تست گلوکز

تست گلوکز

گلوکز چیست؟

گلوکز نوعی قند است که سلول های بدن انسان از آن به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می کنند. بدن شما غذایی که می خورید را به گلوکز و سایر مواد تجزیه می کند. کبد شما گلوکز اضافی را ذخیره می کند و می تواند آن را در مواقعی که غذا نمی خورید تولید کند. گلوکز وارد جریان خون شما می شود، جایی که هورمونی به نام انسولین به رساندن گلوکز به سلول های بدن کمک می کند. گلوکز بیش از حد در خون می تواند نشانه دیابت باشد، یک بیماری جدی پزشکی که در صورت عدم مدیریت می تواند باعث آسیب بافت و اندام شود. اگر بدن نتواند انسولین کافی بسازد یا سلول های بدن در پذیرش انسولین مشکل داشته باشند، دیابت می تواند ایجاد شود. گلوکز بسیار کم در خون هیپوگلیسمی نامیده می شود. هیپوگلیسمی اغلب توسط داروهای دیابت ایجاد می شود، اما ممکن است به دلیل شرایط سلامتی غیر مرتبط با دیابت یا سایر داروها باشد.

نقش آزمایش گلوکز

دلایل مختلفی وجود دارد که پزشک ممکن است آزمایش گلوکز را برای شما توصیه کند. اینها شامل غربالگری، تشخیص و نظارت است.

غربالگری

غربالگری به معنای استفاده از آزمایش‌هایی برای یافتن مشکلات سلامتی است، قبل از اینکه این مشکلات باعث بروز علائم یا نشانه‌هایی شوند که ممکن است شما یا پزشکتان متوجه آن شوید. اگر بیش از 40 سال دارید، اضافه وزن یا چاق هستید، یا در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید، ممکن است پزشک یک یا چند آزمایش غربالگری گلوکز را برای یافتن پیش دیابت یا دیابت تجویز کند. سطح گلوکز افراد مبتلا به پیش دیابت بالاتر از حد طبیعی است اما به اندازه کافی بالا نیست که بتوان دیابت را تشخیص داد.

 

 

تشخیص

تشخیص عبارت است از استفاده از آزمایش‌ها و روش‌هایی برای تعیین اینکه چه بیماری زمینه‌ای ممکن است باعث علائم و نشانه‌های قابل توجه شود. اگر علائم دیابت، قند خون بالا یا قند خون پایین دارید، ممکن است پزشک آزمایش گلوکز را برای شما تجویز کند. آزمایش گلوکز ممکن است با سایر آزمایشات خون یا ادرار برای تشخیص دقیق همراه باشد.

نظارت بر

اگر دیابت یا پیش دیابت برای شما تشخیص داده شده است، ممکن است پزشک از شما بخواهد که سطح گلوکز خون خود را با یک دستگاه تست یا پایش گلوکز در خانه ردیابی کنید. پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی دوره‌ای را در طول معاینات برای اطلاع از نحوه مدیریت وضعیت شما توصیه کند.

چه کسی باید آزمایش بدهد؟

پزشک شما ممکن است آزمایش گلوکز را در پانلی از آزمایش‌ها برای اطلاعات پیش‌زمینه سلامت، مانند معاینه سالانه، قرار دهد. اگر در معرض خطر بالاتر از حد متوسط دیابت هستید، ممکن است پزشکتان بخواهد شما را از نظر افزایش گلوکز غربالگری کند. عوامل خطر ابتلا به دیابت عبارتند از:

 

 • داشتن 45 سال سن یا بیشتر
 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • بیماری قلبی، فشار خون بالا یا کلسترول بالا
 • پیش دیابت
 • داشتن اعضای خانواده مبتلا به دیابت
 • کمبود فعالیت بدنی
 • نژاد آمریکایی آفریقایی تبار، آسیایی، اسپانیایی یا بومی آمریکایی/آمریکایی سرخپوست
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک

 

 

اگر باردار هستید، ممکن است پزشک آزمایش گلوکز را برای غربالگری دیابت بارداری، نوعی دیابت که با تغییرات هورمونی در دوران بارداری مرتبط است، تجویز کند. ابتلا به دیابت بارداری در صورت عدم درمان می تواند برای مادر و جنین مضر باشد و خطر ابتلا به دیابت را در سنین بالاتر افزایش دهد.

در صورت مشاهده علائم دیابت، از جمله:

 • تکرر ادرار
 • گرسنگی یا تشنگی بیش از حد
 • سوزن سوزن شدن یا از دست دادن احساس در دست ها یا پاها
 • تاری دید
 • تعداد غیر طبیعی عفونت
 • کاهش وزن بی دلیل
 • احساس خستگی بسیار
 • پوستی که خشک است
 • زخم هایی که به سرعت خوب نمی شوند
 • احساس خستگی بسیار

علاوه بر این، در صورت داشتن علائم قند خون پایین یا سایر شرایط سلامتی، پزشک ممکن است آزمایش گلوکز را تجویز کند.آزمایش گلوکز نیز بخش مهمی از مدیریت پیش دیابت و دیابت پس از تشخیص است.

انواع آزمایش گلوکز

معمولاً چندین آزمایش مختلف گلوکز برای غربالگری و تشخیص انجام می شود.

 • آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا: این آزمایش میزان گلوکز خون شما را بعد از اینکه حداقل 8 ساعت بدون خوردن یا نوشیدن چیزی جز آب صرف کرده اید، اندازه گیری می کند. این آزمایش معمولاً در صبح انجام می شود.
 • آزمایش تصادفی گلوکز پلاسما: این آزمایش همچنین میزان گلوکز خون را اندازه گیری می کند اما ممکن است در هر زمانی از روز انجام شود، چه اخیراً غذا خورده باشید یا نه. اغلب بر روی نمونه خون گرفته شده از ورید بازوی شما انجام می شود و ممکن است در پانل آزمایش خون، مانند پانل متابولیک جامع، گنجانده شود. افراد مبتلا به دیابت نیز ممکن است قند خون خود را در طول روز با استفاده از نمونه خون با انگشت و دستگاه خاصی که نتایج را در خانه ارائه می دهد، آزمایش کنند.
 • تست تحمل گلوکز: این آزمایش میزان گلوکز را بعد از ناشتا بودن در طول شب و سپس نوشیدن یک نوشیدنی شیرین اندازه گیری می کند. آزمایش تحمل گلوکز معمولاً به بیش از یک بار خونگیری در طول چند ساعت نیاز دارد.
 • آزمایش گلوکز ادرار: آزمایش گلوکز ادرار اغلب بخشی از آزمایش معمول ادرار است. آزمایشات ادرار برای وجود بسیاری از مواد در ادرار. نتایج آزمایش گلوکز ادرار از دقت کمتری نسبت به آزمایش قند خون برخوردار است، اما در صورتی که قادر به انجام آزمایش خون نباشید، پزشک ممکن است این آزمایش را تجویز کند.
 • پایش مداوم گلوکز: یک مانیتور مداوم گلوکز سطح گلوکز را از طریق یک سیم کوچک کاشته شده درست در زیر سطح پوست می خواند. این نوع نظارت می تواند روند قند خون را در طول زمان نشان دهد.
 • هموگلوبین A1c: اگرچه آزمایش هموگلوبین A1c مستقیماً گلوکز را اندازه گیری نمی کند، اما با اندازه گیری میزان هموگلوبین متصل به گلوکز، میانگین سطح گلوکز خون شما را در سه ماه گذشته نشان می دهد.
 • اگرچه آزمایش‌های گلوکز اغلب از نمونه‌های خون یا ادرار برای آزمایش و پایش دیابت استفاده می‌کنند، اما می‌توان آن‌ها را بر روی نمونه‌های مایع مغزی نخاعی (CSF) یا مایع مفصلی نیز انجام داد. سطوح غیر طبیعی گلوکز در CSF یا مایع سینوویال می تواند به دلیل عفونت های ویروسی، باکتریایی یا قارچی و سایر شرایط باشد.
 • اگر نتایج غیرطبیعی در آزمایش گلوکز داشته باشید، ممکن است پزشک بخواهد آزمایش را تکرار کند یا از شما بخواهد برای تأیید نتایج، نوع دیگری از آزمایش گلوکز را انجام دهید. نوع آزمایش گلوکز که ممکن است پزشک شما توصیه کند، تعداد دفعات انجام آن، زمان و مکان انجام آزمایش، و اینکه آیا به آزمایش اضافی نیاز دارید یا خیر، به وضعیت منحصر به فرد شما بستگی دارد.

اگرچه آزمایش‌های گلوکز اغلب از نمونه‌های خون یا ادرار برای آزمایش و پایش دیابت استفاده می‌کنند، اما می‌توانند روی نمونه‌های مایع مغزی نخاعی (CSF) یا مایع مفصلی نیز انجام شوند. سطوح غیر طبیعی گلوکز در CSF یا مایع سینوویال می تواند به دلیل عفونت های ویروسی، باکتریایی یا قارچی و سایر شرایط باشد.

اگر نتایج غیرطبیعی در آزمایش گلوکز داشته باشید، ممکن است پزشک بخواهد آزمایش را تکرار کند یا از شما بخواهد برای تأیید نتایج، نوع دیگری از آزمایش گلوکز را انجام دهید. نوع آزمایش گلوکز که ممکن است پزشک شما توصیه کند، تعداد دفعات انجام آن، زمان و مکان انجام آزمایش، و اینکه آیا به آزمایش اضافی نیاز دارید یا خیر، به وضعیت منحصر به فرد شما بستگی دارد.

انجام آزمایش گلوکز

آزمایش گلوکز برای غربالگری و تشخیص در مطب پزشک، کلینیک یا آزمایشگاه انجام می شود. آزمایش گلوکز پلاسما نیاز به خون گیری از ورید با استفاده از یک سوزن کوچک دارد. تجزیه و تحلیل ادرار شامل جمع آوری یک نمونه ادرار تازه در یک فنجان نمونه است. پزشک شما می‌تواند توضیح دهد که کدام آزمایش‌ها برای وضعیت شما مناسب‌تر هستند، به شما اطلاع می‌دهند که آیا قبل از آزمایش نیاز به ناشتا بودن دارید یا خیر و چقدر زمان می‌برد، و دستورالعمل‌های بیشتری در مورد آمادگی برای آزمایش به شما ارائه می‌دهد.

تست در منزل

غربالگری و آزمایش تشخیصی گلوکز در خانه انجام نمی شود. اما اگر دیابت در شما تشخیص داده شود، ممکن است مجبور شوید سطح گلوکز خون خود را با استفاده از آزمایشات خانگی پیگیری کنید. نظارت در خانه به شما و پزشکتان این امکان را می‌دهد تا بفهمید دیابت شما چقدر خوب کنترل می‌شود و اگر سطح گلوکز شما خیلی بالا یا خیلی پایین است، می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری در مورد درمان کمک کند.

آزمایش قند خون در خانه معمولاً با استفاده از دستگاه قند سنج انجام می شود. علاوه بر این، ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که از پایش مداوم گلوکز برای اندازه گیری سطح گلوکز خون خود در خانه استفاده کنید.

اگر سطح گلوکز خود را در خانه کنترل می کنید، ممکن است همچنان نیاز به آزمایش دوره ای قند خون خود در یک محیط بالینی داشته باشید. پزشک شما می تواند به شما توصیه کند که کدام آزمایش یا آزمایش در خانه برای شما مناسب است و ممکن است بتواند مارک ها یا کیت های آزمایشی خاصی را پیشنهاد کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 1

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم