آدنوزین دآمیناز

آدنوزین دآمیناز

در یک نگاه

چرا باید آزمایش شود؟

کمک به تشخیص یا رد عفونت مایکوباکتریوم توبرکلوزیس در مایع پلور به منظور کمک به تشخیص سل؛ به ندرت برای تشخیص عفونت در سایر مایعات بدن مانند مایع صفاقی یا مایع مغزی نخاعی (CSF)

چه زمانی باید آزمایش شود؟

هنگامی که یک پزشک مشکوک می شود که فردی با درد قفسه سینه، سرفه، و/یا مشکل در تنفس به سل مبتلا شده است که به پلور (پوشش اطراف ریه) گسترش یافته است.

نمونه مورد نیاز است؟

حجمی از مایع جنب توسط یک پزشک با استفاده از روشی به نام توراسنتز جمع آوری می شود. سایر مایعات بدن با استفاده از روش های دیگر جمع آوری می شوند

آمادگی تست لازم است؟

خیر

چه چیزی در حال آزمایش است؟

آدنوزین دآمیناز (ADA) پروتئینی است که توسط سلول‌های سراسر بدن تولید می‌شود و با فعال شدن لنفوسیت‌ها، نوعی گلبول سفید که در پاسخ ایمنی به عفونت‌ها نقش دارد، مرتبط است. شرایطی که باعث تحریک سیستم ایمنی می شود، مانند عفونت توسط مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، باکتری که باعث سل (TB) می شود، ممکن است باعث افزایش مقادیر ADA در مناطقی شود که باکتری ها وجود دارند. این آزمایش مقدار آدنوزین دآمیناز موجود در مایع پلور را اندازه گیری می کند تا به تشخیص عفونت سل در جنب کمک کند.

 

پلورها غشاهایی هستند که حفره قفسه سینه و خارج هر ریه را می پوشانند. مقادیر کمی مایع جنب به طور مداوم تولید می شود تا حرکت ریه ها در برابر این غشاها و غشاها در برابر یکدیگر در هنگام دم و بازدم روان شود. شرایط و بیماری های مختلف، از جمله عفونت، می تواند باعث التهاب پلور (پلوریت یا پلوریت) شود و می تواند منجر به تجمع بیش از حد مایع جنب (افیوژن پلور) شود.

سل می تواند به ریه ها و جنب گسترش یابد و علائمی مانند درد قفسه سینه، سرفه مزمن و تنگی نفس ایجاد کند. از آنجایی که این علائم ممکن است با شرایط مختلف دیگری نیز دیده شوند، تعیین علت هر چه سریع‌تر به منظور درمان مناسب فرد مبتلا بسیار مهم است. تشخیص مایکوباکتریوم در مایع جنب ممکن است دشوار باشد زیرا ممکن است حجم زیادی از مایع و تعداد بسیار کمی باکتری وجود داشته باشد. اگرچه آزمایش ADA اختصاصی نیست و جایگزین کشت برای تشخیص سل نمی‌شود، اما ممکن است حتی زمانی که تعداد باکتری‌ها بسیار کم است مثبت باشد و می‌تواند به عنوان یک آزمایش کمکی برای کمک به تعیین اینکه آیا سل منبع احتمالی علائم فرد است یا خیر استفاده شود. .

نمونه برای آزمایش چگونه جمع آوری می شود؟

نمونه ای از مایع جنب توسط یک پزشک با سرنگ و سوزن با استفاده از روشی به نام توراسنتز جمع آوری می شود. به ندرت، سایر نمونه های مایع بدن، مانند مایع صفاقی یا مغزی نخاعی (CSF)، با استفاده از روش های خاص نوع مایع جمع آوری می شوند.

سوالات متداول

چگونه استفاده می شود؟

آزمایش آدنوزین دآمیناز (ADA) یک آزمایش تشخیصی نیست، اما ممکن است همراه با آزمایش‌های دیگری مانند آنالیز مایع جنب، اسمیر و کشت باسیل اسید فست (AFB) و/یا آزمایش مولکولی سل برای کمک به تعیین اینکه آیا فرد مبتلا به عفونت مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (سل یا سل) پوشش داخلی ریه (پلورا) است.

کشت به عنوان “استاندارد طلایی” برای تشخیص سل و هدایت درمان در نظر گرفته می شود، اما ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد تا تکمیل شود. آزمایش مولکولی و اسمیر AFB آزمایش‌های سریعی هستند، اما برای شناسایی آنها نیاز به حضور تعداد کافی میکروارگانیسم‌ها در مایع دارند. مایع جنب یک مشکل منحصر به فرد برای تشخیص M. tuberculosis ایجاد می کند زیرا ممکن است حجم زیادی از مایع با تعداد بسیار کم باکتری وجود داشته باشد. اگرچه آزمایش ADA قطعی نیست، اما یک آزمایش سریع است و ممکن است حتی زمانی که تعداد کمی از باکتری ها وجود داشته باشد، افزایش یابد. نتایج ADA ممکن است برای کمک به هدایت درمان تا زمانی که نتایج حاصل از کشت در دسترس باشد استفاده شود.

آزمایش ADA به عنوان یک آزمایش کمکی برای کمک به رد یا رد کردن سل در مایع جنب استفاده می شود. به ندرت، ممکن است برای تشخیص سل در سایر مایعات بدن، مانند مایع صفاقی یا مایع مغزی نخاعی (CSF) تجویز شود.

چه زمانی درخواست داده می شود؟

آزمایش ADA زمانی ممکن است تجویز شود که فردی مایع در حفره قفسه سینه (مایع پلور) تجمع یافته باشد و علائم یا علائمی داشته باشد که نشان دهنده سل باشد، مانند:

  • سرفه مزمن، گاهی همراه با خلط خونی
  • تب، لرز
  • عرق شبانه
  • کاهش وزن بی دلیل
  • درد قفسه سینه

این آزمایش ممکن است به عنوان یکی از چندین آزمایش برای کمک به رد یا رد کردن سل به عنوان علت علائم فرد تجویز شود، به خصوص اگر فرد در گروه پرخطر قرار گیرد، مانند:

افرادی که با فردی که مبتلا به سل عفونی فعال است تماس نزدیک دارند

مهاجران از مناطقی از جهان که بروز سل در آنها زیاد است

کودکان کمتر از 5 سال که تست غربالگری سل مثبت دارند

افرادی که با گروه‌هایی با میزان بالای عفونت کار می‌کنند یا بخشی از آن‌ها هستند، مانند بی‌خانمان‌ها، مصرف‌کنندگان مواد IV یا جمعیت‌های محدود، مانند بیماران بستری در بیمارستان، زندانیان، و ساکنان خانه‌های سالمندان.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند مانند:

کسانی که HIV/AIDS دارند

کسانی که دارای شرایط زمینه ای مزمن، از جمله دیابت و بیماری کلیوی هستند

گیرندگان پیوند عضو و دیگرانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند

زنان حامله

سالمندان

آزمایش ممکن است زمانی انجام شود که یک پزشک بخواهد برای شروع درمان، قبل از نتایج آزمایشات دیگر، تشخیص دهد که آیا فرد احتمالاً مبتلا به سل است یا خیر.

نتیجه این تست چه چیزی را نشان می دهد؟

اگر آدنوزین دآمیناز (ADA) به طور قابل توجهی در مایع پلور در فردی با علائم و نشانه هایی که حاکی از ابتلا به سل است افزایش یافته باشد، احتمالاً فرد مورد آزمایش دارای عفونت M. tuberculosis در پلورا است. این امر به ویژه زمانی صادق است که شیوع سل در منطقه جغرافیایی که یک فرد در آن زندگی می کند زیاد باشد.

هنگامی که شیوع سل در یک منطقه کم باشد، ممکن است فرد مبتلا به سل باشد یا ممکن است نتیجه ADA به دلیل دیگری مانند سرطان (به ویژه لنفوم)، آمبولی ریوی، سارکوئیدوز یا لوپوس افزایش یابد. اگر نتیجه ADA فقط خفیف یا متوسط ​​​​بالا باشد، احتمال این سایر تشخیص ها بیشتر است.

فردی با سطح ADA پایین بعید است که در پلورا سل داشته باشد. این امر وجود عفونت در سایر قسمت های بدن آنها را رد نمی کند.

اگر ADA به طور قابل توجهی در مایعات قسمت دیگری از بدن، مانند مایع صفاقی یا CSF افزایش یابد، احتمال وجود سل در این ناحیه افزایش می یابد.

آیا چیز دیگری هست که باید بدانم؟

آزمایش ADA نمی تواند به طور مثبت M. tuberculosis را به عنوان علت علائم یک فرد شناسایی کند و از نتایج آزمایش نمی توان برای تعیین اینکه آیا فرد مبتلا به سل مقاوم به دارو است یا خیر، استفاده کرد.

 

آیا پزشک من می تواند سل را بدون آزمایش مایع جنب من تشخیص دهد؟

یک پزشک نمی تواند سل در فضای پلور را بدون آزمایش مایع جنب تشخیص دهد. اگر عفونت در ریه های شما وجود داشته باشد، ممکن است خلط جمع آوری شود یا در صورت مشکوک به مننژیت، مایع مغزی نخاعی (CSF) آزمایش شود.

آیا همه افراد مشکوک به سل باید آزمایش ADA انجام دهند؟

آزمایش ADA عمدتاً زمانی انجام می شود که مشکوک به سل در جنب باشد و به طور معمول در همه آزمایشگاه ها در دسترس نیست. زمانی انجام می‌شود که یک پزشک تشخیص دهد که برای کمک به تشخیص یا رد کردن سل مفید و به موقع است.

آیا می توان خون من را برای ADA آزمایش کرد؟

بله، و گاهی هم هست، اما برای هدف دیگری و نه برای تشخیص سل انجام می شود. ممکن است خون برای کمک به شناسایی کمبود ADA آزمایش شود.

کمبود ADA چیست؟

ADA آنزیمی است که یک محصول جانبی را به محصول جانبی دیگر تبدیل می کند. ماده اول برای لنفوسیت ها سمی است و باید توسط ADA غیرفعال شود. با کمبود ADA، یک بیماری ارثی نادر، بدن ADA ناکافی تولید می کند. این منجر به تجمع محصول جانبی سمی می شود و می تواند باعث بیماری نقص ایمنی ترکیبی شدید (SCID) شود. نوزادان مبتلا به این بیماری به طور جدی سیستم ایمنی بدن را به خطر می اندازند و ممکن است بدون پیوند مغز استخوان زنده نمانند. برای اطلاعات بیشتر، به صفحه وب مرجع ژنتیک در مورد کمبود ADA مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

98 − = 95

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم