهاب و زخم مجاری صفراوی داخل کبد می شود. این یک بیماری با پیشرفت آهسته است که باعث بدتر شدن تخریب کبد و انسداد جریان صفرا می شود. انسداد مجاری صفراوی می تواند منجر به تجمع مواد مضر در کبد شود و در نهایت ممکن است منجر به اسکار دائمی (سیروز) شود. PBC اغلب در زنان بین 35 تا 60 سال یافت می شود. حدود 90 تا 95 درصد از افرادی که تحت تأثیر PBC قرار می گیرند دارای تیترهای قابل توجهی از آنتی بادی های ضدمیتوکندری هستند.

AMA اتوآنتی بادی هایی هستند که علیه آنتی ژن های درون بدن ایجاد می شوند. نه نوع آنتی ژن AMA (M1 – M9) وجود دارد که از بین آنها M2 و M9 بیشترین احتمال ایجاد بیماری را دارند (از نظر بالینی مهم). وجود نوع M2 AMA به ویژه در PBC مشهود است، در حالی که انواع دیگر ممکن است در شرایط دیگر یافت شوند. برخی از آزمایشگاه ها AMA-M2 را به عنوان یک آزمایش خاص تر برای PBC ارائه می دهند.

سوالات رایج

آزمایش چگونه استفاده می شود؟

آزمایش آنتی بادی ضدمیتوکندری (AMA) یا آزمایش AMA-M2 ممکن است برای کمک به تشخیص کلانژیت صفراوی اولیه (PBC) تجویز شود.

سایر آزمایشاتی که ممکن است سفارش داده شوند عبارتند از:

 • آنتی بادی های ماهیچه صاف (SMA)
 • آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA)
 • آلکالین فسفاتاز (ALP)
 • سطح IgM
 • بیلی روبین
 • آلبومین
 • زمان پروترومبین (PT)
 • پروتئین واکنشی C (CRP)
 • GGT

این آزمایش‌ها اغلب به تشخیص PBC کمک می‌کنند و آن را از سایر بیماری‌های خودایمنی که باعث آسیب کبدی می‌شوند متمایز می‌کنند، و ممکن است برای کمک به پیش‌بینی اینکه آیا ممکن است فرد به پیوند کبد نیاز داشته باشد مفید باشد.

چه زمانی سفارش داده می شود؟

آزمایش AMA یا AMA-M2 زمانی تجویز می شود که یک پزشک مشکوک باشد که فردی دارای یک اختلال خود ایمنی مانند PBC است که بر کبد تأثیر می گذارد. یک فرد ممکن است علائمی داشته باشد که عبارتند از:

 • خارش (خارش)
 • زردی
 • خستگی
 • درد شکم
 • کبد بزرگ شده

بسیاری از افراد مبتلا به PBC اولیه هیچ علامتی ندارند. این بیماری اغلب در ابتدا شناسایی می شود زیرا یک فرد نتایج غیر طبیعی روی پانل کبدی (افزایش آنزیم های کبدی)، به ویژه آلکالین فسفاتاز (ALP) دارد.

آزمایش AMA یا AMA-M2 ممکن است به همراه یا به دنبال انواع آزمایش‌هایی که برای کمک به تشخیص و/یا رد سایر علل بیماری یا آسیب کبدی استفاده می‌شوند، تجویز شود. این علل می تواند شامل عفونت هایی مانند هپاتیت ویروسی، مواد مخدر، سوء مصرف الکل، سموم، شرایط ژنتیکی، شرایط متابولیک و هپاتیت خودایمن باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

AMA و AMA-M2 به خودی خود تشخیصی PBC نیستند، اما در ارتباط با سایر آزمایشات آزمایشگاهی و علائم بالینی، می توان PBC را تشخیص داد. بیوپسی کبد ممکن است برای جستجوی علائم مشخصه PBC در بافت کبد و تایید تشخیص انجام شود، اما همیشه ضروری نیست. اسکن تصویربرداری از کبد نیز ممکن است برای بررسی انسداد مجرای صفراوی تجویز شود.

حدود 50 درصد از موارد PBC قبل از اینکه فرد علائم قابل توجهی داشته باشد، کشف می شود.

چه چیزی باعث کلانژیت صفراوی اولیه (PBC) می شود؟

علت در حال حاضر مشخص نیست. این عفونی نیست و ارثی نیست، اگرچه ممکن است در برخی از خانواده ها حساسیت بیشتری برای ایجاد اختلالات خودایمنی ایجاد شود. این بیماری در هر فردی در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما عمدتاً در زنان میانسال دیده می شود.

PBC چقدر سریع پیشرفت می کند؟

پیش بینی سیر و شدت PBC دشوار است. بسیاری از افراد تا سال ها هیچ علائمی ندارند یا علائم کمی خواهند داشت.

آیا می توانم آزمایش AMA یا AMA-M2 را در مطب پزشک خود انجام دهم؟

خیر، این آزمایش به تجهیزات تخصصی نیاز دارد و توسط همه آزمایشگاه ها ارائه نخواهد شد. احتمالاً خون شما به آزمایشگاه مرجع ارسال خواهد شد.

اگر AMA داشته باشم، آیا آنتی بادی ها از بین می روند؟

سطح آنتی بادی (تیتر) ممکن است در طول زمان متفاوت باشد، اما در بیشتر موارد، هنگامی که یک فرد AMA قابل تشخیص داشته باشد، آن شخص به این کار ادامه می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

86 − 81 =

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم