آزمایش 5-HIAA

 آزمایش 5-HIAA

در یک نگاه

چرا باید آزمایش شود؟

برای کمک به تشخیص و نظارت بر درمان تومور کارسینوئیدی که سروتونین تولید می کند

چه زمانی باید آزمایش شود؟

وقتی علائمی دارید که حاکی از وجود تومور کارسینوئید است، مانند برافروختگی، درد شکم، اسهال و یا خس خس سینه؛ در فواصل بعد از درمان

نمونه مورد نیاز است؟

نمونه ادرار 24 ساعته؛ به ندرت نمونه ادرار تصادفی یا نمونه خون گرفته شده از ورید

آمادگی آزمون لازم است؟

ممکن است به شما دستور داده شود که از مصرف برخی غذاها و داروها قبل از انجام این آزمایش اجتناب کنید. برای جزئیات بیشتر، به بخش «چه چیزی در حال آزمایش است؟» در زیر مراجعه کنید.

چه چیزی در حال آزمایش است؟

5-هیدروکسی اندول استیک اسید (5-HIAA) محصول تجزیه اولیه (متابولیت) سروتونین، یک ماده شیمیایی (انتقال دهنده عصبی) است که پیام ها را بین سلول های عصبی منتقل می کند. این آزمایش میزان 5-HIAA را در ادرار یا خون اندازه گیری می کند.

سروتونین در صورت نیاز توسط سیستم عصبی، عمدتاً مغز، اما همچنین سلول های ویژه در لوله های برونش (ریه ها) و دستگاه گوارش (GI) تولید می شود. به انتقال تکانه های عصبی و انقباض عروق خونی کمک می کند، در چرخه بیداری-خواب شرکت می کند و بر خلق و خوی تأثیر می گذارد. پس از مصرف آن توسط بدن، سروتونین در کبد تجزیه می شود و متابولیت های آن از جمله 5-HIAA از طریق ادرار دفع می شود.

به طور معمول، فقط مقادیر کمی از 5-HIAA در ادرار وجود دارد. مقدار زیادی سروتونین و 5-HIAA ممکن است توسط برخی تومورهای کارسینوئید تولید شود. تومورهای کارسینوئید، توده‌های نورواندوکرین غیرسرطانی یا سرطانی با رشد آهسته هستند که می‌توانند در دستگاه گوارش، به‌ویژه در آپاندیس و در ریه‌ها تشکیل شوند. از هر 3 تومور کارسینوئید 2 مورد در دستگاه گوارش یافت می شود و بقیه در ریه ها رخ می دهد، اگرچه ممکن است سایر اندام ها را نیز تحت تأثیر قرار دهند.

تومورهای تصادفی

طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، حدود 8000 تومور عصبی غدد درون ریز یا سرطان وجود دارد که از دستگاه گوارش شروع می شود و 2000 تا 4000 سرطان در ریه ها هر ساله در ایالات متحده تشخیص داده می شود. بسیاری از این تومورها ممکن است وجود داشته باشند، اما بیشتر آنها کوچک باقی می مانند و هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. هنگامی که تومورهای کارسینوئیدی در بیماران بدون علامت در طی اعمال جراحی به دلایل دیگر کشف می شوند، به آنها تومورهای “تصادفی” می گویند. درصد کمی از این تومورها ممکن است در نهایت به اندازه کافی بزرگ شوند که باعث ایجاد انسداد در روده ها یا لوله های برونش ریه شوند.

حدود 10 درصد از تومورهای کارسینوئیدی، عمدتاً آنهایی که در دستگاه گوارش یافت می شوند و کبد را تحت تأثیر قرار می دهند، سروتونین کافی برای ایجاد علائمی مانند برافروختگی صورت، اسهال، ضربان قلب سریع و خس خس سینه تولید می کنند که به عنوان سندرم کارسینوئید شناخته می شود. . سروتونینی که باعث سندرم کارسینوئید می شود ممکن است به طور مداوم یا متناوب آزاد شود و می تواند منجر به افزایش قابل توجه مقادیر 5-HIAA در خون و ادرار شود.

نمونه برای آزمایش چگونه جمع آوری می شود؟

نمونه ادرار 24 ساعته برای آزمایش 5-HIAA ترجیح داده می شود زیرا سطح متابولیت می تواند در طول روز متفاوت باشد. برای جمع آوری ادرار 24 ساعته، تمام ادرار تولید شده باید برای یک دوره 24 ساعته ذخیره شود. بهتر است نمونه در جای خنک و تاریک مانند یخچال نگهداری شود.

نمونه ادرار تصادفی گاهی اوقات آزمایش می شود، معمولاً همراه با سطح کراتینین ادرار، زمانی که یک نمونه 24 ساعته امکان پذیر نیست. با این حال، نمونه تصادفی دقیق نیست، و اگر 5-HIAA اضافی به طور متناوب آزاد شود، ممکن است از دست برود.

گاهی نمونه خون از ورید بازو گرفته می شود.

آیا برای اطمینان از کیفیت نمونه به آمادگی آزمایشی نیاز است؟

آماده سازی تست برای نتایج دقیق تست 5-HIAA مهم است. غذاهای غنی از سروتونین مانند آووکادو، موز، آناناس، آلو، طالبی، گریپ فروت، چنار، خربزه، کیوی، گردو، آجیل شاهین، کره، گردو، گوجه فرنگی و بادمجان می توانند با اندازه گیری 5-HIAA تداخل داشته باشند و باید از آن اجتناب شود. 3 روز قبل و در حین جمع آوری نمونه. همچنین داروهای مختلفی وجود دارند که می توانند بر متابولیسم سروتونین و در نتیجه تست 5-HIAA تأثیر بگذارند. مهم است که قبل از کاهش یا قطع هر دارویی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

برخی از آزمایشگاه ها قبل از جمع آوری نمونه خون، درخواست ناشتا بودن یک شبه را دارند.

سوالات متداول

آزمایش چگونه استفاده می شود؟

آزمایش 5-هیدروکسی اندول استیک اسید (5-HIAA) برای کمک به تشخیص و نظارت بر تومورهای کارسینوئید استفاده می شود. ممکن است به تنهایی یا همراه با سطح سروتونین خون و/یا کروموگرانین A سفارش داده شود.

چه زمانی سفارش داده می شود؟

این آزمایش در درجه اول زمانی تجویز می شود که علائم و نشانه هایی از تومور کارسینوئید داشته باشید.

برخی از نمونه ها عبارتند از:

  • برافروختگی صورت و گردن (ظاهر رنگ قرمز تیره، معمولاً با شروع ناگهانی)
  • اسهال، درد شکم، حالت تهوع، استفراغ
  • ضربان قلب سریع
  • خس خس سینه، سرفه، مشکل در تنفس

این آزمایش همچنین ممکن است در فواصل زمانی که اثربخشی درمان تومور کارسینوئید را بررسی می‌کند، تجویز شود.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

افزایش قابل توجه سطح 5-HIAA هنگامی که علائم سندرم کارسینوئید دارید، نشان دهنده وجود تومور کارسینوئید است، اما تشخیصی نیست. برای تشخیص این عارضه، خود تومور باید مکان یابی شود، نمونه برداری شود و توسط آسیب شناس معاینه شود. پزشک شما اغلب یک نتیجه آزمایش غیرطبیعی را با دستور اسکن تصویربرداری برای کمک به یافتن تومور(هایی) که ممکن است وجود داشته باشد، دنبال می کند.

حتی اگر سطح 5-HIAA شما طبیعی باشد، ممکن است همچنان یک تومور کارسینوئید داشته باشید. برخی از تومورهای کارسینوئیدی سروتونین تولید نمی کنند یا فقط به طور متناوب آن را تولید می کنند.

اگر هیچ علامتی ندارید و سطح طبیعی 5-HIAA ندارید، بعید است که یک تومور کارسینوئیدی داشته باشید که سروتونین تولید می کند.

اگر به دنبال درمان تومور کارسینوئید تحت نظر هستید، کاهش سطوح 5-HIAA نشان دهنده پاسخ به درمان است، در حالی که سطوح افزایش یافته یا افزایش نشان می دهد که درمان موفقیت آمیز نبوده است.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

داروهای مختلفی وجود دارند که می توانند بر روی تست 5-HIAA تأثیر بگذارند:

داروهایی که می توانند 5-HIAA را افزایش دهند عبارتند از استامینوفن، کافئین، افدرین، دیازپام (Valium®)، فلوئورواوراسیل، گلیسریل گوایاکولات (مواد تشکیل دهنده در برخی داروهای ضد سرفه)، ملفالان (Alkeran®)، مفنسین، مت آمفتامین (دزوکاروکسینول)، ®)، ناپروکسن، نیکوتین، فناستین، فن مترازین، فنوباربیتال، فنتولامین، راوولفیا و رزرپین.

داروهایی که می توانند 5-HIAA را کاهش دهند عبارتند از: آسپرین، کلرپرومازین (تورازین)، کورتیکوتروپین، دی هیدروکسی فنیل استیک اسید، اتیل الکل، اسید جنتیزیک، اسید هموژنتیزیک، مشتقات هیدرازین، ایمی پرامین (Tofranil®)، ایزوکاربوکسازید (مارپلان)، لوودوپارین، هیدوپاتور، اینپارهی‌بیت، MA، ایزونیازید، متنامین، متیل دوپا (آلدومت®)، پرکلروپرازین، فنوتیازین ها (Compazine®)، پرومازین، پرومتازین (Mepergan®) و ضد افسردگی های سه حلقه ای.

قبل از کاهش یا قطع هر دارویی، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

چرا باید 24 ساعت ادرارم را جمع آوری کنم؟

سطح 5-HIAA در ادرار در طول روز متفاوت است. با جمع آوری تمام ادرار به مدت 24 ساعت، می توان مقدار 5-HIAA در ادرار را در طول روز به طور متوسط ​​محاسبه کرد و افزایش 5-HIAA راحت تر از یک نمونه ادرار تصادفی تشخیص داده می شود

آیا در صورت ادامه مصرف داروهایم، نتایج من دقیق خواهد بود؟

آیا برخی از افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به تومور کارسینوئید هستند؟

هر فردی در هر سنی ممکن است به تومور کارسینوئید مبتلا شود، اما طبق گفته انجمن سرطان آمریکا، میانگین سنی در تشخیص معمولا در اوایل دهه 60 است. افراد با سابقه خانوادگی نئوپلازی غدد درون ریز متعدد (MEN1)، یک بیماری ژنتیکی که خطر ابتلا به تومور در غدد سیستم غدد درون ریز را افزایش می دهد، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ایجاد تومور کارسینوئید باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

49 − 40 =

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم