تست آپنه خواب

تست آپنه خواب

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب وضعیتی است که شامل اختلال در تنفس در طول خواب می شود. آپنه یک مکث موقت در تنفس است و هنگامی که آپنه و اختلالات تنفسی مشابه در طول خواب اتفاق می‌افتد، می‌تواند کیفیت خواب را بدتر کند، میزان اکسیژن در بدن را کاهش دهد و به سایر مشکلات سلامتی کمک کند.

انواع مختلفی از آپنه خواب وجود دارد که بر اساس علت اختلال تنفسی طبقه بندی می شوند. دو نوع اصلی آپنه خواب عبارتند از:

آپنه انسدادی خواب (OSA)، که زمانی رخ می دهد که راه هوایی در گلو تا حدی مسدود شود و از جریان مناسب هوا جلوگیری می کند.

آپنه خواب مرکزی (CSA)، که شامل اختلال در سیگنال های طبیعی از مغز به عضلات کنترل کننده تنفس است.

آپنه انسدادی خواب بسیار شایع تر از آپنه خواب مرکزی است. اعتقاد بر این است که OSA تا 30 درصد از مردان و 15 درصد از زنان را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهد در حالی که تخمین زده می شود که CSA حدود 0.9 درصد از افراد بالای 40 سال را تحت تأثیر قرار دهد. آپنه انسدادی خواب نیز در حدود 1-5 درصد از کودکان رخ می دهد.

عوامل فردی می توانند خطر ابتلا به آپنه انسدادی خواب را در افراد افزایش دهند. برخی از این عوامل شامل سن بالاتر، چاقی و برخی ویژگی های آناتومیکی است که راه هوایی فوقانی را باریک می کند. سیگار کشیدن، استفاده از انواع خاصی از داروها یا داروها، و سابقه خانوادگی آپنه انسدادی خواب نیز ممکن است منجر به افزایش خطر شود.

آپنه انسدادی خواب باعث اختلالات کوتاه مدت خواب در طول شب می شود. این می تواند باعث کمبود خواب ترمیم کننده و خواب آلودگی بیش از حد در طول روز شود. OSA همچنین با مشکلات قلبی عروقی مانند فشار خون بالا و سکته مغزی و همچنین اضطراب و افسردگی مرتبط است.

نقش تست های آپنه خواب

آزمایش‌های آپنه خواب عمدتاً برای تشخیص اختلال تنفسی مرتبط با خواب مانند آپنه انسدادی خواب یا آپنه مرکزی خواب انجام می‌شوند. از آنجایی که آپنه انسدادی خواب بسیار شایع‌تر است و می‌تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد، اکثر آزمایش‌های آپنه خواب بر OSA تمرکز دارند.

تشخیص آپنه خواب نیاز به آزمایشی دارد که تنفس در طول خواب را اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند وقوع اختلالات تنفسی را تایید کرده و فراوانی و شدت آنها را ارزیابی کند. برخی از آزمایش‌های آپنه خواب نیز می‌تواند به تعیین اینکه آیا اختلالات یا ناهنجاری‌های دیگری بر خواب تأثیر می‌گذارد یا خیر کمک می‌کند.

یکی دیگر از کاربردهای تست آپنه خواب، بهینه سازی درمان است. یک درمان متداول برای آپنه انسدادی خواب از یک دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) استفاده می‌کند که جریان ثابتی از هوا را از طریق بینی یا دهان می‌رساند تا از فروپاشی راه هوایی جلوگیری کند. آزمایش می تواند به کالیبره کردن فشار دستگاه CPAP کمک کند، فرآیندی که به عنوان تیتراسیون CPAP شناخته می شود.

همچنین می‌توان از تست‌های آپنه خواب برای ردیابی چگونگی تغییر تنفس فرد در طول خواب در طول زمان استفاده کرد. به عنوان مثال، تکرار آزمایش می تواند به تعیین اینکه آیا درمان CPAP موثر است یا خیر کمک می کند. آزمایش‌های پیگیری می‌توانند بررسی کنند که آیا آپنه خواب در نتیجه کاهش یا افزایش وزن تغییر کرده است.

چه کسی باید آزمایش بدهد؟

آزمایش آپنه خواب معمولاً به عنوان بخشی از فرآیند تشخیصی در افرادی انجام می شود که علائمی مطابق با اختلال تنفسی احتمالی مرتبط با خواب دارند. علائم اولیه آپنه انسدادی خواب عبارتند از:

خواب آلودگی بیش از حد در طول روز که در بیشتر روزها اتفاق می افتد

خروپف مکرر با صدای بلند

خفگی یا نفس نفس زدن در هنگام خواب

آزمایش اغلب زمانی توصیه می شود که فرد دارای سایر عوامل خطر OSA مانند چاقی یا فشار خون بالا باشد. آزمایش OSA همچنین بخشی از فرآیند تشخیصی برای تعدادی از اختلالات دیگر است که می تواند باعث خواب آلودگی قابل توجه در طول روز شود.

آزمایش آپنه خواب به طور گسترده ای برای غربالگری استفاده نمی شود، این آزمایش در افرادی است که علائم این بیماری را ندارند. تا به امروز، شواهدی در مورد اینکه آیا مزایای غربالگری آپنه خواب بیشتر از خطرات احتمالی آن است، مانند آزمایش‌ها یا درمان‌های غیر ضروری، وجود ندارد.

اگر چه افرادی که در معرض خطر آپنه انسدادی خواب هستند ممکن است در طول معاینات پزشکی در مورد عادات خوابشان سؤالاتی پرسیده شود، آزمایش دقیق‌تر آپنه خواب معمولاً برای افرادی که علائم دارند در نظر گرفته می‌شود.

هنگامی که آزمایش توصیه می شود، نوع آزمایش آپنه خواب که استفاده می شود می تواند به وضعیت خاص بیمار از جمله اینکه کودک است یا بزرگسال، داشتن سایر مشکلات سلامتی و احتمال ابتلا به آپنه خواب شدیدتر بستگی دارد. برای هر فرد معینی، یک پزشک یا متخصص خواب می تواند به بهترین وجه به مناسب بودن انواع مختلف تست آپنه خواب رسیدگی کند.

گرفتن نتایج آزمون

نتایج آزمایش‌های آپنه خواب معمولاً توسط پزشک یا متخصص خواب به شما اطلاع داده می‌شود. پلی سومنوگرام (PSG) یک آزمایش رایج برای آپنه خواب است. این یک مطالعه خواب شبانه است که در یک کلینیک ویژه انجام می شود.

در طی یک پلی سومنوگرام، حسگرها به دقت تغییرات بدن شما را ردیابی می کنند. شما در طول شب تحت نظر هستید و پس از آزمایش، یک تکنسین آموزش دیده داده های حسگرها را تجزیه و تحلیل می کند تا یک گزارش آزمایش دقیق ایجاد کند.

گزارش آزمون ممکن است از طریق پست برای شما ارسال شود یا به صورت الکترونیکی در دسترس قرار گیرد. در بسیاری از موارد، پزشک یا فردی از کلینیک خواب با شما تماس می گیرد تا نکات کلیدی تست آپنه خواب شما را بررسی کند.

پلی سومنوگرام اندازه گیری های متعددی را در رابطه با خواب و تنفس شما ایجاد می کند. برخی از اجزای رایج گزارش تست شامل خواب کلی، زمان صرف شده در مراحل مختلف خواب، کل بیداری ها، جریان هوا از طریق بینی و دهان، اختلالات تنفسی، خروپف، سطح اکسیژن، وضعیت خواب، و حرکات در طول خواب است. در گزارش تست، احتمالاً نمودارها یا جداول مختلفی پیدا خواهید کرد که می توانند به شما در درک آنچه اندازه گیری شده است کمک کنند.

این گزارش همچنین شامل یک بخش تفسیر است که معمولاً به این موضوع می‌پردازد که آیا احتمال دارد آپنه خواب یا هر اختلال خواب دیگری داشته باشید. معمولاً این تفسیر را از طریق تلفن یا در یک قرار ملاقات بعدی با پزشک خود مرور خواهید کرد.

هنگامی که آزمایش آپنه خواب در خانه با یک دستگاه الکترونیکی انجام می شود، برخی از نتایج اولیه ممکن است بلافاصله در دسترس باشند. با این حال، تفسیر کامل آزمایش فقط توسط یک متخصص بهداشتی با آموزش پزشکی خواب انجام می شود که می تواند داده های خام جمع آوری شده توسط دستگاه را بررسی کند.

یکی از مهم‌ترین اندازه‌گیری‌ها در تست آپنه خواب شبانه، شاخص آپنه-هیپوپنه (AHI) است که تعداد اختلالات تنفسی است که در هر ساعت پیدا می‌شود. AHI می تواند برای تشخیص آپنه خواب و تعیین شدت آن بر اساس این دستورالعمل های کلی استفاده شود:

  • نرمال: AHI زیر 5
  • آپنه خفیف خواب: AHI از 5 تا 14
  • آپنه خواب متوسط: AHI 15 تا 30
  • آپنه خواب شدید: AHI 31 یا بیشتر

برخی از مطالعات خواب ممکن است شاخص اختلال تنفسی (RDI) را نیز محاسبه کنند، که طیف وسیع تری از اختلالات تنفسی را که در هر ساعت اتفاق می‌افتد را محاسبه می‌کند. در گزارش آزمایش ممکن است مواردی از هیپوونتیلاسیون، کمبود اکسیژن کافی که می‌تواند در اثر آپنه خواب ایجاد شود، فهرست کند.

این نوع مطالعه خواب برای تشخیص رسمی آپنه خواب مهم است. فردی دارای OSA در نظر گرفته می شود اگر:

  • آنها دارای AHI بالای 5 و علائم یا نشانه های OSA هستند
  • آنها دارای AHI بالای 15 با یا بدون علائم یا نشانه های OSA هستند

AHI و سایر یافته های اصلی گزارش آزمایش معمولاً بخشی از مشاوره پس از آزمایش شما با پزشک است. در برخی موارد، ممکن است برای تایید نتیجه مطالعه اولیه خواب یا برنامه ریزی درمان شما در صورت تشخیص آپنه انسدادی خواب، آزمایشات بیشتری لازم باشد.

انواع تست آپنه خواب

انواع مختلفی ممکن است به عنوان بخشی از تشخیص، درمان و نظارت بر آپنه خواب استفاده شود. یک مطالعه خواب شبانه به نام پلی سومنوگرام، آزمایش اصلی برای آپنه خواب است، اما آزمایش‌های دیگری در ارزیابی بیمار معمولی دخیل هستند.

بخش‌های زیر جزئیات مربوط به انواع مختلف آزمایش‌های مربوط به تشخیص و مدیریت آپنه خواب، به‌ویژه آپنه انسدادی خواب را ارائه می‌دهند.

معاینه فیزیکی و بررسی سلامت

ارزیابی اولیه برای آپنه خواب شامل یک معاینه فیزیکی و بحث در مورد سلامت فعلی و سابقه سلامت شما است. در طول معاینه فیزیکی، پزشک به دنبال جنبه هایی از آناتومی شماست که ممکن است باعث تنگ شدن راه هوایی در گلو شود، مانند زبان بزرگ یا انسداد بینی.

همراه با معاینه فیزیکی، پزشک معمولاً چندین سؤال در مورد اینکه آیا علائم آپنه خواب مانند خواب آلودگی بیش از حد در طول روز را تجربه کرده اید یا خیر، می پرسد. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که یک دفتر خاطرات خواب داشته باشید که خواب شما را در طول یک یا دو هفته ردیابی کند.

اغلب از شریک رختخواب یا دیگر اعضای خانواده پرسیده می شود که آیا علائم آپنه خواب را مشاهده کرده اند که آگاهی از آنها برای شما دشوار است، از جمله خروپف مکرر، نفس نفس زدن یا خفگی در طول خواب.

علاوه بر این، با بررسی سابقه سلامتی شما، پزشک می تواند عوامل خطر شما را برای آپنه خواب شناسایی کند. همه این اطلاعات را می توان در تعیین احتمال ابتلا به آپنه انسدادی خواب فاکتور گرفت.

پرسشنامه آپنه خواب

برخی از پرسشنامه های خاص برای پزشکان ایجاد شده است تا از آنها به عنوان بخشی از بررسی تاریخچه سلامت و بررسی علائم استفاده کنند. این پرسشنامه ها ممکن است به شناسایی افرادی که در معرض خطر آپنه انسدادی خواب هستند و باید یک مطالعه خواب شبانه انجام دهند کمک کند. با این حال، این پرسشنامه ها به تنهایی نمی توانند آپنه خواب را به طور دقیق تشخیص دهند.

مطالعه خواب شبانه

استاندارد طلایی در تست آپنه خواب پلی سومنوگرافی (PSG) نامیده می شود. در طی یک پلی سومنوگرام، شما به حسگرهایی متصل هستید که حرکات چشم و عضلات، تنفس، سطح اکسیژن، ضربان قلب و وضعیت بدن شما را ردیابی می کنند. اکثر پلی سومنوگرافی شامل ضبط صدا و تصویر نیز می شود.

انجام این نوع آزمایش شامل یک مطالعه خواب شبانه است که در یک کلینیک ویژه طراحی شده انجام می شود. یک تکنسین تمام سنسورها را تنظیم می کند و سپس آنها را در طول شب هنگام خواب نظارت می کند.

پلی سومنوگرافی واضح ترین شواهد را در مورد قطع شدن تنفس شما در هنگام خواب ارائه می دهد و به همین دلیل، دقیق ترین روش برای تشخیص آپنه خواب در نظر گرفته می شود. به طور کلی، یک متخصص بهداشت با تخصص در سلامت خواب در تجزیه و تحلیل پلی سومنوگرام نقش دارد.

آزمایش آپنه خواب می تواند شامل نسخه های مختلف پلی سومنوگرافی باشد:

مطالعه تمام شب: در این نوع آزمون، شما در طول شب تحت نظر هستید و سپس داده های آزمون شما تجزیه و تحلیل می شود. این دقیق ترین روش برای آزمایش آپنه خواب است. اگر مصمم به آپنه خواب هستید، برای مطالعه خواب دوم برای تیتراسیون CPAP، که فرآیند تنظیم و کالیبره کردن دستگاه مورد استفاده برای درمان آپنه انسدادی خواب است، باز خواهید گشت.

مطالعه تقسیم شب: در مطالعه نیمه شب، از اولین قسمت شب برای ارزیابی اینکه آیا آپنه خواب دارید یا خیر استفاده می شود. اگر آپنه انسدادی خواب تشخیص داده شد، برای قسمت دوم شب از دستگاه CPAP استفاده خواهید کرد تا بتوان آن را به درستی کالیبره کرد. مزیت اصلی مطالعه تقسیم شبانه این است که برای تیتراسیون CPAP نیازی به مراجعه مجدد به کلینیک خواب نیست.

پلی سومنوگرام چرت زدن: این نسخه از آزمایش در طول یک چرت کوتاه تر در طول روز انجام می شود. با داده‌های کمتر، در تشخیص آپنه خواب مؤثر نیست و معمولاً فقط برای نوزادان یا کودکان بسیار خردسالی که مرتب در طول روز چرت می‌زنند، گزینه‌ای است.

تست آپنه خواب خانگی

در برخی شرایط، آزمایش آپنه خواب خانگی ممکن است به جای پلی سومنوگرام در کلینیک خواب انجام شود. یک آزمایش در خانه به تجهیزات تخصصی نیاز دارد که معمولاً باید توسط یک تکنسین آموزش دیده پیکربندی شود و نتایج این آزمایش نیاز به تفسیر توسط متخصص خواب دارد.

از آنجایی که همه اندازه گیری های موجود در یک مطالعه خواب سنتی را شامل نمی شود، آزمایش آپنه خواب در خانه اطلاعات دقیق کمتری نسبت به پلی سومنوگرافی ارائه می دهد. در نتیجه فقط برای بیماران خاص مناسب است.

به عنوان مثال، آزمایش آپنه خواب خانگی برای بزرگسالانی که احتمال بیشتری برای آپنه انسدادی خواب متوسط ​​یا شدید دارند و سایر مشکلات سلامتی ندارند، اختصاص دارد. اگر آپنه خواب تشخیص داده نشود، برای خلبانان، رانندگان اتوبوس و کامیون و سایر افرادی که کارشان با خطرات ایمنی بیشتری همراه است، توصیه نمی شود.

برای بیماران مهم است که بدانند فقط آزمایش آپنه خواب در خانه که توسط یک متخصص بهداشت انجام می شود برای تشخیص و نظارت بر آپنه خواب تأیید می شود. سایر دستگاه های دیجیتال، مانیتورهای اکسیژن یا ابزارهای مبتنی بر برنامه که برای تست آپنه خواب در خانه به بازار عرضه شده اند، برای تشخیص دقیق اختلالات تنفسی مرتبط با خواب ثابت نشده اند.

آزمایشات برای شرایط مرتبط

آپنه انسدادی خواب با طیف گسترده ای از سایر مشکلات سلامتی مرتبط است. در حالی که هیچ مجموعه استانداردی از تست‌های پیگیری برای افرادی که آپنه خواب دارند وجود ندارد، پزشک ممکن است سلامت قلبی عروقی، عملکرد تیروئید، سطح هورمون‌ها را ارزیابی کند یا آزمایش‌های دیگری را بر اساس وضعیت شما و داشتن یا نداشتن علائم یا نشانه‌های آن تجویز کند. شرایطی که می تواند با آپنه خواب همراه باشد.

انجام آزمایش برای آپنه خواب

آزمایش آپنه خواب توسط پزشک تجویز می شود. اگر علائم آپنه خواب را دارید یا علاقه مند به آزمایش آپنه خواب هستید، باید با پزشک خانواده خود صحبت کنید.

هنگامی که آزمایش آپنه خواب مناسب باشد، ممکن است آزمایش های خاصی توسط پزشک مراقبت های اولیه شما تجویز شود، یا ممکن است شما را به یک دکتر با تخصص در سلامت خواب ارجاع دهید. در بیشتر موارد، یک متخصص بهداشت با آموزش پزشکی خواب در فرآیند آزمایش و تفسیر نتایج آزمایش شما مشارکت خواهد داشت.

در بسیاری از شرایط، انجام آزمایش مستلزم مراجعه به کلینیک خواب برای انجام مطالعه خواب شبانه با پلی سومنوگرافی است. این روش قطعی ترین روش برای تشخیص آپنه خواب در نظر گرفته می شود.

با این حال، در شرایط خاص، آزمایش آپنه خواب در خانه می تواند توسط پزشک تجویز شود و به شما امکان می دهد از یک دستگاه طراحی شده ویژه برای جمع آوری اطلاعات در مورد تنفس خود در طول خواب استفاده کنید.

تست در منزل

تست آپنه خواب در خانه برای برخی از بیماران در صورت توصیه پزشک یا متخصص خواب در دسترس است. برای به دست آوردن دقیق ترین نتایج ممکن، معمولاً یک دستگاه آزمایش را از مطب پزشک خود می گیرید یا یک تکنسین برای تنظیم آن به خانه شما می آید.

تست آپنه خواب در منزل برای کودکان، افرادی که دارای مشکلات پزشکی خاص هستند، افرادی که احتمالا فقط آپنه خواب خفیف دارند یا هرکسی که خواب آلودگی بیش از حد در طول روز در محل کار می تواند منجر به خطرات ایمنی جدی شود، توصیه نمی شود.

همه دستگاه‌های تست آپنه خواب در خانه به یک اندازه در تشخیص آپنه انسدادی خواب مؤثر نیستند. به همین دلیل، هرگز نباید از دستگاه تست آپنه خواب در خانه بدون مشورت با پزشک خود استفاده کنید.

مقایسه تست ها

پلی سومنوگرام سنتی تمام شب که در کلینیک خواب انجام می شود، به طور گسترده به عنوان استاندارد طلایی در آزمایش آپنه خواب در نظر گرفته می شود. با جمع‌آوری وسیع‌ترین و عمیق‌ترین داده‌ها، این آزمایش دقیق‌ترین آزمایش برای تشخیص آپنه انسدادی خواب و بسیاری دیگر از اختلالات خواب است.

نکات منفی یک مطالعه خواب تمام شب شامل هزینه آن، زمان انجام آزمایش و این واقعیت است که خوابیدن در کلینیک برای بسیاری از افراد ممکن است ناراحت کننده باشد. به همین دلیل، نسخه‌های دیگر آزمایش، از جمله مطالعه خواب شبانه و آزمایش آپنه خواب در خانه، به طور فزاینده‌ای به عنوان گزینه‌هایی برای افرادی که از نظر آپنه خواب ارزیابی می‌شوند، در دسترس قرار گرفته‌اند.

فاکتورهای متعددی می تواند بر این که کدام نوع آزمون برای هر فردی بهینه است، تأثیر بگذارد. بر این اساس، یک پزشک یا متخصص خواب در بهترین موقعیت برای مقایسه مزایا و معایب انواع مختلف آزمایش‌ها برای وضعیت هر بیمار خاص است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 7

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم