Men's-health-test

سلامت مردان چیست؟

سلامت مردان بر عناصر سلامتی متمرکز است که فقط برای مردان اعمال می شود یا مردان را با نرخ های بالاتر یا به روش هایی متفاوت از زنان تحت تأثیر قرار می دهد.

به طور متوسط، مردان پنج سال کمتر از زنان عمر می کنند. بیش از 40 درصد از مردان بالغ با چاقی زندگی می کنند و بیش از نیمی از آنها فشار خون بالا دارند. بیماری هایی مانند سرطان پروستات فقط در مردان رخ می دهد و برخی از عادات پرخطر سبک زندگی مانند مصرف الکل و سیگار در مردان شایع تر است.

با وجود این نگرانی‌ها، مردان بیشتر از مراجعه به پزشک برای دریافت مراقبت‌های پزشکی و آزمایش‌های مورد نیاز خودداری می‌کنند. تأکید بر سلامت مردان شامل ترویج عادات سبک زندگی مثبت، معاینات پزشکی منظم و آزمایش برای شناسایی سریع مشکلات بالقوه سلامتی است.

نقش آزمایش در سلامت مردان

آزمایش پزشکی مناسب یکی از چندین مؤلفه مهم سلامت مردان است. بسته به شرایط، آزمایش ممکن است برای غربالگری، تشخیص و نظارت استفاده شود.

غربالگری

غربالگری اصطلاح پزشکی برای جستجوی یک مشکل بالقوه قبل از ظهور علائم است. برای بسیاری از شرایط، غربالگری منجر به تشخیص زودهنگام می شود که رسیدگی به آن مشکل را آسان تر می کند. با این حال، غربالگری می تواند جنبه های منفی داشته باشد، بنابراین آزمایش های توصیه شده برای مردان به سن و سلامت کلی شما بستگی دارد.

تشخیص

تشخیص فرآیند تعیین علت یک مشکل پس از ایجاد علائم یا علائم است. بسته به علائم شما می توان از طیف وسیعی از آزمایشات برای تشخیص استفاده کرد. بحث درباره تغییرات یا نگرانی‌های سلامتی با پزشک می‌تواند به آنها کمک کند تا آزمایش‌های تشخیصی را که به احتمال زیاد مشکل زمینه‌ای را شناسایی می‌کنند، تعیین کنند.

نظارت بر

پس از تشخیص یک مشکل سلامتی یا بیماری، آزمایشات اغلب برای نظارت بر وضعیت شما استفاده می شود. اگر تحت درمان هستید، آزمایش‌های بعدی می‌توانند عملکرد درمان را ارزیابی کنند.

انواع تست های سلامت مردان

طیف گسترده ای از آزمایش ها در دسترس هستند که بسته به شرایط فردی افراد می توانند به ارتقای سلامت مردان کمک کنند.

برخی از آزمایش‌ها اشکال معمول غربالگری هستند که اغلب به عنوان بخشی از معاینه منظم با پزشک انجام می‌شوند:

معاینه فیزیکی: یک معاینه فیزیکی اولیه می تواند انواع مختلفی از مشکلات احتمالی را آشکار یا بررسی کند.

محاسبه وزن بدن و شاخص توده بدنی (BMI): اندازه گیری وزن و قد می تواند به تعیین اضافه وزن یا چاقی کمک کند.

خوانش فشار خون: ثبت فشار خون، معمولاً با یک کاف که دور بازو می‌پیچد، می‌تواند فشار خون بالا را ثبت کند که به عنوان فشار خون نیز شناخته می‌شود، که می‌تواند به مشکلات قلبی عروقی کمک کند.

شمارش کامل خون (CBC): این آزمایش خون سطح انواع مختلف سلول های خونی را اندازه گیری می کند.

پانل متابولیک جامع (CMP): این آزمایش شامل چندین اندازه گیری مختلف است که بینش هایی در مورد متابولیسم و همچنین عملکرد کبد و کلیه ارائه می دهد.

بسته به سن، سلامت کلی و عوامل خطر، پزشک ممکن است یک یا چند آزمایش غربالگری را برای شرایط پزشکی مختلف توصیه کند. نمونه هایی از تست های غربالگری احتمالی در جدول زیر آمده است:

تست(های) غربالگری

وضعیت  
آزمایشات قند ناشتا، هموگلوبین A1c دیابت  
پنل لیپیدی بیماری قلب و عروقی  
پرسشنامه سلامت روان افسردگی / اضطراب  
آزمایش کلامیدیا، سوزاک و سیفلیس عفونت های مقاربتی (STIs)
کولونوسکوپی، آزمایش خون مخفی مدفوع (FOBT)، آزمایش DNA مدفوع سرطان روده بزرگ  
آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) سرطان پروستات  

هیچ آزمایش غربالگری استانداردی برای برخی از شرایطی که بر سلامت مردان تأثیر می گذارد مانند سرطان بیضه وجود ندارد. متخصصان پزشکی معمولاً فقط در صورت داشتن علائم، آزمایش سرطان بیضه را توصیه می کنند. نمونه‌هایی از آزمایش‌هایی که ممکن است در صورت وجود علائم استفاده شوند در جدول زیر توضیح داده شده‌اند. یک پزشک می تواند به بهترین وجه تشخیص دهد که آیا این آزمایشات در شرایط خاص شما مناسب هستند یا خیر:

تست های مربوط به سرطان بیضه

آنچه را اندازه گیری میکند نمونه تست نام تست
پروتئینی که اغلب توسط نوع خاصی از تومور بیضه تولید می شود خون آلفا فتوپروتئین (AFP)
هورمونی که می تواند توسط انواع مختلف تومورهای بیضه تولید شود. خون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG)
آنزیمی که منعکس کننده آسیب سلولی است و ممکن است در سرطان بیضه و بسیاری از شرایط دیگر افزایش یابد خون لاکتات دهیدروژناز (LD یا LDH)
تصویری از بیضه برای تشخیص وجود تومور N/A سونوگرافی

سازمان های پزشکی حرفه ای غربالگری عمومی سطح تستوسترون را توصیه نمی کنند. با این حال، اگر علائم تستوسترون پایین را دارید، پزشک ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را توصیه کند:

تست های مربوط به تستوسترون پایین

آنچه را اندازه گیری میکند نمونه تست نام تست
سطح تستوسترون محدود و/یا آزاد خون تستوسترون و گلوبولین باندینگ هورمون جنسی (SHBG)
هورمونی که در سیگنال دهی تولید تستوسترون نقش دارد خون هورمون لوتئینه کننده (LH)
هورمونی مرتبط با تولید اسپرم و پروتئین هایی که به هورمون های مردانه متصل می شوند خون هورمون محرک فولیکول (FSH)
هورمونی که اگر توموری در غده هیپوفیز به نام پرولاکتینوما باعث کاهش تستوسترون شود ممکن است افزایش یابد. N/A پرولاکتین

 

انجام تست سلامت مردان

آزمایش سلامت مردان اغلب در یک کلینیک بهداشتی یا مطب پزشک انجام می شود. بسیاری از آزمایشات در طول یک چک آپ سالانه انجام می شود. به‌علاوه، پزشک می‌تواند به شما کمک کند که کدام آزمایش‌های غربالگری بر اساس سن و سلامتی شما توصیه می‌شود و کدام آزمایش‌های تشخیصی ممکن است برای علائم یا نگرانی‌های سلامتی شما مفیدتر باشد.

تست در منزل

برخی از انواع تست های خانگی برای جنبه های غربالگری سلامت مردان در دسترس است. به عنوان مثال، آزمایشات خانگی می تواند کلسترول یا قند خون را اندازه گیری کند. غربالگری خانگی نیز ممکن است برای HIV، برخی از عفونت های مقاربتی و سرطان روده بزرگ در دسترس باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 6 = 15

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم