Stress-test-01

تست استرس

تست استرس نحوه عملکرد قلب شما را هنگامی که توسط ورزش تحریک می شود اندازه گیری می کند. اگر نمی توانید ورزش کنید، استرس فیزیکی می تواند با مصرف برخی داروها ایجاد شود.

وقتی قلب شما سخت کار می کند، تشخیص برخی از مشکلات قلبی آسان تر است. تست استرس همچنین می‌تواند به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما کمک کند تا تأثیر مسائل سلامتی بر قلب شما را درک کند و انتخاب‌های درمانی پزشکی را راهنمایی کند.

نقش تست های استرس

تست استرس ممکن است برای اهداف زیر سفارش داده شود:

برای کمک به تشخیص بیماری عروق کرونر قلب، یک بیماری رایج که در آن تجمع پلاک کلسترول باعث تنگ شدن شریان‌ها می‌شود، یعنی عروقی که خون را از قلب دور می‌کنند. تست استرس همچنین در تشخیص ریتم غیر طبیعی قلب، به نام آریتمی، و مشکلات دریچه قلب استفاده می شود. اگر پزشک مشکوک به مشکل قلبی باشد، معمولاً افراد بیش از یک آزمایش انجام می دهند.

برای ارزیابی سطح خطر یک اختلال شناخته شده قلبی. این به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک می کند تا پیش آگهی یا نتیجه احتمالی بیماری شما را بهتر درک کند.

برای کمک به برنامه ریزی درمانی برای بیماری قلبی شما. آزمایش می تواند به پزشکان کمک کند تا میزان مؤثر بودن یک روش جراحی یا سایر درمان ها را بررسی کنند. علاوه بر این، تست استرس برای ارائه مجوز پزشکی برای ورزش یا جراحی در برخی از بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند دیابت یا بیماری قلبی استفاده می‌شود.

همچنین ممکن است از تست استرس برای غربالگری بیماران بدون علائم بیماری قلبی برای تشخیص مشکلات قلبی قبل از ایجاد علائم استفاده شود. استفاده از تست استرس برای غربالگری بحث برانگیز است. بیشتر پزشکان از تست استرس فقط در بیمارانی استفاده می کنند که شغل آنها شامل امنیت عمومی است، مانند خلبانان و رانندگان اتوبوس، و همچنین ورزشکاران رقابتی.

چه کسی باید آزمایش بدهد؟

موقعیت‌هایی وجود دارد که ممکن است باعث آزمایش استرس شود. متخصصان ممکن است تست استرس را برای بررسی علائم زیر که با بیماری های قلبی رایج مرتبط هستند توصیه کنند:

آنژین، درد قفسه سینه است که در اثر جریان خون ضعیف به قلب ایجاد می شود

تنگی نفس

خستگی یا ضعف

ریتم غیر طبیعی قلب، که ممکن است احساس کنید قلب شما در حال تپش یا پرش است

علائم جدید یا بدتر در بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر قلب شناخته شده

تست استرس همچنین برای نظارت بر بیماران مبتلا به بیماری قلبی تشخیص داده شده، برنامه‌ریزی و ارزیابی درمان‌های بیماری قلبی، پاکسازی بیماران برای جراحی یا ورزش، و برای اهداف دیگر استفاده می‌شود. تیم مراقبت های بهداشتی شما می تواند به شما بگوید که امیدوارند از تست استرس شما چه چیزی بیاموزند.

گرفتن نتایج آزمون

پزشک شما ممکن است درگیر اجرای تست استرس شما باشد. اگر آزمایش شما توسط متخصص مراقبت های بهداشتی دیگری نظارت شود، گزارشی به پزشک شما ارائه می شود. پزشک شما ممکن است با شما تماس بگیرد یا یک قرار ملاقات برای بحث در مورد نتایج آزمایش شما تعیین کند. همچنین ممکن است بتوانید از طریق پرونده سلامت آنلاین به گزارش آزمایش خود دسترسی پیدا کنید.

انواع تست استرس

تست استرس را می توان به روش های مختلف انجام داد. تست استرس هم در نحوه قرار گرفتن قلب تحت استرس و هم در نحوه اندازه گیری تاثیر استرس بر قلب متفاوت است.

 

اگرچه ورزش بر روی تردمیل یا دوچرخه ورزشی روش ترجیحی برای استرس قلب برای تست استرس است، اما برای همه مناسب نیست. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است انتخاب کنند که با استفاده از دارو به قلب شما فشار بیاورند اگر شما:

به دلیل آرتریت، چاقی، بیماری ریوی یا سایر اختلالات نمی توان ورزش کرد

شرایط خاصی دارید که می تواند ورزش را ناامن کند، مانند آنژین ناپایدار، نارسایی قلبی کنترل نشده، فشار خون بالا کنترل نشده، حمله قلبی اخیر یا یک مشکل پزشکی جدی دیگر.

هنگامی که در حالت استراحت هستید، ناهنجاری های خاصی در نوار قلب (ECG) پایه خود دارید که در تفسیر تغییرات ورزش اختلال ایجاد می کند.

روش های ایجاد استرس

استرس برای تست استرس را می توان به سه روش مختلف القا کرد:

ورزش: فشار آوردن به قلب با استفاده از ورزش، آموزنده ترین نتایج را برای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ایجاد می کند. در تست استرس ورزشی، یا روی تردمیل راه می روید یا دوچرخه ثابت را پدال می زنید تا قلبتان سخت تر کار کند.

دارو: برخی از بیماران شرایط سلامتی دارند که با نتایج تست استرس ورزش تداخل می کند یا ورزش را غیرممکن یا ناایمن می کند. بسته به نوع آزمایش مورد استفاده و آنچه که پزشک شما فکر می کند برای شما بهترین است، یکی از انواع داروهای زیر ممکن است برای ایجاد استرس بر روی قلب در طول آزمایش تجویز شود:

دارویی که رگ های قلب شما را گشاد می کند

دارویی که ضربان قلب شما را تندتر و سخت تر می کند و تغییرات ناشی از ورزش را شبیه سازی می کند

رویکرد ترکیبی: در رویکرد ترکیبی به بیماران دارو داده می شود و سپس از آنها خواسته می شود که ورزش های سطح پایین را انجام دهند.

روش های اندازه گیری استرس

همچنین روش های مختلفی برای اندازه گیری تاثیر استرس بر قلب وجود دارد. روش های مختلف عبارتند از:

الکتروکاردیوگرام (ECG): نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. سرعت ضربان قلب شما و طبیعی بودن ریتم آن را اندازه گیری می کند.

تصویربرداری هسته ای: این آزمایش از مواد رادیواکتیو برای نشان دادن جریان خون در قلب استفاده می کند. پس از تزریق ماده رادیواکتیو، زمانی که قلب شما در حالت استراحت است، اسکن گرفته می‌شود، سپس پس از تحت فشار قرار گرفتن توسط ورزش یا دارو.

اکوکاردیوگرافی استرس: اکوکاردیوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر قلب استفاده می کند. این امکان مشاهده دریچه های قلب و ساختارهای قلب را در حین تپش فراهم می کند.

به طور معمول، فشار خون شما علاوه بر روش های ذکر شده در بالا، در طول تست استرس نیز کنترل می شود. اگر تست استرس هسته ای یا اکوکاردیوگرام استرس انجام می دهید، معمولاً همزمان نوار قلب نیز انجام می دهید.

گرفتن تست استرس

در واقع تست استرس توسط یک ارائه دهنده مراقبت های اولیه یا یک پزشک متخصص در مشکلات قلبی که متخصص قلب نامیده می شود، سفارش می شود.

این تست استرس ممکن است در یک مرکز پزشکی، یک کلینیک یا در دفتر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی انجام شود.

تست در منزل

تست استرس در محیط های پزشکی که کارشناسان و تجهیزات لازم در دسترس هستند انجام می شود. آنها را نمی توان در یک محیط خانگی انجام داد

مقایسه تست ها

یک پزشک هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین روش برای اندازه گیری تأثیر استرس بر قلب شما چندین فاکتور را در نظر می گیرد. در اغلب موارد، اگر بتوانید ورزش کنید، ابتدا تست استرس ورزشی و نوار قلب انجام خواهید داد.

اگر قادر به ورزش نیستید، از دارو همراه با تصویربرداری استفاده می شود. الکتروکاردیوگرام در تشخیص ناهنجاری‌ها در زمانی که استرس با دارو به جای ورزش القا می‌شود، حساس نیستند، بنابراین ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری اضافی لازم باشد.

جدول زیر اطلاعاتی در مورد مزایا و معایب اشکال مختلف ارائه می دهد:

معایب

مزایا

تست

برخی از داروهای قلب با نتایج تداخل دارند

باید بتوانید ورزش کنید

اگر در حالت استراحت ناهنجاری های ECG دارید، اطلاع رسانی نیست

به طور گسترده در دسترس است

هزینه کمتر

بدون قرار گرفتن در معرض تابش

اطلاعاتی در مورد عملکرد قلب در حین ورزش ارائه می دهد

ورزش با ECG

کمتر در دسترس است

گران تر

شامل مقدار کمی از قرار گرفتن در معرض تابش است

از نظر فنی برای افرادی که شما را امتحان می کنند، سخت تر است

استرس را می توان با ورزش یا دارو ایجاد کرد

ناهنجاری هایی را در اندازه، ساختار و عملکرد قلب نشان می دهد

مشکلات در نواحی خاص قلب را می توان تشخیص داد یا “محلی” کرد.

تصویربرداری هسته ای

کمتر در دسترس است

گران تر

از نظر فنی برای افرادی که شما را امتحان می‌کنند، سخت‌تر است

استرس را می توان با ورزش یا دارو ایجاد کرد

بدون قرار گرفتن در معرض تابش

ناهنجاری هایی را در اندازه، ساختار و عملکرد قلب نشان می دهد

اکوکاردیوگرافی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

41 − 39 =

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم