زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی از نمونه عفونت های ویروسی بوده که عامل آن ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) می باشد.البته زگیل های تناسلی را می توان به دو دسته پر خطر و کم خطر تقسیم بندی نمود.                           به گونه ای که ویروس HPV کم خطر مشکل ساز نبوده و به راحتی قابل درمان می باشد. در حالی که زگیل تناسلی پرخطر می تواند باعث سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و سرطان دهانه واژن در زنان شود.

بررسی علت ایجاد زگیل تناسلی

اگر ویروس پاپیلوم انسانی  پوست ناحیه تناسلی و مقعد را عفونی نماید، زگیل تناسلی به وجود می آید. در حقیقت این مورد از شایع ترین عفونتهای ناشی از تماس های جنسی به شمار می آید. البته لازم به ذکر است که بیش از صد نوع ویروس پاپیلوم وجود دارد، به طوری که بخش‌های مختلفی از بدن مانند دست و پا را درگیر خواهد کرد. اما حدود سی نوع ویروس پاپیلوم داخل و اطراف ناحیه تناسلی و مقعد وجود دارد، ولی میان انواع مختلف از ویروس HPV، عامل ایجاد زگیل تناسلی فقط دو ویروس نوع ششم و یازدهم آن می باشد. درضمن این ویروس در بین آقایان و بانوان مشترک بوده و از راه تماس پوستی سرایت می کند، بنابراین با تماس نزدیک ناحیه تناسلی نیز منتقل می ‌شود و انتقال آن لزوماً منوط به رابطه جنسی دخولی واژینال یا مقعدی نیست. حتی این احتمال وجود دارد که  زگیل تناسلی هنگام زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود،  البته این اتفاق به ندرت رخ می‌ دهد.  این بیماری از راه بوسیدن، در آغوش گرفتن، استفاده اشتراکی از حوله یا حمام، شنا در استخر عمومی، صندلی توالت، لیوان، بشقاب یا دیگر وسایل غذا خوری مشترک منتقل نمی ‌شود.

نشانه‌ ها

در حقیقت افرادی که مبتلا به ویروس HPV هستند علائمی از خود نشان نمی دهند. حتی ممکن است، زگیل، در فرد مبتلا پس از سه تا چند هفته و تا چند سال طول بکشد، تا بر روی پوست ظاهر شود. هم چنین شکل ظاهری زگیل ها می تواند متفاوت باشد. به گونه ای که می تواند به صورت برآمدگی‌ها یا زائده ‌های گوشتی کوچک یا به صورت تغییرات پوستی داخل یا روی ناحیه تناسلی یا مقعدی دیده شود. در زنان، زگیل های تناسلی بیشتر در مجرا ظاهر می شوند. اما می توانند در نزدیکی مقعد، گردن رحم یا واژن نیز ایجاد شوند. و اما در مردان، در نوک آلت تناسلی، کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر می شوند. البته  این بیماری به ندرت باعث ناراحتی یا درد می شوند ، اگرچه ممکن است خارش داشته باشند یا احساس حساسیت کنند.

عوامل خطر ابتلا به زگیل تناسلی

در حقیقت افرادی که بیشتر از یک شریک جنسی دارند، بیشتر از دیگر افراد در معرض خطر خواهند بود. هم چنین خطر ابتلا به این ویروس، برای کسانی از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار بوده و یا عمل هایی نظیر پیوند اعضا کرده اند، بیشتر از دیگر افراد بوده و نیاز به مراقبت های بیشتری خواهند داشت. از این رو برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری، می توان رابطه جنسی خود را محدود کرده و در زمان رابطه هم از کاندوم استفاده نمود.

راه های تشخیص و تست HPV

برای این موضوع لازم است در ابتدا بیمار معاینه شود اگر مورد مشکوکی مشاهده شد از بیمار تست hpv گرفته شود و در صورتی که تست hpv بیمار مثبت بود برای درمان اقدام شود.

تست hpv

تست hpv در آزمایشگاه میتواند از وجود ویروس پاپیلوم انسانی آگاه سازد در واقع تست hpv در انسان وجود این بیماری را تشخیص داده و پس از مثبت بودن این آزمایش باید مراحل درمانی شروع شود.

معاینه بالینیتست hpv

برای معاینه بالینی می توان به متخصص مراجعه کرده تا نواحی دستگاه تناسلی را مشاهده کند و علائم بیماری را تشخیص دهد. ممکن است معاینه داخلی واژن یا مقعد برای بررسی وجود زگیل ‌های داخلی انجام شود.

آزمایش پاپ اسمیر:  

آزمایش پاپ اسمیر در زنان انجام می شود. در این آزمایش از نواحی دستگاه تناسلی نمونه برداری می شود. علاوه بر این باید آزمایش اچ پی وی تایپ نیز انجام شود.

کولپوسکوپی و بیوپسی: 

این روش فقط برای خانم ها قابل انجام است. برای این کار، پزشک با استفاده از روش کولپوسکوپی و با نمونه گیری قسمت کوچکی از بافت دهانه رحم، نمونه را در زیر میکروسکوپ بررسی خواهد کرد.

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

57 + = 67

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم