ذات-الریه

ذات الریه چیست؟

پنومونی یک عفونت در ریه ها است که می تواند توسط عوامل بیماری زا مانند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها ایجاد شود. پنومونی می تواند زمانی ایجاد شود که سیستم ایمنی به درستی کار نکند یا توسط یک پاتوژن غلبه کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ریه ها ملتهب می شوند، که می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند.

علائم پنومونی متفاوت است اما اغلب شامل سرفه، تولید مخاط، تب، لرز و تنگی نفس است. بسیاری از موارد ذات الریه خفیف هستند، اما برخی از افراد به ذات الریه شدیدتر مبتلا می شوند که می تواند منجر به آسیب جدی ریه و سایر عوارض تهدید کننده زندگی شود.

ذات الریه زمانی که در کودکان، افراد مسن و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف یا سایر مشکلات سلامتی رخ می دهد، بیشتر خطرات جدی برای سلامتی ایجاد می کند. از آنجایی که ذات‌الریه علل بالقوه زیادی دارد و می‌تواند در افراد مبتلا به شرایط سلامتی شدیدتر باشد، یکی از علل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.

انواع ذات الریه چیست؟

انواع مختلفی از پنومونی وجود دارد که به طور کلی بر اساس محل ایجاد عفونت و علت اصلی عفونت طبقه بندی می شوند. برخی از دسته های رایج پنومونی عبارتند از:

ذات الریه اکتسابی از جامعه: هنگامی که ذات الریه در افرادی که اخیراً در بیمارستان بستری نشده اند رخ می دهد، به عنوان پنومونی اکتسابی از جامعه طبقه بندی می شود. این شامل “پنومونی راه رفتن” است که یک اصطلاح غیرپزشکی است که به ذات الریه با علائم خفیف اشاره دارد.

  • پنومونی اکتسابی بیمارستانی: این نوع ذات الریه در نتیجه عفونتی که فرد در بیمارستان بستری است ایجاد می شود.
  • پنومونی مرتبط با ونتیلاتور: ونتیلاتور وسیله ای است که از یک لوله تنفسی برای کمک به افرادی که قادر به نفس کشیدن خود نیستند استفاده می کند. هنگامی که افراد در نتیجه استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی به ذات الریه مبتلا می شوند، به آن پنومونی مرتبط با ونتیلاتور می گویند.
  • پنوموسیستیس پنومونی: این نوع پنومونی در اثر عفونت قارچی ایجاد می شود و در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند شایع است.
  • پنومونی آسپیراسیون: پنومونی آسپیراسیون زمانی رخ می دهد که غذا، بزاق، استفراغ یا ماده دیگری وارد ریه ها شود. این مواد می توانند حامل پاتوژن های عفونی باشند یا ریه ها را ملتهب یا مسدود کرده و باعث عفونت ذات الریه شوند.

شناخت مقوله ذات الریه می تواند به پزشکان کمک کند تا میکروب خاص عامل عفونت را سریعتر شناسایی کنند و درمانی را که به احتمال زیاد مؤثر است آغاز کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 4

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم