ایدز

بیماری ایدز
سندرم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS) توسط ویروس معروف به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) منتقل می شود. سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز) در واقع اصطلاحی است که در پیشرفته ترین مراحل عفونت HIV اعمال می شود. این بیماری با بروز بیش از 20 عفونت فرصت طلب یا سرطانهای مرتبط با HIV تعریف شده است.
این ویروس سلولهای سیستم ایمنی بدن را آلوده می کند که منجر به تخریب عملکرد آنها شده و یا عملکرد آنها مختل می شود. عفونت با این ویروس منجر به افول تدریجی عملکرد سیستم ایمنی بدن شده و در نهایت منجر به نقص ایمنی می شود. سیستم ایمنی بدن هنگامی که دیگر نتواند نقش خود را در مبارزه با عفونت و بیماری ها ایفاء نماید، انواع پاتوژنها و حتی میکروبهای فرصت طلب عفونت های پیچیده ای ایجاد نموده و بدن فرد نیز قادر به دفع آنها نخواهد بود.
این ویروس از طریق برقراری انواع روابط جنسی محافظت نشده با فرد آلوده منتقل می شود. انتقال خون آلوده و به اشتراک گذاری سوزن های آلوده، سرنگ، تجهیزات جراحی یا سایر ابزارهای تیز منجر به انتقال این بیماری می گردد. همچنین، ممکن است بین مادر و شیرخوار خود در دوران بارداری، زایمان و شیردهی انتقال رخ دهد. آمار نشان می دهد که بیش از 36 میلیون نفر در پایان سال 2016 به این ویروس دچار بوده اند. همچنین، حدود 1.8 میلیون نفر در سال 2016 به تازگی به این ویروس آلوده شده اند و در حدود 1 میلیون نفر به علت ابتلا به این بیماری فوت کرده اند.
پیشگیری از ابتلا به بیماری های این چنینی ارتباط مستقیمی با روش زندگی (Life style) صحیح دارد و پرهیز از ارتباطات پرخطر (http://eprints.qums.ac.ir/5678/1/Advice%20on%20risk%20behaviors.pdf) نقش محکمی در عدم گرفتاری افراد با چنین بیماری های خطرناکی داشته است.
تشخیص این بیماری بر اساس تست های ایمونولوژیک و سرولوژیک و همچنین مولکولی انجام می شود. تست سرولوژیک اندازه گیری مقدار آنتی بادی/آنتی ژن را ممکن می سازد. موسسهCDC این آزمایش خون را توصیه می کند. این آزمایشات ترکیبی می توانند HIV را زودتر از آزمایش های غربالگری آنتی بادی تشخیص دهند. در این تستها، همزمان با بررسی آنتی بادی های اختصاصی برای HIV، آنتی ژن های HIV نیز هدف می باشند. در واقع، پروتئینی به نام p24 که بخشی از ویروس است و 2-4 هفته پس از عفونت ظاهر می شود بررسی می شود. آزمایشات سرولوژیک برای آنتی بادی/ آنتی ژن ظرف 20 دقیقه انجام می شوند.
در مقابل، تست مولکولی به دنبال خود ویروس است و می تواند 10 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس HIV، این بیماری را تشخیص دهد. این تست بسیار حساس، ولی گران است، بنابراین معمولاً تست اول نبوده، اما در افراد با رفتارهای پرخطر و یا افراد دارای علایم و افرادی که تست های اولیه آنها منفی نشده است به عنوان تست تکمیلی استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *