راهنمای نمونه گیری ادرار اطفال

به جهت حساسيت نوزادان به عوامل عفونت زا و ضعيف بودن سيستم ايمني در نوزادان و اطفال، تشخيص بيماري هاي عفوني در اين سنين داراي اهميت بسيار فراوان مي باشد. رعايت موارد زیر و داشتن صبر و حوصله جهت گرفتن نمونه ادرار اطفال بسيار مهم مي باشد. توجه داشته باشید برای تهیه نمونه ادرار اطفال، كيسه ادرار متناسب با جنسيت كودك انتخاب شود. اين كيسه كاملا استريل بوده و يك بار مصرف مي باشد.
ابتدا منطقه تناسلي کودک با آب و صابون به طور كامل شسته شود (پوست اين ناحيه نمي بايست حاوي روغن، پودر يا لوسيون يا آلوده به مدفوع باشد).
اجازه دهید تا ناحیه تمیز شده و خشک شود و سپس برای خشک شدن سریع به اطراف ناحیه تمیز شده دستمال یا کاغذ توالت نکشید.
کیسه مخصوص جمع آوری ادرار نوزادان یا اطفال را به خوبی به ناحیه تناسلی کودک بچسبانید (در هنگام خواب راحت تر مي توان به كودك كيسه نصب كرد).
نوزاد پسر : براي پسر ها بهتر است عمل چسباندن كيسه از بالا به پایین صورت پذيرد.
نوزاد دختر: براي دختر ها بهتر است عمل چسباندن كيسه از پايين به بالا صورت پذيرد تا مجراي ادرار كاملا در قسمت سوراخ كيسه قرار گرفته و ادرار بيرون ريخته نشود قسمت پرینه (اطراف ناحیه تناسلی) را بکشید تا چین های پوست از هم باز شوند و قسمت خروجی تناسلی (واژن) دیده شود، مطمئن شوید که از قسمت باریک پوست بین مقعد و واژن عمل چسبانیدن کیسه شروع شود و فشار انگشتان دست برروی کیسه از این قسمت به طرف بیرون صورت گیرد.
هر 15 دقيقه ورود ادرار به كيسه را كنترل كنيد. به محض جمع آوري نمونه، كيسه را جدا و پس از تا زدن قسمت فوقاني برچسب مشخصات را برروي آن نصب كنيد.
فوراً پس از ادرار نمودن نوزاد (کودک) در کیسه جمع آوری، کیسه حاوی نمونه را به داخل ظرف مخصوص و استریل ادرار منتقل نمایید. از تخلیه کیسه به ظرف جدا” خودداری نمایید.
نمونه تهیه شده فورا پس ازجمع آوری در یخچال قرارداده شود و طی حداکثر یک ساعت به آزمایشگاه تحویل گردد.