تست قند خون دو ساعته2HPP Glucose) Two-Hour Postprandial Glucose)

تست قند خون دو ساعته2HPP Glucose) Two-Hour Postprandial Glucose)
آزمایش قند خون 2 ساعت پس از غذا، که به اسم تست 2hpp نیز شناخته می شود، ‌آزمایش با ارزشی برای غربالگری تشخیص دیابت و همچنین در ارزیابی پاسخ به درمان و مانیتورینگ داروهای مصرفی در بیماران مبتلا به دیابت انجام میشود. در این تست پس از آزمایش خون ناشتا و خوردن صبحانه‌ معمولی، مجدداً آزمایش تکرار می‌شود. در صورتی که بیمار مشکلی داشته باشد، طی 2 ساعت قندخون وی تنظیم نمی‌شود. لازم به ذکر است که مصرف داروهایی که بر نتیجه آزمایش اثر می گذارند باید بررسی شود .
 
قبل از آزمایش حداقل 12 – 10 ساعت ناشتا باشید و در طی ناشتایی از خوردن چای و قهوه پرهیز نمائید اما نوشیدن آب در حد لازم مانعی ندارد. (زمان ناشتایی نباید کمتر از 8 ساعت و بیشتر از 16 ساعت باشد) .
پس از این که نمونه خون برای اندازه گیری قند خون ناشتا از شما گرفته شد صبحانه معمولی که هر روز می خورید را میل نمائید.
با شروع شدن صبحانه ساعت را یادداشت کرده و طوری وقت را تنظیم نمائید که دقیقاً دو ساعت بعد از شروع صبحانه در آزمایشگاه حضور داشته باشید تا از شما خون گرفته شود. بهتر است صبحانه معمول خود را به همراه آورده و در محل آزمایشگاه یا در نزدیکی آن میل نمایید و تا زمان انجام آزمایش در آزمایشگاه منتظر بمانید. زیرا، به هم خوردن زمان فوق یعنی کمتر از 2 ساعت یا بیشتر از دو ساعت سبب اشتباه در نتیجه آزمایشات خواهد شد.
قبل از انجام نمونه گیری و در حین 2 ساعت آمادگی، از انجام ورزش سنگین و هرگونه فعالیت بدنی غیر معمول خودداری نمایید.
قبل از انجام آزمایش (در طی مدت ناشتایی شب قبل) و در حین 2 ساعت آمادگی اکیداً از مصرف دخانیات اجتناب نمائید زیرا سبب اختلال در نتایج آزمایش می گردد.
در طی 2 ساعت آمادگی از خوردن هر نوع خوردنی و آشامیدنی (آب در حد متعارف اشکالی ندارد) خود داری نمائید.
روزی که قرار است آزمایش از شما به عمل آید به هیچ عنوان از قرصهای پایین آورنده قند خون استفاده ننمایید، در غیر اینصورت آزمایشگاه را مطلع نمایید.
مصرف استامینوفن قبل از آزمایش ممکن است باعث افزایش کاذب قند خون شود، ‌بنابراین توصیه می شود که در صورت مصرف، ‌موضوع را به پزشک اطلاع دهید.
 
آزمایشگاه عماد
آزمایشات مرتبط:
FBS
C.pep
GCT
G.T.T
HbA1C
Insulin
Ins 2hpp
 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *