هیدروکسی پروژسترون

هیدروکسی پروژسترون

در یک نگاه

چرا باید آزمایش شود؟

برای غربالگری، تشخیص و نظارت بر درمان هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)؛ گاهی اوقات برای کمک به رد سایر شرایط با علائم مشابه

چه زمانی باید آزمایش شود؟

به عنوان بخشی از یک غربالگری معمول نوزاد در زمانی که جنسیت نوزاد مشخص نیست (آلیت تناسلی مبهم). هنگامی که یک زن رشد موهای صورت و بدن (هیرسوتیسم) یا علائم دیگری را که می‌تواند به افزایش هورمون‌های جنسی مردانه مرتبط باشد، داشته باشد. هنگامی که یک کودک پسر رشد جنسی زودرس دارد. به طور دوره ای برای نظارت بر درمان CAH

نمونه مورد نیاز است؟

نمونه خونی که از رگ بازوی شما گرفته می شود یا خون از چوب پاشنه برای نوزاد

آمادگی آزمایش لازم است؟

هیچ، اما ممکن است یک مجموعه صبح زود درخواست شود. همچنین ممکن است درخواست شود که نمونه خون در یک زمان خاص در طول چرخه قاعدگی یک زن جمع آوری شود. اگر بیمار استروئید مصرف می کند، آزمایش نباید تجویز شود.

چه چیزی در حال آزمایش است؟

17-هیدروکسی پروژسترون (17-OHP) یک هورمون استروئیدی است که به عنوان بخشی از فرآیند ساخت هورمون کورتیزول تولید می شود. این آزمایش مقدار 17-OHP در خون را برای تشخیص و/یا ارزیابی هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH)، یک بیماری ارثی که منجر به کاهش کورتیزول و آلدوسترون آدرنال و افزایش تولید هورمون جنسی مردانه (آندروژن) می شود، اندازه گیری می کند.

 

17-OHP از کلسترول مشتق شده است. این یک هورمون استروئیدی فعال نیست، اما یک پیش ساز است که می تواند به هورمون های فعال تبدیل شود.

غدد فوق کلیوی هورمون کوریتزول را تولید می کنند که به تجزیه پروتئین، گلوکز و لیپیدها، حفظ فشار خون و تنظیم سیستم ایمنی کمک می کند. غدد فوق کلیوی همچنین هورمون‌های استروئیدی دیگری مانند آلدوسترون را تولید می‌کنند که به تنظیم سطح نمک و فشار خون کمک می‌کند و آندروژن‌ها، موادی که مانند تستوسترون باعث ایجاد ویژگی‌های جنسی مردانه و همچنین اثرات دیگر می‌شوند.

چندین آنزیم برای تکمیل مراحل مربوط به تولید کورتیزول مورد نیاز است. اگر یک یا چند مورد از این آنزیم ها کمبود یا ناکارآمد باشد، در آن صورت مقادیر ناکافی کورتیزول تولید می شود، همانطور که در مورد CAH اتفاق می افتد. شایع ترین علت CAH کمبود جزئی یا کامل آنزیم 21-هیدروکسیلاز است که حدود 90 درصد موارد را تشکیل می دهد.

از آنجایی که سطح پایین کورتیزول باعث افزایش سطح هورمون هیپوفیز خاصی می شود که رشد آدرنال و تولید هورمون (هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک یا ACTH) را تحریک می کند، اندازه غده آدرنال افزایش می یابد (هیپرپلازی آدرنال). با این حال، افزایش اندازه و فعالیت نمی تواند بر بلوک تولید کورتیزول غلبه کند. مواد دیگری مانند 17 هیدروکسی پروژسترون و آندروژن ها که به آنزیم معیوب نیاز ندارند بیش از حد تولید می شوند. به همین دلیل است که آزمایش 17-OHP می تواند به تشخیص CAH کمک کند.

CAH گروهی از اختلالات ارثی است که توسط جهش های ژنی خاص ایجاد می شود و با کمبود آنزیم مرتبط با کورتیزول همراه است. حدود 90 درصد موارد CAH به دلیل جهش در ژن 21-هیدروکسیلاز (همچنین CYP-21 یا P450c1 یا CYP21A2 نیز نامیده می شود) ایجاد می شود و ممکن است به دلیل تجمع 17-OHP در خون شناسایی شود. این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که هر دو ژن، یکی از والدین، دارای جهش‌هایی باشند که فعالیت آنزیمی را که ژن کد آن را کاهش می‌دهد یا متوقف می‌کند. والدین ممکن است ناقل باشند و ناقلین ممکن است هیچ علامتی از بیماری نداشته باشند.

CAH با کمبود 21 هیدروکسیلاز به دو صورت شدید یا خفیف به ارث می رسد:

اشکال شدید می تواند باعث شود نوزادانی با کمبودهای جدی آلدوسترون و کورتیزول متولد شوند که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد. این شکل شدید اغلب در دوران نوزادی در طول غربالگری معمول نوزادان یا در اوایل دوران کودکی تشخیص داده می شود. اگر با غربالگری تشخیص داده نشود، ممکن است در اوایل کودکی با علائم و نشانه هایی مانند استفراغ، بی حالی، کمبود انرژی (بی حالی)، خوب غذا نخوردن، عدم رشد، کم آبی بدن و فشار خون پایین، به ویژه در بیماری حاد ظاهر شود. آندروژن های اضافی، ایجاد ویژگی های جنسی مردانه در زنان (ویریلیزاسیون) می تواند رخ دهد. نوزادان دختر ممکن است اندام های جنسی داشته باشند که به وضوح مرد یا زن نیستند (تناسلی مبهم) که تعیین جنسیت آنها را در ابتدا دشوار می کند. زنان ممکن است در دوران کودکی و نوجوانی دارای رشد موهای زائد در صورت و بدن (هیرسوتیسم) و سایر خصوصیات جنسی ثانویه مردانه و همچنین قاعدگی نامنظم باشند. مردان مبتلا به این عارضه در بدو تولد طبیعی به نظر می رسند، اما ممکن است ویژگی های جنسی را زودتر از موعد شروع کنند و در آینده در معرض خطر مشکلات باروری باشند.

در شکل خفیف تر و در عین حال رایج تر CAH به دلیل کمبود 21-هیدروکسیلاز، ممکن است تنها کمبود جزئی آنزیم وجود داشته باشد. این نوع، که گاهی اوقات CAH دیر شروع یا غیر کلاسیک نامیده می شود، می تواند علائمی داشته باشد که در هر زمانی در دوران کودکی، نوجوانی یا بزرگسالی ظاهر می شود. علائم ممکن است مبهم باشد، ممکن است به آرامی در طول زمان ایجاد شود و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. اگرچه این شکل از CAH تهدید کننده زندگی نیست، اما ممکن است باعث مشکلاتی در رشد، رشد و بلوغ در کودکان شود و ممکن است منجر به ناباروری در بزرگسالان شود.

سوالات متداول

چگونه استفاده می شود؟

تست 17 هیدروکسی پروژسترون (17-OHP) برای غربالگری هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH) استفاده می‌شود و ممکن است همراه با سایر آزمایش‌ها برای کمک به تشخیص و نظارت بر CAH استفاده شود.

غربالگری

تست 17-OHP به طور معمول به عنوان بخشی از غربالگری نوزادان در ایالات متحده برای تشخیص CAH به دلیل کمبود 21 هیدروکسیلاز سفارش داده می شود.

آزمایش 17-OHP ممکن است برای غربالگری CAH در کودکان بزرگتر یا بزرگسالان قبل از ظاهر شدن علائم یا تأیید تشخیص CAH در افراد دارای علائم استفاده شود.

 

تشخیص

اندازه‌گیری 17-OHP در خون ممکن است برای کمک به تشخیص CAH در کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالانی که ممکن است شکل خفیف‌تری داشته باشند، استفاده شود.

نظارت بر

اگر کمبود 21-هیدروکسیلاز برای فردی تشخیص داده شود، آزمایش 17-OHP همراه با فعالیت رنین پلاسما، تست های آندروستندیون و تستوسترون ممکن است به طور دوره ای برای نظارت بر اثربخشی درمان استفاده شود.

رد CAH

گاهی اوقات ممکن است از آزمایش 17-OHP همراه با سایر آزمایشات هورمونی برای کمک به رد کردن CAH در زنانی که علائمی مانند موهای زائد صورت و بدن و پریودهای نامنظم دارند استفاده شود. این شامل زنان مشکوک به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و ناباروری و به ندرت زنان مشکوک به سرطان آدرنال یا تخمدان می شود.

آزمایش 17-OHP، به ویژه آزمایش غربالگری نوزاد، ممکن است نتایج مثبت کاذب ایجاد کند. اگر سطح بالا باشد اما آنقدر بالا نباشد که تشخیص CAH باشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری انجام شود، مانند:

 • فعالیت رنین پلاسما
 • آندروستندیون
 • تستوسترون
 • تست های دیگر

 

آزمایش تحریک ACTH نیز ممکن است به عنوان یک آزمایش پیگیری تجویز شود. در CAH، تحریک ACTH به طور قابل توجهی سطوح 17-OHP را افزایش می دهد.

آزمایش ژنتیکی ممکن است برای شناسایی جهش‌های ژن CYP21A2 که می‌تواند باعث این بیماری شود، انجام شود.

آزمایش کاریوتایپ ممکن است به عنوان یک آزمایش پیگیری برای تشخیص اختلالات کروموزومی و کمک به تعیین جنسیت نوزاد تجویز شود.

ممکن است برای اندازه گیری سطوح سدیم و پتاسیم فرد، الکترولیت ها سفارش داده شود.

چه زمانی سفارش داده می شود؟

تست 17-OHP به‌عنوان بخشی از غربالگری نوزاد سفارش داده می‌شود و در صورت افزایش تست غربالگری به منظور تایید نتایج اولیه ممکن است تکرار شود.

آزمایش 17-OHP ممکن است زمانی تجویز شود که یک نوزاد یا کودک خردسال علائم و نشانه های نارسایی آدرنال یا CAH را داشته باشد. برخی از علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بی حالی، کمبود انرژی (بی حالی)
 • خوب غذا نخوردن
 • رنگ پوستی که برنزه تر از آن چیزی که انتظار می رفت به نظر می رسد
 • کم آبی بدن
 • فشار خون پایین
 • اندام های جنسی که به وضوح مرد یا زن نیستند (تناسلی مبهم)
 • ایجاد خصوصیات جنسی ثانویه مردانه (ویریلیزاسیون)
 • آکنه

این آزمایش ممکن است گاهی اوقات در کودکان بزرگتر یا در بزرگسالان که به شکل خفیف تر CAH (دیر شروع) مشکوک باشد، تجویز شود. آزمایش 17-OHP همچنین ممکن است زمانی انجام شود که یک دختر یا زن علائمی را تجربه کند که ممکن است به دلیل CAH یا ممکن است به دلیل بیماری دیگری مانند PCOS باشد. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • موهای زائد صورت و بدن (هیرسوتیسم)
 • فقدان یا نامنظم بودن دوره های قاعدگی (قاعدگی)
 • توسعه خصوصیات جنسی ثانویه مرد
 • ناباروری

آزمایش ممکن است بر روی پسران یا مردان انجام شود که:

 • بلوغ زودرس (زودرس).
 • ناباروری

هنگامی که فردی با کمبود 21 هیدروکسیلاز تشخیص داده شد، ممکن است آزمایش 17-OHP به صورت دوره ای برای نظارت بر اثربخشی درمان تجویز شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

اگر غلظت 17-OHP نوزاد یا نوزادی به طور قابل توجهی افزایش یافته باشد، احتمالاً او CAH دارد. اگر سطح متوسطی در فردی افزایش یافته باشد، آن فرد ممکن است یک مورد کمتر شدید CAH داشته باشد یا ممکن است کمبود 11 بتا هیدروکسیلاز داشته باشد (یک نقص آنزیمی دیگر که با CAH مرتبط است).

نتایج نرمال 17-OHP به این معنی است که احتمال دارد فرد مورد آزمایش به دلیل کمبود 21 هیدروکسیلاز CAH نداشته باشد.

غلظت کم یا کاهش در یک فرد مبتلا به CAH نشان دهنده پاسخ به درمان است. سطوح بالا یا افزایش ممکن است نشان دهنده نیاز به تغییرات در درمان باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

گاهی اوقات تحریک ACTH برای افزایش دقت تشخیصی تست 17-OHP مورد نیاز است. این آزمایش شامل اندازه گیری سطح کورتیزول در خون فرد قبل و بعد از تزریق ACTH مصنوعی است. در CAH، تحریک ACTH به طور قابل توجهی سطوح 17-OHP را افزایش می دهد.

نوزادان نارس اغلب سطوح بالای 17-OHP دارند. ممکن است نیاز باشد که غربالگری نوزاد در زمان دیگری تکرار شود.

به ندرت، آزمایش 17-OHP قبل از تولد ممکن است بر روی مایع آمنیوتیک برای تشخیص و درمان CAH در جنین در طول بارداری انجام شود. درمان جنین قبل از تولد بحث برانگیز است.

اگر هیچ جهش در ژن CYP21A2 در طول آزمایش ژنتیکی شناسایی نشد، آیا می توانم CAH داشته باشم؟

آره. آزمایش رایج‌ترین جهش‌ها را شناسایی می‌کند، اما جهش‌هایی را که نادر هستند شناسایی نمی‌کند. اگر جهش خاصی در اعضای خانواده شما شناسایی شده است، باید از نظر آن جهش آزمایش شوید. همچنین، این آزمایش تنها CAH را به دلیل کمبود 21 هیدروکسیلاز تشخیص می دهد. سایر انواع کمتر رایج CAH جهش در ژن CYP21A2 ندارند.

آیا باید به همه پزشکان مراقبت های بهداشتی خود بگویم که آیا CAH دارم؟

بله، این نکته مهمی است که همه پزشکان شما بدانند. اکثر افراد مبتلا به CAH به جایگزینی منظم یک یا چند هورمون نیاز دارند و باید تحت نظر باشند.

اگر من CAH داشته باشم یا فرزندم داشته باشد، آیا اعضای خانواده من باید آزمایش شوند؟

در این مورد باید با پزشک یا مشاور ژنتیک خود صحبت کنید. از آنجایی که CAH ناشی از یک جهش ژنتیکی اتوزومال مغلوب است، هر دو والدین باید یک ژن تغییر یافته داشته باشند تا کودک به این بیماری مبتلا شود. اگر پدر و مادر هر دو ناقل باشند، احتمال ابتلای هر کودک به این عارضه 25 درصد است.

چه مدت طول می کشد تا نتایج 17-هیدروکسی پروژسترون بدست آید؟

این بستگی به آزمایشگاهی دارد که آزمایش را انجام می دهد. تست 17-OHP نیاز به تجهیزات تخصصی دارد و توسط هر آزمایشگاهی ارائه نمی شود. ممکن است لازم باشد نمونه خون خود را به یک آزمایشگاه مرجع ارسال کنید و ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد تا نتایج در دسترس باشد.

چگونه پزشک می تواند جنسیت نوزادی را با اندام های جنسی مشخص کند که به وضوح مرد یا زن نیستند؟

تجزیه و تحلیل کروموزوم (کاریوتایپینگ) می تواند برای تشخیص اینکه آیا نوزاد دارای کروموزوم جنسی XX (مونث) یا XY (مرد) است انجام می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

31 − 23 =

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم