Bruising

کبودی های تصادفی

در حقیقت عوامل بسیار زیادی وجود دارد که منجر به ایجاد کبودی های تصادفی شدن سطح  پوست می  شود. البته در بسیاری از موارد ایجاد کبودی ها نگران کننده نمی باشد.اما بهتر است که با علل گوناگون ایجاد کبودی ها آشنایی داشته باشید. زیرا تشخیص کبودی و علت های آن همراه با گزینه های درمانی می تواند در بهبود سلامت شما موثر باشد.از این رو در این بخش برخی از شایع ترین علت های کبودی را بررسی خواهیم کرد.

آسیب های ورزشی

آسیب های  ورزشی به  مواردی گفته می شود که هنگام ورزش رخ می دهد. از این رو آسیب های ورزشی می تواند شامل استخوان های شکسته، فشار، دررفتگی، تاندون های پاره شده و تورم عضلات است.

ترومبوسیتوپنی

ترومبوسیتوپنی به تعداد پلاکت هایی گفته می شود که کمتر از حد نرمال است. این بیماری می تواند توسط طیف گسترده ای از شرایط ایجاد شود. علائم آن با توجه به شدت بیماری می تواند متفاوت باشد .  به گونه ای که این علائم شامل کبودی های قرمز، بنفش یا قهوه ای، بثورات با نقاط کوچک قرمز یا بنفش، خونریزی بینی، خونریزی لثه، خونریزی طولانی مدت، خون در مدفوع و ادرار، استفراغ خونین و خونریزی شدید قاعدگی باشد.

بیماری فون ویلبراند

بیماری فون ویلبراند نوعی بیماری خونریزی است که در اثر کمبود فاکتور فون ویلبراند (VWF) ایجاد می شود. اگر سطح VWF  شما پایین باشد، پلاکت ها نمی توانند به درستی لخته شوند و همین امر منجر به خونریزی طولانی مدت می شود. از این رو علائم شایع آن شامل کبودی آسان، خونریزی بیش از حد بینی، خونریزی طولانی مدت پس از آسیب دیدگی، خونریزی از لثه و خونریزی غیرطبیعی شدید در دوران قاعدگی می باشد.

آسیب به ناحیه سر

آسیب به ناحیه سر از وضعیت های اورژانسی بوده که نیاز دارد به صورت فوری درمان شود. صدمات ایجاد شده در ناحیه سر، شامل شکستگی جمجمه، گرفتگی مغزی  و زخم های ایجاد شده بر روی پوست سر می باشد.علائم خطرناک و اضطراری در اثر ضربه به ناحیه سر شامل از دست دادن هوشیاری، تشنج، استفراغ، تعادل یا مشکلات هماهنگی، بی نظمی، حرکات غیر طبیعی چشم، سردرد مداوم یا بدتر، کاهش کنترل عضلات، فراموشی، خروج مایعات شفاف از گوش یا بینی  و بروز خواب آلودگی شدید است.

پیچ خوردگی مچ پا

زمانی که پا به طور ناگهانی پیچ می خورد و از حالت طبیعی خارج شود، به نوارهای سخت رباط ها آسیب وارد می شود. استخوان های پا را احاطه کرده و به هم متصل می کنند. تورم ، حساسیت به لمس ، کبودی ، درد ، عدم توانایی در تحمیل وزن بر روی مچ پا آسیب دیده ، تغییر رنگ پوست و سفتی از علائم احتمالی این بیماری است.

کشیدگی های عضلانی

کشیدگی های عضلانی هنگامی رخ می دهد که عضله بیش از حد کشیده شده یا در اثر استفاده بیش از حد یا آسیب دیدگی پاره شده باشد. علائم کشیدگی عضلانی شامل شروع ناگهانی درد، محدودیت حرکت ، کبودی یا تغییر رنگ ، تورم ، احساس گره خوردن ، اسپاسم عضلات و سفتی در آن ها می باشد. البته لازم به ذکر است که دردهای خفیف تا متوسط ​​را می توان با استراحت در خانه، یخ، فشرده سازی، ارتفاع، گرما ، کشش ملایم و داروهای ضد التهاب درمان کرد. اگر درد، کوفتگی یا تورم در عرض یک هفته فروکش نکرد یا شروع به بدتر شدن کرد ، اگر ناحیه آسیب دیده بی حس است یا خونریزی دارد ، اگر نمی توانید راه بروید یا نمی توانید بازوها را حرکت دهید ، فوری به پزشک مراجعه کنید.

هموفیلی A

این یک اختلال خونریزی ارثی است که در آن فرد فاقد و دارای مقدار کمی پروتئین خاص به نام فاکتورهای لخته شدن است و در نتیجه خون به درستی لخته نمی شود. علائم بیماری به دلیل نقص در ژن ها ایجاد می شود که تعیین می کند بدن چگونه این فاکتورهای VIII ، IX یا XI را ایجاد می کند. کمبود این عوامل باعث خونریزی آسان و مشکل لخته شدن خون در افراد مبتلا می شود. خونریزی خود به خودی ، کبودی آسان ، خونریزی بینی ، خونریزی لثه ، خونریزی طولانی مدت پس از جراحی یا آسیب ، خونریزی از مفاصل ، خونریزی داخلی یا خونریزی در مغز از دیگر علائم احتمالی در بیماری هموفیلی می باشد.

بیماری کریسمس (هموفیلی B)

با این اختلال ژنتیکی نادر ، بدن فاکتور IX کمی تولید کرده یا هیچ فاکتوری ندارد. این بیماری معمولاً در نوزادی یا اوایل کودکی تشخیص داده می شود. خونریزی طولانی مدت ، کبودی غیر قابل توضیح ، کبودی بیش از حد، خونریزی از لثه یا خونریزی طولانی مدت از بینی از جمله این علائم است. البته ممکن است خون نامشخص در ادرار یا مدفوع دیده شود و خونریزی داخلی در مفاصل جمع شود که باعث درد و تورم شود.

کمبود فاکتورهای VII، X، V، II

کمبود فاکتورهای VII، X، V، II یک  اختلال ژنتیکی بوده که از طریق ژن منتقل می شود، اما ممکن است به دلیل داروهای خاص یا بیماری پزشکی دیگری ایجاد شود. هم چنین کمبود فاکتور های ذکر شده باعث ایجاد وقفه در مکانیسم لخته شدن طبیعی خون می گردد. علائم این بیماری شامل خونریزی غیرطبیعی بعد از زایمان، جراحی یا زخمی شدن بوده و هم چنین کبودی، خون دماغ شدن، خونریزی لثه و دوره های قاعدگی سنگین یا طولانی مدت می باشد. و اما در موارد شدیدتر، کمبود این  فاکتورها می تواند منجر به از بین بردن غضروف در مفاصل در اثر خونریزی و خونریزی در روده، معده، عضلات یا سر باشد.

رگ های واریسی

رگ های واریسی که معمولا در ناحیه پاها ایجاد می شود، به گونه ای است که در صورت عملکرد نامطلوب رگ ها، منجر به بزرگ شدن، گشاد شدن و پر شدن از خون می شوند. در مراحل اولیه  این بیماری، رگ های وریدی متورم شده و شکل نامطلوبی پیدا می کنند. این تورم ممکن است همراه با درد، تورم ، سنگینی و درد در رگ های بزرگ یا اطراف آن نیز ممکن است رخ دهد. در موارد شدیدتر هم، وریدها می توانند خونریزی کرده و زخم ایجاد کنند.

ترومبوز ورید عمقی (DVT)

در واقع بیماری ترومبوز ورید عمقی از دسته بیماری های اورژانسی بوده که در آن لخته خون در اعماق بدن رخ می دهد و نیاز به مراقبت های ویژه دارد. زیرا لخته های خون ایجاد شده ممکن است، باعث آمبولی در ناحیه ریه شود. علائم آن شامل تورم در پا، مچ پا یا پا (معمولاً در یک طرف) ، گرفتگی درد ساق پا در ناحیه آسیب دیده و درد شدید یا غیرقابل وصف در پا و مچ پا می باشد. از دیگر علائم می توان به احساس گرما در ناحیه پوست اشاره نمود. هم چنین پوست روی ناحیه آسیب دیده رنگ پریده یا به رنگ مایل به قرمز یا مایل به آبی تبدیل می شود.

سخن آخر

برای کنترل از کبود شدن بدن، می توان در بازی یا ورزش به صورت محتاطانه عمل نمود. کبودی های ایجاد شدده در واقع در اثر اتفاقات طبیعی رخ می دهد که  به مرور زمان بهبود می یابد. اما اگر کبودی در طی سه هفته بهبود نیافت و برطرف نشد، بهتر است که به پزشک مراجعه کرده و با انجام معاینه توسط پزشک و انجام آزمایش خون در آزمایشگاه دلیل ایجاد کبودی ها را مشخص نمایید.

 

 

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم